Notowania

Płacisz kartą? Limit transakcji zbliżeniowych bez PIN ma wzrosnąć

Organizacje płatnicze chcą podniesienia limitu płatności bez konieczności podawania PIN z 50 do 100 zł. Decyzja należy do NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Tuchlinski/REPORTER)
W strefie euro limit płatności bez autoryzacji to około 80 zł

Organizacje płatnicze chcą podniesienia limitu płatności zbliżeniowych bez konieczności podawania PIN z 50 do 100 zł. Decyzja będzie należała do NBP.

Pomysł popierają banki, właściciele sklepów i operatorzy terminali płatniczych - donosi portal Cashless.pl. Z jego nieoficjalnych informacji wynika, że organizacje płatnicze w najbliższych dniach poinformują Narodowy Bank Polski o zamiarze podniesienia limitu na transakcje kartami bez autoryzacji o 100 proc. - z 50 do 100 zł.

Jak przypomina w rozmowie z money.pl Jacek Uryniuk, redaktor naczelny Cashless.pl, limit 50 zł wprowadzono w Polsce w 2007 roku, czyli tuż po wejściu na rynek kart zbliżeniowych.

- Teraz w Europie trwa proces podnoszenia tych limitów. Dotyczy to m.in. państw nadbałtyckich czy Francji. Tymczasem w Polsce jest on jednym z najniższych w Europie. W strefie euro wynosi 20 euro, czyli ponad 80 zł, w Wielkiej Brytanii 30 funtów, czyli ponad 140 zł - zauważa Jacek Uryniuk.

Jeśli NBP zgodzi się na podniesienie limitu, mógłby zacząć obowiązywać od 2019 roku. Do tego czasu wszystkie instytucje zaangażowane w transakcje bezgotówkowe będą musiały się do tego przygotować.

Zobacz też: To będzie rewolucja. W każdym banku założymy darmowe konto

Podwyższenie limitu rodzi obawy części użytkowników kart. Boją się, że po zgubieniu czy kradzieży karty, z ich konta może zniknąć "bezdotykowo" nie 50, a 100 zł.

- To nie największy problem. Jeśli użytkownik nie zastrzeże utraconej karty, musi się liczyć, że jego konto zostanie całkowicie wyczyszczone. Na karcie zapisane jest imię i nazwisko, numer karty, data jej ważności, a także kod bezpieczeństwa, czyli wszystko, czego potrzeba do np. zakupów przez internet. W takim przypadku nie ma znaczenia limit transakcji bezdotykowych - tłumaczy Jacek Uryniuk.

Tagi: usługi bankowe, transakcje zbliżeniowe, wiadomości, najważniejsze, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-02-2018

GHJGotówka jest najbezpieczniejsza - nie dajcie sobie wciskać kitu.

23-02-2018

niktusA w czym im PIN przeszkadza powyżej 50 zł ? Dlaczego chcą to znieść obligatoryjnie ? Żeby łatwiej było ludzi okradać ? A może po prostu wprowadzić … Czytaj całość

23-02-2018

lolUdogodnienie dla złodzieji?

Rozwiń komentarze (40)