Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Przejęcie Banku BPH przez Alior Bank

2
Podziel się:

Do 16 sierpnia można sprzedawać akcje po 31,19 zł za sztukę.

Przejęcie Banku BPH przez Alior Bank
(Reporter)

Alior Bank chce skupić od inwestorów ponad 50 mln akcji Banku BPH. Od poniedziałku 1 sierpnia każdy ich posiadacz może za jedną sztukę otrzymać po 31,19 zł.

W poniedziałek rozpoczęły się zapisy na sprzedaż 66 proc. akcji Banku BPH w wezwaniu ogłoszonym przez Alior Bank. Zapisy potrwają do 16 sierpnia, a przewidywanym terminem rozliczenia transakcji jest 24 sierpnia.

Wezwanie skierowane jest do akcjonariuszy Banku BPH, którzy mogą zapisywać się na sprzedaż akcji w 45 placówkach Biura Maklerskiego Alior Banku lub korespondencyjnie.

Cena w wezwaniu wynosi 31,19 zł za akcję. Wezwanie ogłoszone przez Alior Bank dotyczy 50 mln 600 tys. 821 akcji. Minimalny próg dojścia wezwania do skutku został określony na 39 mln 275 tys. 408 akcji, stanowiących 51,23 proc. udział w Banku BPH. Próg ten odpowiada liczbie akcji, jakie w wezwaniu Alior Bank nabyłby od spółek z Grupy GE Capital, gdyby ostateczna cena płacona GE przez Alior Bank wyniosła 1,22 mld zł (cena ta będzie jednak podlegać korektom, zgodnie z umową sprzedaży akcji i podziału zawartą przez Alior Bank z GE).

Wezwanie do sprzedaży akcji Banku BPH jest elementem transakcji nabycia przez Alior Bank podstawowej działalności Banku BPH z wyłączeniem portfela kredytów hipotecznych i BPH TFI.

19 lipca Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na przejęcie przez Alior Bank wydzielonej części Banku BPH. Wcześniej 23 czerwca bezwarunkową zgodę na realizację transakcji wydał również prezes UOKiK.

Jeśli po zakończeniu wezwania Alior Bank i GE będą posiadać łącznie co najmniej 90 proc. akcji Banku BPH, wówczas Alior zakłada przeprowadzenie przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych.

Sfinalizowanie transakcji planowane jest na czwarty kwartał 2016 roku. W wyniku przejęcia Alior Bank awansuje na 9. pozycję największych banków w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Obecnie ich wartość to około 42 mld zł, co plasuje bank na 11. miejscu. Alior obsługuje prawie 3,1 mln klientów, w tym ponad 132 tys. firm. Zatrudnia ponad 6500 pracowników, a sieć sprzedaży obejmuje ponad 830 placówek własnych.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
wito49854
7 lat temu
Akcje w Polsce słabo sobie radzą przez niepewność. Żeby skutecznie inwestować w akcje, waluty, surowce czy fundusze nie powinno się tego robić pod wpływem emocji. Trzeba mieć system. Jest dobra książka "Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie" - praktyczna, krok po kroku i polskie realia. Dzięki systemowi opisanemu w tej książce uniknąłem strat na GPW i czekam sobie teraz na lepsze czasy
Aleksandr
7 lat temu
czyli zgodnie z dobrą zmiana tak jak ktoś pare lat przewidywał przy uzyciu Alior Banku i PZU będa przejmować BPH i PEKAO S.A. idzie wielka nacjonalizacja kraju, Po po ostatniej akcji z trybunałem mamy ustruj jak na Białorusi