Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
UniCredit sprzedał resztkę akcji Banku Pekao. Taniej niż policzył PZU

UniCredit sprzedał resztkę akcji Banku Pekao. Taniej niż policzył PZU

Fot. Reporter Poland

UniCredit sprzedał na rynku certyfikaty odpowiadające 7,3 proc. akcji Banku Pekao, które pozostawały w jego rękach po uzgodnieniu sprzedaży pakietu akcji na rzecz PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju. W ten sposób w momencie realizacji umowy z polskimi instytucjami, włoski bank realnie przestanie być akcjonariuszem Pekao, choć formalnie będzie nim jeszcze przez trzy lata jako wystawca certyfikatu.

UniCredit podał w komunikacie, że uplasował wszystkie 1 916 oferowanych certyfikatów. Ich łączna cena to około 500 mln euro - podaje Agencja Reutera. Jeśli informacja o wartości jest precyzyjna, to oznacza, że pozostałe akcje Pekao UniCredit sprzedał po cenie około 116 zł, czyli 7 zł taniej niż kupował PZU razem z PFR.

Taka cena może być jednym z powodów spadku notowań Pekao na giełdzie w piątek, które w najgorszym momencie doszły do 117,60 zł. O 12:00 były poziomie 118,80 zł (-1,1 proc.).

Włoski bank ogłosił plany sprzedaży certyfikatów już w czwartek - po tym, jak PZU i PFR podpisali z UniCredit umowę, która przewiduje zakup przez nich docelowo odpowiednio 20 proc. i 12,8 proc. akcji Banku Pekao za łączną kwotę 10,59 mld zł, czyli po 123 zł za akcję. PZU za swój pakiet zapłaci 6,46 mld zł.

Realizacja całej transakcji jest uzależniona od ziszczenia się warunków zawieszających, a w szczególności od uzyskania zgód organów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie (Pekao ma bank na Ukrainie) oraz uzyskania przez sprzedającego oraz PZU SA i PFR stosownych zgód lub decyzji KNF. Warunki te muszą się spełnić przed upływem terminu końcowego, który został ustalony na pierwszą rocznicę podpisania umowy, tj. 8 grudnia 2017 r.

W połowie lipca b.r. UniCredit sprzedał 26,2 mln akcji (10 proc. kapitału) Banku Pekao w przyspieszonym procesie book-buildingu po cenie 126 zł za akcję, za łączną kwotę 3,3 mld zł.

Notowania akcji Pekao

pzu, pekao, banki, bankowość, peo, przejęcie pekao
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
fff
2017-05-06 13:05
Sprzedali za miliony odkupują za miliardy. Tak się robi geszeft.
Kamil
2016-12-11 01:04
Pakiet kontrolny zawsze kosztuje drożej. A sądzić to trzeba tych co Unicredit PeKaO SA za taką cene sprzedali. Po co w ogóle sprzedawano?
brudnyharry
2016-12-09 16:10
Obym się mylił ale żeby nie było znowu takiej wtopy jak inwestycja PKN w rafinerię Możejki albo PKO w Kredobank. Włosi są niezłymi cwaniakami i kupili tanio dzięki Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu, by teraz gdy nadciągają czarne chmury drogo sprzedać. To chyba nie przypadek, że nagle zarówno Włosi jak i Austriacy chcą się pozbyć banków w Polsce wraz z ich ukraińskimi córkami. Przypomnę, że PKO kupiło od Raiffeisena firmę leasingową prowadzącą działalność w Polsce i na Ukrainie. Dodatkowo PKO chce zrefinansować tej spółce już udzielone kredyty, co podniesie dodatkowo już wysokie ryzyko inwestycyjne PKO. Nie rozumiem dlaczego Jagiełło jest jeszcze prezesem tego banku.
Pokaż wszystkie komentarze (6)