Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bankowość
08.01.2016 13:52

Rynek wierzytelności: Kruk przyśpieszył skup długów. Odzyskał 220 mln zł w samym czwartym kwartale

Kruk kupił w 2015 roku portfele wierzytelności o wartości 489 mln zł, z czego 198 mln zł zainwestował w samym tylko czwartym kwartale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gina Sanders)

Spłaty wierzytelności, należących do grupy wyniosły 825 mln zł w całym roku, w tym 220 mln zł w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Wartość spłat w całym roku była o 16 proc. wyższa niż w 2014 roku. W samym czwartym kwartale spłaty wyniosły 220 mln zł, o 7 proc. więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Jak podkreślił prezes Kruka Piotr Krupa, rekordowy pod względem spłat ostatni kwartał tego roku to efekt ciągłej poprawy efektywności na posiadanym już portfelu wierzytelności. Jednocześnie grupie sprzyja też otoczenie gospodarcze w krajach, w których działa.

- Czwarty kwartał był mocny również pod względem nakładów, co jest efektem silnej podaży portfeli i zapowiedzią jej kontynuacji w kolejnych miesiącach. Nasze inwestycje pochodzą z sześciu krajów Europy, a możliwości geograficzne sięgają też Hiszpanii - siódmego kraju. Poprzedni rok był pod tym względem przełomowy, bo otworzyliśmy sobie drogę do wzrostu na największych rynkach konsumenckich w Europie - powiedział Krupa, cytowany w komunikacie.

Kruk zainwestował już w Niemczech i we Włoszech nabywając pierwsze portfele, a w Hiszpanii jest do tego technicznie gotowy - ma już zarejestrowaną spółkę w Madrycie.

W całym 2015 roku podmioty z grupy Kruk nabyły 86 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 4,9 mld zł. Największe inwestycje grupy w tym okresie obejmowały: portfel Pireaus Bank w Rumunii o wartości nominalnej 761 mln zł, a także polskie portfele: PKO BP o nominale 530 mln zł oraz Santander Consumer Bank o nominale 317 mln zł.

- Większość inwestycji grupy w 2015 roku pochodziła z rynku polskiego. W kolejnych latach udział zagranicy powinien odpowiednio rosnąć, choć macierzysty rynek zawsze będzie odgrywał ważną rolę w naszym biznesie - zaznaczył Krupa.

Nakłady na portfele nabyte w 2015 roku wyniosły 489 mln zł, z czego 198 mln zł w samym czwartym kwartale. Nakłady w ub. roku nie obejmują umowy inwestycyjnej zakupu portfela od P.R.E.S.C.O. Group z ceną do 217 mln zł.

- Pracujemy także nad kolejnymi dużymi transakcjami, jak choćby raportowane już przedsięwzięcie na rynku rumuńskim przy udziale International Finance Corporation, podmiotu z ramienia Banku Światowego. W kolejce oczekują kolejne duże i małe projekty, a my jesteśmy organizacją lubiącą ciągły wzrost - zapewnił prezes.

Kruk był jedną z najlepszych inwestycji giełdowych w 2015 roku. Jego akcje zyskały prawie 60 proc. Od dwóch dni inwestorzy realizują zyski i pozbywają się akcji. W tym roku spadły ponad 6 proc.

Notowania akcji Kruka

Kruk SA jest liderem na rynku zarządzania wierzytelnościami w Europie Środkowej. Spółka jest częścią grupy kapitałowej Kruk, do której w Polsce należą również m.in.: Kancelaria Prawna Raven Krupa & Stańko spółka komandytowa, Rejestr Dłużników ERIF BIG oraz Kruk Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, a także fundusz sekurytyzacyjny Prokura NS FIZ. Spółka zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2011 r.

Tagi: bankowość, kru, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz