Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rynek wierzytelności: Kruk przyśpieszył skup długów. Odzyskał 220 mln zł w samym czwartym kwartale

Rynek wierzytelności: Kruk przyśpieszył skup długów. Odzyskał 220 mln zł w samym czwartym kwartale

Fot. Gina Sanders

Kruk kupił w 2015 roku portfele wierzytelności o wartości 489 mln zł, z czego 198 mln zł zainwestował w samym tylko czwartym kwartale. Spłaty wierzytelności, należących do grupy wyniosły 825 mln zł w całym roku, w tym 220 mln zł w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

Wartość spłat w całym roku była o 16 proc. wyższa niż w 2014 roku. W samym czwartym kwartale spłaty wyniosły 220 mln zł, o 7 proc. więcej w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Jak podkreślił prezes Kruka Piotr Krupa, rekordowy pod względem spłat ostatni kwartał tego roku to efekt ciągłej poprawy efektywności na posiadanym już portfelu wierzytelności. Jednocześnie grupie sprzyja też otoczenie gospodarcze w krajach, w których działa.

- Czwarty kwartał był mocny również pod względem nakładów, co jest efektem silnej podaży portfeli i zapowiedzią jej kontynuacji w kolejnych miesiącach. Nasze inwestycje pochodzą z sześciu krajów Europy, a możliwości geograficzne sięgają też Hiszpanii - siódmego kraju. Poprzedni rok był pod tym względem przełomowy, bo otworzyliśmy sobie drogę do wzrostu na największych rynkach konsumenckich w Europie - powiedział Krupa, cytowany w komunikacie.

Kruk zainwestował już w Niemczech i we Włoszech nabywając pierwsze portfele, a w Hiszpanii jest do tego technicznie gotowy - ma już zarejestrowaną spółkę w Madrycie.

W całym 2015 roku podmioty z grupy Kruk nabyły 86 portfeli wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 4,9 mld zł. Największe inwestycje grupy w tym okresie obejmowały: portfel Pireaus Bank w Rumunii o wartości nominalnej 761 mln zł, a także polskie portfele: PKO BP o nominale 530 mln zł oraz Santander Consumer Bank o nominale 317 mln zł.

- Większość inwestycji grupy w 2015 roku pochodziła z rynku polskiego. W kolejnych latach udział zagranicy powinien odpowiednio rosnąć, choć macierzysty rynek zawsze będzie odgrywał ważną rolę w naszym biznesie - zaznaczył Krupa.

Nakłady na portfele nabyte w 2015 roku wyniosły 489 mln zł, z czego 198 mln zł w samym czwartym kwartale. Nakłady w ub. roku nie obejmują umowy inwestycyjnej zakupu portfela od P.R.E.S.C.O. Group z ceną do 217 mln zł.

- Pracujemy także nad kolejnymi dużymi transakcjami, jak choćby raportowane już przedsięwzięcie na rynku rumuńskim przy udziale International Finance Corporation, podmiotu z ramienia Banku Światowego. W kolejce oczekują kolejne duże i małe projekty, a my jesteśmy organizacją lubiącą ciągły wzrost - zapewnił prezes.

Kruk był jedną z najlepszych inwestycji giełdowych w 2015 roku. Jego akcje zyskały prawie 60 proc. Od dwóch dni inwestorzy realizują zyski i pozbywają się akcji. W tym roku spadły ponad 6 proc.

Notowania akcji Kruka

 

Kruk SA jest liderem na rynku zarządzania wierzytelnościami w Europie Środkowej. Spółka jest częścią grupy kapitałowej Kruk, do której w Polsce należą również m.in.: Kancelaria Prawna Raven Krupa & Stańko spółka komandytowa, Rejestr Dłużników ERIF BIG oraz Kruk Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, a także fundusz sekurytyzacyjny Prokura NS FIZ. Spółka zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych w 2011 r.

bank, kruk, bankowość, wierzytelności, windykacja, ściąganie wierzytelności, kru
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
bezrobotny z przymusu
79.184.91.* 2016-01-11 07:46
Oszustów nękających ludzi trzeba rozliczyć i za utratę zdrowia również ,koniec z pobłażaniem dla cwaniaków windykacyjnych zakaz sprzedawania DŁUGÓW BEZ ZGODY DŁUŻNIKA TO JEDYNE rozsądne rozwiązanie i bezwzględne powiadamianie obywateli o zbywaniu ich długów a nie działalność mafii za plecami obywatela w e.sądach .To bezprawie . Koniec z bezprawiem najpierw wyłudzić okraść ,a później możesz się sądzić . I jeszcze jedno w sądach w tych sprawach wprowadzić odpowiedzialność osobistą i swoim majątkiem za bezprawie uprawiane w Polsce przykład programy państwo w państwie. Czas na rozliczenie cwaniaków i oszustów.
wodzu325
213.186.78.* 2016-01-10 20:28
"Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 600 tysięcy złotych kary na dwie wrocławskie firmy windykacyjne - Ultimo i Kruk. UOKiK uznał, że spółki stosowały praktyki niezgodne z prawem." To BANDYCI działający często niezgodnie z prawem!!!!!
to sa zwykli oszusci, trzeba walczyc
78.147.95.* 2016-01-10 17:52
wiekszosc "wierzytelnosci" z Kruka lub Prokury jest nieudokumentowana. Do Sadow w trybie nakazowym przedstawiaja wypisy ze swoich rejestrow, ktore nie sa zadnym dowodem na istnienie wierzytelnosci. Niestety Sady w postepowaniu nakazowym nie maja obowiazku sprawdzac czy wierzytelnosc rzeczywiscie istnieje.
Bardzo czesto te hipotetyczne wierzytelnosci dotycza osob, ktore od X lat w Polsce nie mieszkaja, a o sprawie dowiaduja sie z postepowania komorniczego.
Jakiego rodzaju moga byc to wierzytelnosci? Dla przykladu: kilka lat temu likwidujac rachunek bankowy musial byc zachowany kilkumiesieczny okres wypowiedzenia, wiec banki naliczaly oplatyprowadzenie za rachunku , od zaleglych oplat odsetki, do tego Kruk/ Prokura dostaje koszty postepowania sadowego i egzekucyjnego. Tak samo bylo z abomentami telefonicznymi.
Najczesciej postepowania dotycza kwot rzedu kilkuset do 2 tys zlotych, ale po wszeciu egzekucji komorniczej te kwoty rosna do kilku tysiecy.

Ludzie, Kruk/Prokura to hieny. Nic nie maja wspolnego z windykacja dlugow, a raczej z wyludzaniem pieniedzy. Nigdy nie grajcie z nimi fair. Nie bawcie sie przed sadem w udowadnianie ze dlug nie istnieje. Podnoscie przedawnienie. szukajcie w sieci. jest setki lub w tej chwili tysiace osob, ktore nie daly sie oszukac, zastraszyc i prostym podniesieniem zarzutu przedawnienia koncza postepowanie.
W postepowaniu zwyklym Kruk/Prokura nigdy nie udowodnilyby istnienie dlugu.
Sprawa jest do wygrania, nawet po wszczeciu egzekucji komorniczej.
Zobacz więcej komentarzy (29)