Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Spór zbiorowy pracowników BNP Paribas

0
Podziel się:

Chodzi o planowana zwolnienia w związku z łączeniem banków.

Spór zbiorowy pracowników BNP Paribas
(BNP Paribas Bank Polska)

W trakcie negocjacji prowadzonych z zakładowymi organizacjami związkowymi dotyczących planowanej redukcji zatrudnienia w związku z połączeniem BNP Paribas Bank Polska z Bankiem Gospodarki Żywnościowej, trwających od 10 lutego 2015 roku, jak dotąd nie zostało osiągnięte porozumienie. Pracownicy wszczęli spór zbiorowy, poinformował bank w komunikacie.

_ W związku z tym, że bank w dniu 2 marca 2015 roku, poinformował organizacje związkowe działające w banku o nieuwzględnieniu zgłoszonych żądań, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. z 1991 r., Nr 55, poz. 236, ze zm.), między bankiem a jego pracownikami został wszczęty spór zbiorowy (ze skutkiem od dnia wystąpienia przez organizacje związkowe działające w banku z żądaniami wobec banku) _ - czytamy w komunikacie.

Zarząd banku dołoży należytej staranności, aby osiągnąć porozumienie z organizacjami związkowymi w celu zaoferowania godziwej rekompensaty pracownikom objętym planem redukcji zatrudnienia, podano także.

BNP Paribas Bank Polska podał, że 27 lutego 2015 roku dwie organizacje związkowe działające w banku formalnie wystąpiły z żądaniami w tej sprawie. Żądania organizacji związkowych obejmują: prawo do dodatkowych odpraw pieniężnych dla pracowników, z którymi nastąpi rozwiązanie stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia lub odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem indywidualnie z przyczyn niedotyczących pracowników, oraz prawo do premii restrukturyzacyjnej dla wszystkich pracowników.

Kilka dni temu ,,Rzeczpospolita" podała, że według jej informacji nawet 23 proc. załogi łączonych banków niebawem może otrzymać wypowiedzenia od swojego pracodawcy. Oznacza to, że pracę straci 1900 osób spośród 8271 zatrudnionych. Zmiany obejmą również zmniejszenie liczby placówek o 118., tj. o 19 proc. obecnej sieci. Banki nie komentowały tych doniesień.

Na początku grudnia 2013 roku grupa BNP Paribas i grupa Rabobank ogłosiły podpisanie umowy dotyczącej przejęcia pakietu 98,5 proc. akcji BGŻ za kwotę 4,2 mld zł.

25 lutego także akcjonariusze BNP Paribas Bank Polska oraz Banku BGŻ przyjęli uchwały wyrażającą zgodę na połączenie.

BGŻ jest uniwersalnym bankiem komercyjnym od lat zajmującym miejsce wśród największych banków w Polsce. Specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, gospodarki żywnościowej oraz infrastruktury regionalnej.

BNP Paribas Bank Polska należy do grupy BNP Paribas, wiodącej europejskiej instytucji finansowej o międzynarodowym zasięgu. Grupa BNP Paribas prowadzi działalność w zakresie m.in. bankowości detalicznej, korporacyjnej, inwestycyjnej oraz zarządzania aktywami i majątkiem.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)