Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Baszar al-Assad umieścił swoją podobiznę na nowym banknocie

15
Podziel się:

Trafił do obiegu w Damaszku i prowincjach pozostających pod kontrolą syryjskiej armii.

Baszar al-Assad umieścił swoją podobiznę na nowym banknocie
(AFP/EAST NEWS)

Nowy banknot z twarzą prezydenta Syrii Baszara al-Assada ma nominał 2000 funtów. Trafił do obiegu w Damaszku i prowincjach pozostających pod kontrolą syryjskiej armii.

Chociaż Baszar al-Assad sprawuje urząd prezydenta Syrii od 17 lat, jego podobizna dopiero teraz, pierwszy raz od objęcia urzędu, została wydrukowana na banknocie.

Jak tłumaczył szef Banku Centralnego Syrii Duraid Durgham, projekt ustawy był gotowy wiele lat temu, ale decyzja o wprowadzeniu nowego banknotu do obiegu została opóźniona "ze względu na okoliczności wojny i wahań kursów walut" - wyjaśniał cytowany przez Al-Jazeerę.

Powodem wprowadzania nowego wzoru 2000 funtowego pieniądza miało być zużycie dotychczasowych banknotów - dodał Durgham.

Przez znaczną część społeczeństwa al-Assad uważany jest za dyktatora. Jego reżim odpowiedzialny jest za szeroko zakrojone prześladowania cywilów, mordy polityczne i łamanie praw człowieka, co doprowadziło do masowej emigracji z kraju wielu obywateli. Sam al-Assad nazywany bywa "rzeźnikiem z Damaszku" i oskarżany o zbrodnie wojenne.

Dotychczasowe pieniądze zdobiły historyczne zabytki Syrii, albo podobizna poprzedniego przywódcy, ojca Baszara al-Assada - prezydenta Hafeza al-Assada, który portretowany był na monetach i starszej, ale wciąż pozostającej obiegu, wersji banknotu o nominale 1000 funtów.

Jak przypomina Al-Jazeera, wartość syryjskiej waluty znacznie spadła w momencie wybuchu wojny domowej w Syrii w 2011 roku. Toczące się walki z opozycyjnymi oddziałami z jednej strony i Państwem Islamskim z drugiej, doprowadziły do zniszczenia kraju i jego gospodarki, która zmaga się z 50 proc. inflacją.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
putin
7 lat temu
tylko czekac az Leszek K zawita na polskiej stowce
Patriota
7 lat temu
Szkoda mi go, podobnie jak naszego Jana Kazimierza - nie dość ,że jego kraj został zaatakowany to jeszcze nazywają go zbrodniarzem.. barack obama jest zbrodniarzem wojennym , podobnie jak hilarzyca clintonowa.
Akko
7 lat temu
Byłem w tym kraju pół roku na misji. Kiedyś był to piekny kraj pełen zabytków i przyjaznych ludzi.
ewa
7 lat temu
ciszak o może to ty jesteś rzeźnikiem? chamie więcej kultury!
HETMAN POLNY
7 lat temu
CHWAŁA BASZAROWI I SŁOWIANOM RUSKIM ZA ZAPROWADZANIE ŁADU W TAK SZYBKIM TEMPIE. WYSTARCZYŁ ROK CZASU W SYRII I KRYMINAŁ SAUDYJSKO TURECKO AMERYKAŃSKI NIEMAL ZLIKWIDOWANO. A W IRAKU WOJNA OD 1991 ROKU I KOŃCA NIE WIDAĆ...