Notowania

skok
30.07.2015 17:45

Trybunał Konstytucyjny zajął się SKOK-ami. Dziś wyroku nie będzie

Ze względu na złożony charakter sprawy oraz obszerność rozpatrywanych dokumentów przewodniczący Andrzej Rzepliński zdecydował o odroczeniu posiedzenia do piątkowego poranka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EastNews/STANISLAW KOWALCZUK)

Mimo zaplanowania dwudniowego posiedzenia, nie udało się Trybunałowi Konstytucyjnemu zbadać, czy ustawa o SKOK-ach jest zgodna z ustawą zasadniczą. Ze względu na złożony charakter sprawy oraz obszerność rozpatrywanych dokumentów przewodniczący Andrzej Rzepliński (na zdjęciu) zdecydował o odroczeniu posiedzenia do piątkowego poranka. Trybunał ma się ponownie zebrać jutro o godzinie 9.

Do TK swoje wnioski o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą ustawy o SKOK-ach z 2009 roku oraz jej nowelizacji z 2013 roku, złożyli: prezydent Bronisław Komorowski, dwie grupy posłów PiS oraz senatorowie tego klubu. Z uwagi na obszerność rozpatrywanych dokumentów rozprawa została zaplanowana na dwa dni, a Trybunał bada ją w pełnym składzie.

Środowe posiedzenie Trybunału rozpoczęło się od odczytania przez przewodniczącego składu sędziowskiego i zarazem prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego wniosków skierowanych do rozpatrzenia, co zajęło niemal godzinę.

Następnie głos zabrali przedstawiciele każdej ze stron. Pierwszy, najobszerniejszy wniosek odnoszący się do ustawy o SKOK-ach z 2009 r. zreferował przedstawiciel grupy posłów Jerzy Szmit (PiS). Podkreślał, że zapis ustawy, zgodnie z którym utworzenie SKOK-u wymaga zgody Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), jest sprzeczny z zasadą subsydiarności, a także łamie zasady autonomii spółdzielni. Ponadto - jak mówił poseł PiS - jest on sprzeczny z zasadą społecznej gospodarki rynkowej, bo stanowi "nadmierną ingerencję państwa w działalność SKOK-ów jako prywatnych podmiotów gospodarki".

Drugi dzień posiedzenia stał pod znakiem pytań, zadawanych przez sędziów Trybunału każdej ze stron. Ze względu na złożony charakter sprawy oraz obszerność rozpatrywanych dokumentów pytań było tak dużo, że do godziny 18 nie udało się przebrnąć przez całą procedurę. Dlatego przewodniczący Andrzej Rzepliński zdecydował się odroczyć posiedzenie do piątkowego poranka. Trybunał ma się ponownie zebrać o godzinie 9.

Tagi: skok, wiadomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz