Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wysoki kurs franka. To nie koniec propozycji dla zadłużonych

0
Podziel się:

KNF i Związek Banków Polskich zapowiadają dalsze rozmowy.

Krzysztof Pietraszkiewicz
Krzysztof Pietraszkiewicz (Związek Banków Polskich)

Rozmowy Związku Banków Polskich (ZBP) z Komisją Nadzoru Finansowego w sprawie frankowiczów będą kontynuowane. Według KNF kolejne spotkanie odbędzie się w piątek.

Pietraszkiewicz po ostatnich rozmowach powiedział dziennikarzom, że propozycja przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka przewiduje podział kosztów przewalutowania kredytów w CHF na złote między banki a ich klientów. _ _

_ Nie mówiliśmy o tym, czy ktoś się zgadza, czy się ktoś nie zgadza, tylko mówiliśmy o tym, że każda propozycja wymaga przeliczenia, sprawdzenia od strony regulacji, nie tylko prawa polskiego, ale także międzynarodowych standardów rachunkowości. Będziemy to wszystko analizować, przedstawimy szereg analiz ekonomicznych i prawnych, i rozmowy będą kontynuowane _ - relacjonował Pietraszkiewicz.

_ Ustaliliśmy, że spotkanie kolejne zostanie zorganizowane i pan przewodniczący wkrótce zwróci się z takim zaproszeniem _ - dodał. Zaznaczył, że rozmowy na ten temat zostały dopiero zapoczątkowane, a _ propozycja będzie badana i analizowana, i w kolejnych dniach rozmowy będą kontynuowane _.

Pietraszkiewicz powiedział też, że podczas spotkania banki poinformowały KNF o realizacji ustaleń rekomendowanych po obradach Komitetu Stabilności Finansowej oraz pakietu działań rekomendowanego przez ZBP. _ Były także omawiane kwestie sytuacji na rynku finansowym, bowiem pamiętajmy, że mieliśmy do czynienia z jednorazowym gwałtownym skokiem, a teraz stabilizowaniem sytuacji na rynku _ - mówił.

Zdaniem Pietraszkiewicza działania banków świadczą o tym, że dbają one o stabilność całego systemu finansowego, a gdy pojawia się gwałtowny problem jakiejś grupy klientów - wspierają ich i problem ten rozwiązują.

Według szefa ZBP nikt odpowiedzialny nie złoży na tym etapie deklaracji, że banki zaakceptują propozycję Jakubiaka i wezmą na siebie część kosztów jej realizacji bez wcześniejszego policzenia jej skutków, zbadania od strony prawnej. _ Każdy zarząd banku odpowiada przed wszystkimi klientami, deponentami, także akcjonariuszami - z których bardzo wielu to nasi emeryci - za stabilność i bezpieczeństwo wszystkich uczestników. Bank jest bowiem taką szczególną umową łączącą bardzo wielu interesariuszy _ - podkreślił.

Urząd KNF poinformował w komunikacie opublikowanym po spotkaniu, że przedyskutowano podczas niego problemy i ryzyka związane z portfelem kredytów walutowych.

_ W szczególności przedyskutowano: podejście banków do rekomendacji Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) w zakresie uwzględniania ujemnych stawek LIBOR w rozliczeniach z klientami z tytułu umów kredytowych w CHF; stosowanie rozwiązań restrukturyzacyjnych dostosowanych do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego klienta oraz ich dopasowanie do warunków rynkowych, aktualne działania banków w zakresie konieczności utrzymywania kontaktu z klientami posiadającymi walutowe kredyty hipoteczne, zwłaszcza tymi, którzy mają trudność z ich spłatą, bieżące problemy związane z portfelem kredytów w CHF oraz plany działania banków w przypadku dalszego osłabienia PLN względem CHF lub/i istotnego pogorszenia jakości portfela walutowych kredytów mieszkaniowych _ - napisano w komunikacie.

Dodano, że podczas spotkania omówiono też propozycję przewodniczącego KNF dot. restrukturyzacji kredytów udzielonych we frankach, przedstawioną na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych 3 lutego br.

_ Uczestnicy spotkania ustalili konieczność przeprowadzenia dodatkowych analiz oraz wyliczeń mających na celu ocenę możliwości realizacji restrukturyzacji kredytów udzielonych w CHF. Termin kolejnego spotkania ustalono na 13 lutego br. _ - podano.

UKNF zapowiedział, że niezależnie od tego zostanie zorganizowane spotkanie z biegłymi rewidentami badającymi sprawozdania finansowe banków, dotyczące propozycji przewalutowania przedstawionej przez szefa KNF.

Jakubiak przedstawił we wtorek w Sejmie propozycje dot. możliwości przewalutowania kredytów hipotecznych w CHF na kredyty w PLN. Ocenił, że potencjalna strata sektora mogłaby wynieść 25 mld zł, co rozkładałoby się na 20-25 lat, a roczny koszt dla banków wyniósłby 1-1,2 mld zł, czyli ok. 7 proc. ich rocznego wyniku. Według tej koncepcji koszty przewalutowania dla obydwu stron nie powinny spowodować jednorazowego negatywnego efektu, a sumy powinny być rozłożone w czasie.

Według propozycji Jakubiaka dotychczasowy kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części: na kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, który odzwierciedlać ma konsekwencje osłabienia złotego. Stan zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie odpowiadać ma wartości, jaką posiadałby kredyt w złotych udzielony w tym samym momencie co we franku.

Wartość kredytu niezabezpieczonego hipotecznie odpowiadałaby różnicy pomiędzy łącznym stanem zadłużenia w dniu przewalutowania a stanem zadłużenia z tytułu kredytu zabezpieczonego hipotecznie. Kredyt niezabezpieczony hipotecznie miałby być w połowie spłacony przez kredytobiorcę, a w połowie umorzony. Jakubiak mówił, że za sytuację powstałą w związku z kredytami we frankach odpowiadają zarówno banki, jak i kredytobiorcy, więc obie strony powinny wziąć na siebie koszty rozwiązania tego problemu.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksperci krytycznie o propozycji szefa KNF dla frankowiczów Przewalutowanie kredytów frankowych, przedstawiona przez przewodniczącego Andrzeja Jakubiaka, ma małe szanse na wejście w życie - to najczęstsze opinie.
Eksperci: Banki powinny pomóc zadłużonym Co dalej z frankiem? Bankowcy spotykają się dziś z przedstawicielami rządu, NBP i Komisji Nadzoru Finansowego.
Nie ma zgody w sprawie pomocy frankowiczom Propozycja nadzoru finansowego nie zadowala wielu kredytobiorców. Ile będą musieli dopłacić?
Oto nowe pomysły KNF na pomoc frankowiczom Szef nadzoru finansowego zaproponował przewalutowanie kredytów i ich podział. Zobacz, co na to rząd i banki.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)