Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zyski banków w 2015 roku. Słabe wyniki w styczniu

0
Podziel się:

Banki udzielają za to coraz więcej kredytów. Mają z czego, bo jeszcze bardziej rośnie wartość depozytów.

Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF
Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF (wikipedia/CC BY-SA 3.0 PL/Katarzyna Czerwińska</br>Senat Rzeczypospolitej Polskiej)
bETGWBtx

Zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł 1,23 mld zł w styczniu. To o 7 procent mniej w porównaniu z wynikiem sprzed roku - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Banki zarobiły mniej, mimo znaczącego wzrostu udzielonych kredytów.

Wynik z odsetek spadł rok do roku o 3,3 procent do 3,01 mld zł. Na prowizjach w tym samym czasie banki zarobiły 1,09 mld zł, czyli o 4,1 procent mniej niż rok wcześniej.

W styczniu 2015 roku znacząco wzrosły koszty działalności banków. Wyniosły one 2,62 mld zł. Mowa o prawie 17-procentowej zwyżce w skali roku.

bETGWBtz

Wartość odpisów aktualizujących z tytułu utraty wartości kredytów i pożyczek wyniosła 604,52 mln zł na koniec stycznia. Niepokojąco spada współczynnik wypłacalności, który wyniósł 14,71 procent na koniec grudnia wobec 14,93 procent na koniec września ubiegłego roku.

Banki udzielają coraz więcej kredytów. Mają z czego

Spadają zyski banków, mimo że te udzielają coraz więcej kredytów. Ich wartość dla całego sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wzrosła o 7,9 procent rok do roku do 915,75 mld zł w styczniu. Jednocześnie wartość środków powierzonych przez klientów bankom wzrosła o 9,2 procent do 845,10 mld zł.

Zobacz także: Więcej kredytów dzięki obniżce stóp procentowych:
bETGWBtF

Zapotrzebowanie na gotówkę w większości zgłaszają klienci indywidualni. Wartość kredytów dla przedsiębiorstw wzrosła o 7 procent w skali roku do 302,48 mld zł na koniec stycznia 2015 r., zaś wartość kredytów dla gospodarstw domowych wzrosła o 8,4 procent do 607,61 mld zł.

Portfel kredytów mieszkaniowych gospodarstw domowych zwiększył się o 9,5 procent do 373,56 mld zł. W tej kwocie są uwzględnione kredyty we franku. Ich wartość na koniec stycznia wyniosła niecałe 150 mld zł.

Wartość kredytów konsumpcyjnych osób prywatnych wyniosła 132,20 mld zł na koniec stycznia i była wyższa o 4,6 procent w ujęciu rocznym.

bETGWBtG

Banki rekordowy rok mają już za sobą

W 2014 roku Polacy wzięli kredyty konsumpcyjne na rekordowo wysoką sumę - aż 77,8 miliarda złotych. To o blisko 7,5 miliarda złotych więcej niż rok wcześniej. W tym samym czasie spadło jednak zainteresowanie kredytami mieszkaniowymi. Bierzemy ich mniej, ale na wyższe sumy.

Wzrosła liczba udzielonych kredytów konsumpcyjnych - donosi Biuro Informacji Kredytowej w najnowszym raporcie. Jeszcze w 2013 roku było ich 6,7 mln sztuk, a rok później już 7,6 mln sztuk.

To, według BIK, najwyższy wzrost od 2010 roku, kiedy to w Polsce udzielono aż 8 mln kredytów tego rodzaju. Rośnie również ich wartość. _ Mamy rekord _ - komentuje Biuro doniesienia, że w tym roku zadłużyliśmy się na 77,8 mld złotych. To aż o 10,8 procent więcej niż przed rokiem.

bETGWBtH

źródło: Money.pl na podstawie danych BIK

- _ Popyt na kredyty konsumpcyjne rośnie w zasadzie już od połowy 2013 roku, po wejściu w życie zliberalizowanych zapisów Rekomendacji T. Pożyczkę bankową jest łatwiej dostać, a do tego, dzięki rekordowo niskim stopom procentowym, jest ona relatywnie tania _ - wyjaśnia Konrad Pluciński, ekspert ds. produktów finansowych MarketMoney.pl.

bETGWBtI

źródło: Money.pl na podstawie danych BIK

Czytaj więcej w Money.pl

bETGWBua
banki
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)