Notowania

davos 2018
24.01.2018 16:06

Polski bank chce wykorzystać technologię kryptowalut. To może zmienić bankowość

Bank Pekao bada możliwość wykorzystania technologii blockchain w swojej działalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARTUR BARBAROWSKI / EAST NEWS)
Prezes Michał Krupiński przyrównał technologię do uciekającego pociągu.

Technologia głównie kojarzona z kryptowalutami, takimi jak bitcoin, może stać się ważnym narzędziem w bankowości. Pekao bada możliwość wykorzystania rozproszonych rejestrów - czyli tzw. blockchain - w swojej działalności.

Jak zaznaczył prezes Michał Krupiński, podczas dyskusji panelowej "Technologia blockchain a banki" na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, jego bank chce zostać liderem w obszarze zastosowania mechanizmów blockchain w bankowości.

- Jest bardzo wiele procesów i mechanizmów, które możemy unowocześnić i sprawić, że będą jeszcze bardziej wydajne - podkreślał prezes Krupiński.

Jak przekonywał, banki muszą na nową technologię spojrzeć jak na uciekający pociąg, którego nie można zatrzymać. - Albo do niego wskoczymy, albo ryzykujemy potrącenie. Co więcej, Bank Pekao chce prowadzić ten pociąg - zaznaczył.

Jak działa blockchain?

Czym jest ów rozproszony rejestr? Jak wyjaśnia dr Mirosław Ciesielski z WSB na łamach Obserwatora Finansowego, to zdecentralizowany pomiędzy niezliczone serwery, zabezpieczony i niezmienialny zapis aktywów oraz transakcji zebrany w bloki.

W jeszcze bardziej przejrzysty sposób mechanizm objaśnia Pekao, określając blockchain sposobem kodowania informacji, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa. Raz zakodowany wpis pozostaje w rejestrze na zawsze, a zapis nie może być usunięty ani sfałszowany. Dzieje się tak dlatego, że w systemie blockchain te same informacje zapisywane są u wszystkich uczestników - czytamy w komunikacie banku.

To dlatego, jak przekonuje dr Ciesielski, technologia ta staje się przedmiotem zainteresowania inwestorów, banków, firm konsultingowych i technologicznych oraz rządów. Jak zaznacza ekspert WSB, blockchain ma szansę stać się nowym fundamentem infrastruktury światowego systemu finansowego.

Polska opóźniona i to jej atut

Według Krupińskiego w przypadku rynków wschodzących zawsze jest widoczne opóźnienie rzędu 5-7 lat, jeśli chodzi o adaptację nowej technologii.

- Paradoksalnie to dobrze, gdyż możemy obserwować, jak świat radzi sobie z daną nowością, uczyć się na bazie doświadczeń innych i wybierać dla siebie najlepsze rozwiązania. A ponieważ Bank Pekao działa na mniejszą skalę niż globalne instytucje finansowe, możemy być bardziej elastyczni w implementacji nowych technologii. Może to przebiegać szybciej i efektywniej - podsumował podczas debaty prezes.

W dyskusji "Technologia blockchain a banki" oprócz Michała Krupińskiego uczestniczyli Rana Kapoor, CEO YES Bank i Oliver T. Bussmann, założyciel Bussmann Advisory.

Bank Pekao jest aktywnym uczestnikiem 48. Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, które rozpoczęło się we wtorek.

Bank jest organizatorem polskiego panelu dyskusyjnego o inwestycjach w rejonie Europy Środkowej i Wschodniej, ponadto przedstawiciele zarządu banku aktywnie uczestniczą w panelach dyskusyjnych odbywających się w ramach Forum.

Bank Pekao działa od ponad 85 lat i jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie.

Tagi: davos 2018, finanse, bankowość, blockchain, pekao, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, banki, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2018

erytrTo już zmieniło bankowość i banki mają świadomość, że docelowo przestaną istnieć wskutek upowszechnienia się kryptowalut. Najlepszą opcją dla banków … Czytaj całość

23-01-2018

JurasPo prostu "to", co od 9 lat używane jest w bitcoinie zaczyna docierać wreszcie do "oficjeli". Tylko kłopot jest taki, że "to" … Czytaj całość

23-01-2018

TymonNaczelnik poczty wreszcie uznał, że e-maile są użyteczne, ale upiera się, by jednak naklejać na nie znaczki. Inaczej - mówi - e-mail nieważny.

Rozwiń komentarze (28)