Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

10 książek o finansach, które warto przeczytać

2
Podziel się:

W drodze do finansowej niezależności nieraz natykamy się na książki autorów radzących nam, w jaki sposób zarządzać swoimi pieniędzmi.

10 książek o finansach, które warto przeczytać

*W drodze do finansowej niezależności nieraz natykamy się na książki autorów radzących nam, w jaki sposób zarządzać swoimi pieniędzmi. *Przedstawiamy subiektywny ranking 10 lektur pomagających nie tylko w rozszerzeniu wiedzy ekonomicznej, ale również ułatwiających proces samodoskonalenia i pracy nad sobą w dążeniu do wyznaczonego celu.

1. Bogaty ojciec, biedny ojciec – Robert Kiyosaki

„Głównym powodem naszych kłopotów finansowych jest to, że mimo długich lat nauki, nie nabywamy w szkole wiedzy o pieniądzach. Tak więc uczymy się pracować za pieniądze, a nie uczymy się o tym, jak pieniądze powinny pracować dla nas" – powiedział Robert Kiyosaki podczas jednego ze swoich wykładów. To cytat dobrze podsumowujący zawartość jego najważniejszej książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”. Amerykanin o hawajskich korzeniach opisuje w niej różnice mentalne pomiędzy swoim ojcem – etatowym pracownikiem uniwersytetu – oraz ojcem swojego kolegi, drobnym przedsiębiorcą. Na podstawie analizy zachowań tych dwóch osób, przedstawia najlepszą drogą do eliminacji przyzwyczajeń zagrażających naszemu sukcesowi finansowemu.

2. Sekrety amerykańskich milionerów - William D. Danko, Thomas J. Stanley

Kto rządzi światem według autorów książki „Sekrety amerykańskich milionerów”? Ludzie gospodarni, ciężko pracujący, rzetelni, dbający o relacje rodzinne i samodyscyplinę. Tworzą oni bogactwo swoich narodów poprzez realizację kapitalistycznego modelu życia: przedsiębiorczości, odpowiedzialności i oszczędzania. Kluczem do sukcesu i osiągnięcia finansowej stabilizacji jest właśnie ten ostatni element – bogactwo nie oznacza bowiem wysokich zarobków, lecz umiejętność gromadzenia funduszy.

3. Jak zadbać o własne finanse? – Marcin Iwuć

Ogromna wiedza finansowa na nic nam się nie zda, jeśli nie będziemy potrafili dopasować jej do polskich realiów. Znany bloger podpowiada czytelnikom, jakie produkty finansowe są najbardziej opłacalne, jak wyjść z długów, jak wybrać konto emerytalne, w jaki sposób wybrać najlepszy kredyt oraz jak przestawić domowy budżet tak, aby umożliwił nam odkładanie pieniędzy.

4. Mądry dom, bogaty dom – Inteligencja finansowa w Twoim domu – Witold Wrotek

Oszczędzać można nie tylko dzięki gromadzeniu pieniędzy i pracy nad sobą, ale również dzięki drobiazgowemu, matematycznemu wyliczeniu kosztów domowych rachunków. Dzięki autorowi, dowiecie się jak zmniejszyć rachunki nawet o 4800 zł rocznie, nie zmieniając drastycznie warunków życia. Witold Wrotek radzi czytelnikom m.in. jak zaoszczędzić na wodzie, ściekach, prądzie czy gazie, jakie materiały budowlane wybierać przy budowie oraz jak wyposażyć dom, nie bazując na emocjach. Wszystkie wnioski poparte są danymi liczbowymi.

5. Droga do finansowej wolności - Bodo Schäfer

Po co właściwie pracujemy? Czy po to, aby utrzymać siebie i rodzinę „od pierwszego do pierwszego”, czy po to, aby realizować marzenia i plany? Większość z nas prawdopodobnie wybierze drugą odpowiedź jednocześnie zaznaczając, że realizacja marzeń wiąże się z zarabianiem dużej ilości pieniędzy. Bodo Schäfer przedstawia czytelnikom 11 sposobów na natychmiastowe zwiększenie zarobków i pokazuje, że poprzez zmianę swojego nastawienia do wydatków i stosowanie odpowiednich form oszczędzania, możemy stać się kowalami własnego losu, osiągając finansową niezależność.

6. Jak pomnażać oszczędności – Maciej Samcik

Jeśli nie wiesz, na czym polega inwestowanie, ale chciałbyś się dowiedzieć – ta książka jest dla Ciebie. Dziennikarz „Gazety Wyborczej” w zrozumiały sposób wyjaśnia odbiorcom podstawowe pojęcia związane z pomnażaniem kapitału, opisuje mniej i bardziej ryzykowne sposoby zarabiania (od lokat, poprzez giełdę, aż po inwestycje alternatywne) oraz przedstawia praktyczne porady dotyczące inwestowania, unikając przy tym specjalistycznego języka i wskazywania dróg „jedynie słusznych”.

7. Inwestuj we własny dług. 7 kroków dzięki którym spłacisz kredyt przed terminem i jeszcze na tym zarobisz - Sławomir Śniegocki

Jak sugeruje tytuł, publikacja ta podpowiada, w jaki sposób... spłacić kredyt przed terminem i jeszcze odłożyć nieco pieniędzy. Czy jest to możliwe? Każdy z nas przecież chciałby spłacić swoje zobowiązania jak najszybciej. Poprzez realizację siedmiu kroków proponowanych przez autora, będziemy w stanie stworzyć plan finansowy, umożliwiający szybkie spłacenie długu.

8. Bogactwo i nędza narodów. Dlaczego jedni są tak bogaci, a inni tak ubodzy - David S. Landes

Przystępnie napisana encyklopedia bogactwa świata. Historyk i ekonomista David S. Landes zabiera czytelników w interesującą podróż poprzez dzieje postępu gospodarczego oraz modernizacji. Autor, analizując wydarzenia historyczne oraz przytaczając własne obserwacje i anegdoty, próbuje odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule książki. Co ciekawe, okazuje się, że często za rozwój lub zastój gospodarczy poszczególnych państw odpowiadają nie tylko politycy czy obywatele, ale również...przypadek. Według Landesa, splot korzystnych okoliczności doprowadził do tego, że to właśnie Europejczycy stworzyli nowożytną ekonomię.

9. Prosto jak strzelił - Jeffrey Archer

Przebycie drogi od ulicznego handlarza do dyrektora handlowego imperium i zdobycia tytułu szlacheckiego kosztowały bohatera książki, Charliego Trumpera, siedemdziesiąt lat wytężonej pracy. Powieść Jeffreya Archera, mimo osadzenia akcji w ubiegłym wieku, do dziś może uczyć adeptów podejścia do biznesu i do...ludzi – bo przecież bohater powieści osiągnął swój sukces także dzięki rozwiniętym umiejętnościom interpersonalnym.

10. Jakie decyzje finansowe podejmują bogaci i dlaczego biedni robią błędy postępując inaczej – Andrzej Fesnak

Motywator i autor edukacyjnych projektów finansowych rozprawia się z błędnym postrzeganiem przez Polaków pieniędzy i bogactwa jako czegoś złego i niemoralnego. Następnie, dzieląc nasze życie na finansowe etapy, przedstawia w jaki sposób i ile jesteśmy w stanie zarabiać mając 20, 30 czy 50 lat. Dzięki książce Fesnaka dowiemy się także, dlaczego zarabiając 3000 zł i rozsądnie planując wydatki, możemy być w lepszej sytuacji finansowej, niż osoba zarabiająca dwa razy więcej niż my.

Zespół „Finansów na co dzień” eurobanku

_ Zdjęcie: G _ etty Images _ _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
CzytelnikNiji
3 lata temu
Dla dzieci polecam opowiadania, które w swoich tematach dotykają zagadnień finansowych i życiowych: O małym Janku, który więcej widział! Opowiadania o nastolatku poznającym świat pieniędzy. polecam
Lekarz_rezyde...
3 lata temu
Od siebie polecam książkę z tego roku "Sekrety 12 sposobów jak zarabiać na kryptowalutach". Dla mnie najlepsza wiedza o inwestowaniu