Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co można załatwić w bankomacie?

0
Podziel się:

Bankomaty przestały być maszynami służącymi tylko i wyłącznie do wypłaty gotówki. Oto krótki przegląd możliwości tych urządzeń.

Co można załatwić w bankomacie?
Bankomaty przestały być maszynami służącymi tylko i wyłącznie do wypłaty gotówki. Oto krótki przegląd możliwości tych urządzeń.

1. Wypłata gotówki

Podstawowa funkcja bankomatu. Po włożeniu karty i podaniu kodu PIN możemy wypłacić środki z naszego rachunku. Ile? To zależy m.in. od tego ile mamy na koncie i czy ustanowiliśmy dzienny limit wypłat. Ograniczeniem jest też budowa bankomatu. Z reguły w szczelinie mieści się maksymalnie 40 banknotów. A to oznacza, że maksymalna kwota wypłaty wynosi 8000 zł (40 x 200 zł).

2. Sprawdzenie salda rachunku

Funkcja przydatna, gdy nie mamy pewności czy na nasz rachunek już wpłynęła pensja albo stypendium. Zanim wypłacimy pieniądze, możemy sprawdzić w bankomacie, ile mamy ich na koncie.

3. Wydruk krótkiej historii rachunku

Funkcja przydatna, gdy nie mamy dostępu do internetu, a zależy nam na sprawdzeniu naszych wydatków i wpływów.

4. Zmiana PIN-u karty

Otrzymany w przesyłce od banku kod PIN może być trudny do zapamiętania. Ułatwiająca życie zmiana PIN-u - na kod, który będzie dla nas łatwiejszy - jest możliwa w bankomacie.

5. Aktywacja karty

Z otrzymanej od banku karty płatniczej lub kredytowej możemy korzystać po jej uprzedniej aktywacji. Jedną z opcji jest aktywacja karty w bankomacie. Wystarczy włożyć kartę do bankomatu i wybrać odpowiednią opcję, by korzystać z płatności bezgotówkowych.

6. Wypłata gotówki bez karty

Kartę zastępuje tu telefon komórkowy. Po wybraniu w bankomacie opcji wypłaty bez karty, zostaniemy poproszeni o podanie kodu otrzymanego w wiadomości SMS lub kodu wygenerowanego przez zainstalowaną w telefonie aplikację. Po weryfikacji danych, możemy odebrać gotówkę z kieszeni bankomatu.

7. Doładowanie konta w telefonie

Po wybraniu odpowiedniej opcji i wskazaniu operatora telefonii komórkowej oraz numeru telefonu, możemy wybrać kwotę, którą chcemy zasilić konto w telefonie.

8. Wypłata w euro

Gdy nie mamy czasu na poszukiwanie kantoru, możemy skorzystać z opcji wypłaty środków w euro. Po włożeniu karty do bankomatu i wybraniu odpowiedniej opcji, wyświetli się aktualny kurs wymiany. Pewnym ograniczeniem jest fakt, że wypłaty można dokonać jedynie w kwocie 50 euro lub jej wielokrotności.

9. Złożenie wniosku o kredyt gotówkowy

Po włożeniu karty do bankomatu i wyborze odpowiedniej opcji, otrzymamy spersonalizowaną ofertę kredytu. Potwierdzamy wniosek o pożyczkę i w zależności od banku- pieniądze zostaną albo w ciągu kilku minut przelane na nasze konto (górny limit to 2000 zł na 24 miesiące), lub skontaktuje się z nami telefonicznie pracownik banku, z którym sfinalizujemy proces złożenia wniosku kredytowego. Przygotowaną umowę klient musi podpisać. Najszybciej zrobimy to za pośrednictwem bankowości elektronicznej (podpis zastępuje autoryzacja analogiczna do potwierdzenia zlecenia przelewu, czyli np. kod SMS).

10. Odbiór przekazu Western Union

Po włożeniu karty do bankomatu, wybieramy stosowną opcję, a następnie wprowadzamy numer kontrolny przelewu. Wskazujemy kraj, z którego wysłane zostały środki i wpisujemy przypisany mu kod. Podajemy spodziewaną kwotę przekazu i akceptujemy warunki przekazu Western Union. Na ekranie pojawi się potwierdzenie przekazania środków na konto, z którym powiązana jest karta. Gotówkę możemy wypłacić w bankomacie.

WARTO PAMIĘTAĆ

Oferty poszczególnych banków i niezależnych sieci operatorów bankomatów różnią się między sobą. Dlatego zanim zechcemy skorzystać np. z możliwości złożenia wniosku o kredyt, sprawdźmy wcześniej, czy maszyny naszego banku taką możliwość udostępniają i z jakimi kosztami wiąże się skorzystanie z niej.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)