Notowania

eurobank
28.10.2015 09:23

Na co zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania - poradnik (nie) tylko dla studentów

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze odpowiedniego lokum do wynajęcia, warto dobrze się rozejrzeć i porównać dostępne oferty. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze odpowiedniego lokum do wynajęcia, warto dobrze się rozejrzeć i porównać dostępne oferty. Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę, aby znaleźć mieszkanie dopasowane nie tylko do naszych potrzeb, ale i do zasobności portfela. *

Poszukiwanie mieszkania

Przed przystąpieniem do poszukiwań musimy zadecydować, czy chcemy szukać mieszkania na własną rękę, czy może skorzystać z pomocy pośredników. Za pierwszym rozwiązaniem przemawiają finanse – unikamy kosztów, jakie musielibyśmy ponieść w związku z dostarczeniem nam przez pośrednika interesujących ofert. Oczywiście istnieją oferty, w których całkowity koszt prowizji przyjmuje na siebie właściciel mieszkania współpracujący z daną agencją nieruchomości, natomiast należy to sprawdzić przed podpisaniem umowy o współpracy.

Jeśli poszukujemy mieszkania pod wynajem na własną rękę, szukajmy przede wszystkim w Internecie – większość właścicieli korzysta z portali ogłoszeniowych. Za tym rozwiązaniem przemawia szybkość dostępu, mnogość ofert i możliwość filtrowania propozycji poprzez przeglądarki i hasłowe wyszukiwanie. Oferty możemy znaleźć również na uczelnianych tablicach ogłoszeń, które są źródłem informacji o studentach poszukujących współlokatorów. Portale społecznościowe też są skarbnicą tego typu zapytań, gdzie często młodzi ludzie przekazują sobie informacje o mieszkaniach czy pokojach do wynajęcia.

Na co zwrócić szczególną uwagę

Gdy już znajdziemy kilka interesujących nas ofert, umówmy się z właścicielami na oglądanie mieszkań. Podczas pierwszego spotkania dobrze rozejrzyjmy się po lokum i sprawdźmy, w jakim stanie są sprzęty (czy działa pralka, lodówka, piekarnik). Dopytajmy również, czy całe wyposażenie zostaje, czy niektóre urządzenia i meble właściciel planuje zabrać.
Sprawdźmy, czy w domu jest połączenie z Internetem, sieć kablowa oraz czy są dodatkowo płatne. Jeśli do mieszkania przypisana jest piwnica, komórka lokatorska bądź miejsce postojowe, warto wcześniej ustalić zasady korzystania.

Czynnikiem decydującym o wyborze będzie oczywiście cena wynajmu oraz wysokość dodatkowych opłat – dlatego kluczowe jest uzyskanie informacji, które rachunki zostały zawarte w czynszu, a które będziemy musieli ponieść samodzielnie – w tym wypadku poprośmy o informację dotyczącą prognoz zużycia na najbliższe miesiące. Dzięki temu będziemy mogli realnie oszacować całkowity koszt wynajmu nieruchomości i dokonać wyboru, który nie zrujnuje naszego budżetu.

Umowa

Gdy wybierzemy już wymarzone dla nas mieszkanie, pamiętajmy o formalnościach i sprawdzeniu wszystkich dokumentów. Właściciela możemy sprawdzić w tzw. elektronicznej ewidencji ksiąg wieczystych1 – dowiemy się tam, czy osoba wynajmująca jest prawnym właścicielem nieruchomości, czyli czy widnieje w akcie notarialnym nieruchomości.

Najważniejsza jest umowa, która wyznacza i precyzuje zasady najmu oraz prawa i obowiązki zarówno najemcy jak i właściciela. Są trzy rodzaje umów najmu2:

 • umowa najmu na czas oznaczony,
 • umowa najmu na czas nieoznaczony,
 • umowa najmu okazjonalnego, która może być zawarta na czas określony lub nieokreślony ale nie przekraczający 10 lat. Dwie pierwsze różnią się czasem trwania i sposobem rozwiązania, którego szczegóły powinny być zawarte w umowie. Trzeci rodzaj umowy, czyli najmu okazjonalnego charakteryzuje się tym, że właściciel nieruchomości może eksmitować najemcę bez wyroku sądu jeśli zostały naruszone zapisy zawarte w umowie (np. najemca zalega z płatnościami, dewastuje lokal itp.) Jednak już na etapie sporządzania umowy wymagane jest, by najemca wskazał inne mieszkanie, do którego przeprowadzi się w przypadku egzekucji - konieczna jest również pisemna zgoda właściciela wskazanej nieruchomości.

Umowa najmu powinna zawierać3:

 • dane podstawowe najemcy i właściciela,
 • wysokość kaucji, zasady i warunki jej zwrotu (można również stworzyć oddzielny dokument wraz z poświadczeniem, że właściciel otrzymał od nas pieniądze),
 • realny koszt mieszkania oraz termin i sposób płatności (czy płacimy jedną określoną kwotę właścicielowi czy rozdzielamy płatności i np. za prąd będziemy płacić dodatkowo w zależności od wysokości rachunku) – warto dokładnie wszystko opisać, aby uniknąć nieporozumień w przyszłości,
 • dane z liczników (m.in. wody),
 • okres wypowiedzenia najmu,
 • dokładny opis sprzętów w mieszkaniu, zarówno AGD (markę, stan techniczny) jak i mebli,
 • dokumentację fotograficzną wyposażenia mieszkania, stanu podłóg i ścian itd.,
 • zasady dokonywania napraw i konserwacji sprzętów - określić kto i w jakim zakresie będzie odpowiadał za drobne naprawy i na czyj koszt usuwane będą usterki,
 • zasady użytkowania lokalu: czy najemca może dokonywać zmian w mieszkaniu (chociażby zawieszenia zdjęć czy obrazów na ścianach),
 • zasady rozwiązania umowy. Rzetelnie i szczegółowo spisana umowa pozwoli nam zabezpieczyć zarówno nasze prawa jak i właściciela. Omówienie i zawarcie w umowie zasad, obowiązków korzystania z nieruchomości i wysokości opłat pozwoli zapobiec ewentualnym nieporozumieniom między stronami umowy.

_ _

_ Zespół „Finansów na co dzień eurobanku” _

Zdjęcie: (C)Jeremy Maude

Tagi: eurobank
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz