Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Serwis edukacyjny eurobanku i Money.pl

Money.plTwoje finanse - eurobank i Money.plKarta kredytowa - koło ratunkowe wakacyjnych wyjazdów
2017-07-05 14:42

Karta kredytowa - koło ratunkowe wakacyjnych wyjazdów

2 minuty czytania
Karta kredytowa - koło ratunkowe wakacyjnych wyjazdów

Pozornie wszystko zapięte na ostatni guzik – bilety, noclegi, dokumenty. Pozornie – bo mimo szeregu przygotowań poczynionych przed wyjazdem na wymarzony urlop, nie jesteśmy w stanie przewidzieć sytuacji losowych. Możemy natomiast znacznie ograniczyć ich nieprzyjemne konsekwencje, zabierając na wakacje kartę kredytową.

Na problemy z gotówką

Mimo racjonalnego podejścia do wydatków na wakacjach może zdarzyć się, że z różnych względów zabraknie nam środków. Czasem to po prostu brak orientacji co do kosztów pobytu w zagranicznych kurortach. Czasem również chęć zakupu produktów niedostępnych w Polsce lub dostępnych w znacznie wyższych cenach. Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na skorzystanie z kredytu w sytuacji, kiedy potrzebujemy dodatkowej gotówki, bez konieczności składania za każdym razem wniosków w banku, jest właśnie karta kredytowa.

Na zmianę planów

Zdarza się, że nasza wakacyjna destynacja nie spełnia naszych oczekiwań – hotel znacznie odbiega standardem od zaprezentowanego na stronie internetowej lub znajduje się w zbyt głośnym miejscu, uniemożliwiającym wypoczynek. Jeśli nie opłaciliśmy z góry pobytu w danym hotelu – zawsze możemy go zmienić, a w szybkim znalezieniu wolnych pokoi w danej miejscowości pomogą nam popularne wyszukiwarki noclegów – jak np. Booking.com, Trivago.pl, Momondo.pl czy Hrs.com.pl. Natomiast rezerwacja pokoju, szczególnie w hotelach o podwyższonym standardzie, wymaga podania danych karty kredytowej. Z tą samą instrukcją możemy się spotkać chcąc zarezerwować lot lub wynająć samochód. Karta kredytowa jest więc obecnie nieodłącznym elementem zarówno wakacyjnych wyjazdów, jak również służbowych podróży.


Agnieszka Czerniawska , ekspert eurobanku ds. kart płatniczych
Karta kredytowa pozwoli nam czuć komfort finansowy na wakacjach. Jej podstawową zaletą jest okres bezodsetkowy (grace period), co oznacza, że nie zapłacimy odsetek jeśli całość zadłużenia przeznaczonego na wakacyjne zakupy spłacimy w terminie tzn. do daty spłaty wskazanej na zestawieniu transakcji, W zależności od oferty banku okres bezodsetkowy wynosi od 52 do 61 dni. Należy pamiętać, że w większości banków okres bezodsetkowy nie dotyczy transakcji gotówkowych – przy wypłacie gotówki z bankomatu kartami kredytowymi, oprócz prowizji, zostaną naliczone odsetki od wypłaconej kwoty. Karta kredytowa to też sposób na zarządzanie naszą płynnością finansową w okresie wzmożonych wydatków wakacyjnych – te poniesione w lipcu spłacimy po prawie dwóch miesiącach, a więc już po gorącym okresie urlopowym. Jeśli nasze wydatki były duże i nie planujemy ich spłacić jednorazowo w całości, możemy rozłożyć je na wygodne do spłaty miesięczne raty.

Dla bezpieczeństwa

Choć nigdy nie możemy być pewni tego, że przewidzieliśmy i wyeliminowaliśmy wszystkie zagrożenia dla naszych finansów związane z wyjazdem wakacyjnym, część z nich można znacznie ograniczyć. I tak zamiast wypłacać dużą kwotę pieniędzy i wymieniać je – co się często zdarza - po mało korzystnym kursie, lepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą w podróż właśnie karty kredytowej. Jeśli stracimy portfel pełen gotówki, musimy liczyć się z tym, że nie odzyskamy utraconych pieniędzy. Tymczasem karta, nawet jeśli zostanie nam skradziona, sprawi trudności przestępcy – do wypłaty pieniędzy w bankomacie jest bowiem potrzebny PIN. Nigdy nie przechowujmy go wraz z kartą.

Zwróćmy uwagę również na fakt, że za granicą trudno znaleźć polski bank. W przypadku utraty pieniędzy lub innych form płatności w wyniku kradzieży lub zgubienia, nieoceniona pomocą może okazać się sporządzona wcześniej lista ważnych kontaktów, umożliwiająca dotarcie do osób mogących pomóc nam w zastrzeżeniu utraconego dokumentu lub odzyskaniu części gotówki. Powinna ona zawierać nie tylko kontakt do naszego banku lub do Systemu Zastrzegania Kart (+48 828 828 828), ale również numer telefonu do polskiej ambasady. W przypadku utraty karty, możemy także postarać się o wydanie karty zastępczej – tę usługę świadczą banki we współpracy z organizacjami płatniczymi (np. Visa lub MasterCard).


Zespół "Finansów na co dzień" eurobanku

oceń artykuł(słaby)

(bardzo dobry)