Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak porównać konta bankowe?

0
Podziel się:

W gąszczu bankowych ofert i reklam można się zagubić. Jak wybrać najlepszy i najbardziej dla nas korzystny rachunek bankowy?

Jak porównać konta bankowe?

W gąszczu bankowych ofert i reklam można się zagubić. Jak wybrać najlepszy i najbardziej dla nas korzystny rachunek bankowy?

Założenie konta jest dziś bardzo proste - wszystkie formalności można załatwić przez Internet - ale wybór odpowiedniego rachunku to często nie lada wyzwanie. Tym bardziej, że banki prześcigają się w przygotowywaniu coraz to nowych ofert.

Przed podjęciem decyzji o wyborze, warto poświęcić kilka minut i porównać aktualne oferty kont osobistych. Najlepiej – przed przystąpieniem do ich porównywania – zastanowić się nad tym, jakie są nasze potrzeby:

  • Jakie operacje wykonujemy najczęściej?
  • Co jest dla nas kluczowe w związku z obsługą rachunku bankowego?
  • Gdzie wydajemy pieniądze i z jakich usług zwykle korzystamy?

Odpowiadając sobie te na pytania, otrzymamy najważniejsze wytyczne, które pozwolą nam wśród wielu ofert znaleźć tę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Atrakcyjność konta osobistego zależy od kilku podstawowych czynników. Zazwyczaj to pod ich kątem dokonujemy wyboru. Najważniejsze to:

  • opłata za prowadzenie konta,
  • koszt użytkowania karty,
  • opłaty za korzystanie z bankomatów,
  • koszty dokonywania przelewów z konta i zleceń stałych (w placówce i Internecie),
  • możliwość uzyskania limitu kredytowego,
  • dodatkowe korzyści związane z posiadaniem konta, np. usługa moneyback.

Opłata za prowadzenie konta osobistego

To właśnie ona jest czymś, na co powinniśmy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Na rynku jest wiele takich kont, w wypadku których zwolnienie z opłaty za prowadzenie rachunku jest możliwe po spełnieniu pewnych warunków. Najczęściej dotyczą one wysokości miesięcznych wpływów na konto, jakie należy zapewnić, by nie ponieść opłaty za jego prowadzenie.

Użytkowanie karty

Karta do rachunku to dziś praktycznie standard. Przed wyborem odpowiedniego konta warto jednak zwrócić uwagę, czy użytkowanie karty nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Rynkowa oferta jest pełna rachunków, które umożliwiają bezpłatne korzystanie z karty po dokonaniu określonej liczby bądź sumy (wartości) transakcji bezgotówkowych w miesiącu. W przypadku braku spełnienia warunków wskazanych przez bank - koszt użytkowania karty wynosi zazwyczaj kilka złotych za miesiąc.

Bezpłatne bankomaty

To atrybut kluczowy dla wielu użytkowników, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Coraz więcej banków oferuje wyłącznie darmową wypłatę z bankomatów własnych i 1-2 dużych sieci - w takim wypadku wypłacenie gotówki w bankomacie należącym do innego banku skutkuje automatycznym naliczeniem określonej prowizji. Można jednak wciąż znaleźć oferty takich kont, w ramach których bank oferuje wypłaty ze wszystkich bankomatów (w kraju, a nawet za granicą) za darmo.

Przelewy z konta i zlecenia stałe

Kluczowy przy wyborze konta może okazać się również koszt przelewów i zleceń stałych. Jeśli bank oferuje nam konto pozbawione opłat za tego rodzaju transakcje, w perspektywie miesięcznej jest to spora oszczędność dla naszego portfela.

Limit kredytowy

Kolejną istotną informacją związaną z wyborem konta osobistego jest przyznawany limit kredytowy. Oznacza on wysokość środków, które bank przekazuje nam do dyspozycji po wykorzystaniu tych zgromadzonych na rachunku osobistym. Coraz częściej przy wnioskowaniu o limit wymagane jest jedynie oświadczenie o zarobkach lub wyciąg z rachunku prowadzonego w innym banku, co dla klienta banku oznacza przede wszystkim oszczędność czasu.

Moneyback

Usługa moneyback polega na tym, że bank zwraca klientowi część wydatków za zakupy dokonane kartą do konta. Zwracany jest pewien ustalony procent wartości przeprowadzonych transakcji – zwykle od 1 do 5%.

_ Piotr Kowalski, dziennikarz Money.pl _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)