Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt na samochód. Jak go wybrać?

0
Podziel się:

Gdy nie mamy wystarczającej ilości gotówki, zakup samochodu można sfinansować kredytem. Do wyboru mamy dwie opcje.

Kredyt na samochód. Jak go wybrać?

Gdy nie mamy wystarczającej ilości gotówki, zakup samochodu można sfinansować kredytem. Do wyboru mamy dwie opcje.

Banki mają w swoich ofertach produkty kredytowe, które umożliwiają sfinansowanie zakupu nowego lub używanego samochodu. To kredyt samochodowy oraz kredyt gotówkowy. Czym się różnią i który wariant będzie dla nas bardziej korzystny?

Kredyt samochodowy

Kredyt udzielany jest tylko i wyłącznie na zakup pojazdu: nowego lub używanego. Maksymalna kwota kredytu uzależniona jest m.in. od rodzaju pojazdu, jaki kredytujemy i jego ceny. Taki kredyt można otrzymać w placówce bankowej lub bezpośrednio u sprzedawcy auta.

Przy kredycie samochodowym to kupowany pojazd stanowi zabezpieczenie kredytu. Banki stosują różne rozwiązania w tym zakresie:

a) najczęściej stosowane:

  • przewłaszczenie _ (kredytobiorca przenosi własność określonej części - np. 49%, należącego do niego pojazdu na rzecz banku), _
  • cesja polisy Auto Casco _ (w przypadku np. kradzieży auta, odszkodowanie trafia nie do kredytobiorcy, ale na poczet spłaty kredytu), _
  • depozyt karty pojazdu (_ uniemożliwia sprzedaż auta w czasie obowiązywania umowy kredytowej _);

b) rzadziej stosowane:

  • zastaw rejestrowy _ (bank _ może dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności z obciążonego przedmiotu - w tym przypadku samochodu - bez względu na to, czyją jest on aktualnie własnością _ ). __ _

Raty kredytów samochodowych możemy spłacać w ratach miesięcznych. Alternatywą są tzw. kredyty jedno - lub dwuratowe, szczególnie popularne przy zakupie nowych samochodów. Chodzi tu o opcje typu: 60/40, 50/50, 3x33. W takim modelu część pieniędzy wpłacamy od razu, a resztę po pewnym czasie, np. po roku. Często taki kredyt ma oprocentowanie 0%. Aby umożliwić nam sfinansowanie zakupu auta kredytem samochodowym, banki często wymagają dokonania wpłaty wkładu własnego – tym samym kredytem finansujemy część kwoty potrzebnej do nabycia auta.

Oprocentowanie to nie jedyny parametr kredytu, na który warto zwrócić uwagę przy porównywaniu ofert. Zawierając umowę, musimy pamiętać o dodatkowych kosztach, np. związanych z ubezpieczeniem pojazdu _ (gdy bank wymaga cesji z ubezpieczenia) _, które składają się na całkowity koszt pożyczki.

Ostateczny koszt kredytu samochodowego zależy także od tego, czy:

  • kredyt zaciągamy w banku, z którym już jesteśmy związani (np. mamy w nim konto osobiste),
  • kupujemy auto z salonu czy z drugiej ręki,
  • posiadamy wkład własny (i jaką część ceny pojazdu on stanowi).

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to pożyczka udzielana przez bank na dowolny cel. Maksymalna kwota dostępnych środków uzależniona jest od naszej zdolności kredytowej- cena auta w tym przypadku nie gra roli. Jeżeli bank udzieli nam kredytu, nie będzie sprawdzał, na jaki cel przeznaczyliśmy pieniądze.

Także formalności z reguły ograniczone są do minimum - wystarczy zaświadczenie o dochodach. Nie ma konieczności ustanawiania zabezpieczeń na pojeździe i mamy większy wybór zakresu ubezpieczenia pojazdu (nie musimy ograniczać się do wymogów stawianych przez bank wobec polisy).

W tym wypadku, jeśli za samochód chcemy zapłacić gotówką, łatwiej będzie nam również negocjować cenę pojazdu. Jeżeli potrzebujemy pieniędzy na dodatkowe opłaty czy zakupy, kredyt gotówkowy może okazać się lepszym rozwiązaniem - samochodowy finansuje tylko i wyłącznie zakup pojazdu.

Co wybrać?

Oba rozwiązania mają swoje zalety. Kredyty samochodowe są z reguły niżej oprocentowane od gotówkowych, a to dlatego, że samochód stanowi zabezpieczenie kredytu. Jednak nierzadko musimy posiadać już własne środki na wkład własny. W przypadku kredytu gotówkowego, od razu stajemy się w pełni właścicielami auta i w razie chęci jego sprzedaży, nie musimy prosić banku o zgodę. Cała procedura uzyskania pożyczki może być szybsza i mniej skomplikowana.

Zdjęcie: Julien Magre

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)