Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Serwis edukacyjny eurobanku i Money.pl

Money.plTwoje finanse - eurobank i Money.pl10 tanich sposobów na piękny ogród
2017-04-27 09:18

10 tanich sposobów na piękny ogród

2 minuty czytania
10 tanich sposobów na piękny ogród

Wydaje ci się, że piękny ogród to luksus, na który mogą sobie pozwolić jedynie najbogatsi? Przeczytaj nasz krótki poradnik i dowiedz się, jak urządzić ogród bez zbędnych kosztów.

Utrzymanie ogrodu wymaga nie tylko czasu, lecz także sporych nakładów finansowych. Wydatki rosną zwłaszcza wiosną, gdy musimy przygotować ogród na nowy sezon. Dowiedz się, jak możesz zadbać o swój ogród, nie tracąc przy tym fortuny.

1. Zacznij od planu działania

Zanim przystąpisz do prac ogrodowych, zastanów się dobrze, jakie czynności musisz wykonać. Sprawdź stan wszystkich roślin, upewnij się, czy w ogrodzeniu nie ma dziur, pomyśl o inwestycjach, które cię czekają. Wykonanie planu pomoże ci podzielić pracę na etapy oraz ustalić kolejność wydatków.

2. Wykorzystaj materiały, które już masz

Jeśli posiadasz ogród od dłuższego czasu, z pewnością wiele materiałów zostało ci z poprzedniego sezonu. Zrób dokładne porządki w piwnicy i wykorzystaj rzeczy pozostałe np. z remontu czy ubiegłorocznej budowy altany. Z drewnianych palet możesz zrobić ogrodowe meble, a stare donice pomalować i użyć ich ponownie.

3. Tanie ogrodzenie

Ogrodzenie to jeden z tych elementów ogrodu, który może cię sporo kosztować. Jest to jednak inwestycja na długie lata, dlatego w tym wypadku postaw na jakość. Każdego roku markety budowlane oferują wysokie rabaty na wszystkie akcesoria ogrodowe. Jeśli dobrze poszukasz i będziesz starannie porównywał ceny, z pewnością uda ci się kupić wysokiej klasy ogrodzenie za stosunkowo niską cenę.

4. Wybierz odpowiednią roślinność

Niektóre rośliny choć piękne, wymagają specjalnego traktowania. Przystępując do prac w ogrodzie, zastanów się, czy będziesz miał czas, a przede wszystkim pieniądze na pielęgnację wymagających kwiatów i krzewów. Jeśli chcesz urządzić ogród mniejszym kosztem, zrezygnuj chociażby z rabat otoczonych kamieniami i zastąp je trawnikiem. Sprawdź również, czy rośliny, które kupujesz, nie będą potrzebowały zbyt dużych ilości wody.

5. Oszczędzaj na wodzie

Podczas prac w ogrodzie zużywamy olbrzymie ilości wody. Istnieje jednak mnóstwo sposobów, aby skutecznie redukować koszty nawadniania roślin. Przede wszystkim przygotuj zbiornik na deszczówkę. W tym celu umieść pod rynną beczkę lub inny duży pojemnik. Następnie zainstaluj zraszacze. Rzadsze, ale bardziej obfite podlewanie spowoduje, że woda wsiąknie w glebę i dotrze do korzeni wszystkich roślin. Pamiętaj również o odpowiednich porach podlewania. Najlepiej nawadniać ogród wczesnym rankiem oraz wieczorem, aby ograniczyć parowanie.

6. Przygotuj własny kompostownik

Własny kompostownik pomoże ci uporządkować ogród, a przy okazji ograniczyć koszty ponoszone na sztuczne nawozy. Kompostownik najlepiej umiejscowić w mniej uczęszczanej części ogrodu, nieco zacienionej i osłoniętej od wiatru. Do przygotowania kompostownika możesz wykorzystać drewniane palety lub metalową siatkę. Aby uzyskać kompost, układaj warstwami resztki organiczne, nawóz zwierzęcy zawierający azot oraz wapno. Uzyskany w ten sposób bardzo wartościowy i w pełni naturalny nawóz nadaje się do pielęgnacji niemal wszystkich rodzajów roślin.

7. Nie przepłacaj za drzewa i krzewy

Wybierając rośliny do ogrodu, kieruj się ich wymaganiami oraz ceną. Aby zaoszczędzić na roślinności, udaj się do szkółki drzew i krzewów lub roślin ozdobnych (w zależności od tego, co jest ci potrzebne) lub poszukaj atrakcyjnych ofert w sieci.

8. Zakupy – tylko z listą

Markety budowlane przypominają często labirynty, w których ciężko cokolwiek znaleźć. Jeśli nie chcesz tracić czasu na bezowocne poszukiwania, zawsze zabieraj ze sobą listę. Rzeczy, których potrzebujesz podziel na kategorie, aby nie krążyć po wszystkich alejkach. Wybierając narzędzia, kieruj się nie tylko ceną, lecz także dobrą jakością, abyś mógł z nich korzystać przez długi czas.

9. Zaprzyjaźnij się z sąsiadami

Jeśli twój ogród graniczy z działką sąsiada, postaraj się, aby relacje między wami układały się jak najlepiej. Zyskasz dzięki temu wspaniałe towarzystwo podczas niedzielnego grilla, a przy okazji będziesz mógł w każdej chwili pożyczyć kosiarkę, sekator lub szlauch, których zabrakło w twoich zbiorach.

10. Pielęgnuj swój ogród przez cały rok

Chociaż największą ilość prac ogrodowych należy wykonać jesienią i wiosną, o ogród warto dbać przez cały rok. Odpowiednie zabezpieczenie roślin przed mrozem, regularne przycinanie trawy i usuwanie zesłych liści, spowoduje, że twój ogród stanie się piękny, a ty będziesz miał znacznie mniej pracy w kolejnym sezonie.


Piotr Kowalski, dziennikarz Money.pl

oceń artykuł(słaby)

(bardzo dobry)