Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

4 oznaki kłopotów finansowych - zwróćmy na nie uwagę

0
Podziel się:

Jakie mogą być pierwsze przesłanki świadczące o tym, że możemy mieć problemy finansowe i jak powinniśmy na to zareagować?

4 oznaki kłopotów finansowych - zwróćmy na nie uwagę
Wielu z nas wydaje się, że dopóki wynagrodzenie regularnie wpływa na nasze konto, problemy finansowe nas nie dotyczą. Co oczywiste – o kondycji naszych finansów świadczą nie tylko wpływy, ale także wydatki, a granica między zdrowym, a niebezpiecznym rozporządzaniem budżetem jest bardzo cienka. Jakie mogą być pierwsze przesłanki świadczące o tym, że możemy mieć problemy finansowe i jak powinniśmy na to zareagować?

Za szybko wydajemy pieniądze

Pojawia się przypływ gotówki – otrzymujemy od razu całą pensję. Najczęściej czujemy wtedy, że możemy zaszaleć, na pewno wystarczy nam pieniędzy. Jest to bardzo niebezpieczne, zwłaszcza, jeżeli nie mamy zaplanowanych miesięcznych wydatków. Rozsądny model postępowania to rozdzielenie naszej pensji na kilka części - odłożenie wystarczającej kwoty na spłatę rachunków lub rat kredytowych. Ważne jest również gromadzenie oszczędności czy tworzenie finansowej poduszki, która wspomoże nas w przyszłości w przypadku niespodziewanych wydatków. Po stworzeniu planu budżetu domowego i podzieleniu pensji, wiemy już, jaką kwotą do wydania dysponujemy w danym miesiącu, ile możemy wydać na niezbędne potrzeby, a ile na dodatkowe przyjemności.

Wydajemy pieniądze, których jeszcze nie mamy

Pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca zarządzania domowym budżetem mówi o tym, że należy wydawać tylko te pieniądze, które już się zarobiło. Jeśli zatem zbyt często wykorzystujemy karty kredytowe oraz limity na koncie, powinniśmy się nad tym poważnie zastanowić. Oczywiście, karty i limity to wygodne rozwiązanie – warto jednak korzystać z nich rozsądnie i finansować tylko nagłe i konieczne wydatki.

Jesteśmy nieustannie „bez kasy”

Jeśli nasze życie finansowe przypomina huśtawkę – raz mamy pieniądze, a raz musimy zapożyczać się u znajomych – to zdecydowanie powinniśmy popracować nad swoimi przyzwyczajeniami. Chwilowy brak gotówki nie jest problemem, ale jeśli nieustannie prosimy znajomych lub instytucje finansowe o pieniądze, możemy wpaść w spiralę zadłużenia, z której trudno się wydostać.

Spóźniamy się z płaceniem rachunków

Zapominanie o rachunkach może przysporzyć nam wielu kłopotów. Mogliśmy zaplanować już wydatki na coś innego, ale przez naszą nieuwagę nagle okazuje się, że powinniśmy przeznaczyć posiadane pieniądze na opłacenie faktur. Jeśli nie jesteśmy systematyczni, to odsetki oraz koszty związane z wezwaniami do zapłaty mogą być dla nas naprawdę uciążliwe. Nieopłacane rachunki za media mogą skutkować ich odcięciem, a ich ponowne przyłączenie dodatkowo obciąży nasz budżet. Z kolei niepłacenie czynszu przez dłuższy czas może skutkować nawet eksmisją z mieszkania.

Jak poprawić swoją sytuację ?

Szczera ocena własnej sytuacji finansowej, samokontrola i rzetelne nadzorowanie stanu domowych funduszy na pewno pozwolą nam uniknąć kłopotów finansowych. Aby poczuć się komfortowo, warto zastanowić się nad stworzeniem własnej poduszki finansowej. Taka poduszka - czyli systematycznie gromadzone, nienaruszalne oszczędności – pomaga nam nie tylko w wypadku utraty pracy, kłopotów zdrowotnych czy pojawienia się nagłego wydatku - może również okazać się wsparciem w walce ze złymi przyzwyczajeniami finansowymi. *Poduszka finansowa powinna stanowić równowartość naszych kilku miesięcznych pensji. Nie stawiajmy jednak sobie zbyt ambitnych celów. Zbudujmy poduszkę dzięki regularnemu oszczędzaniu pieniędzy w dłuższym horyzoncie czasowym. *

Jak zbudować poduszkę finansową?

_ Zespół „Finansów na co dzień” eurobanku _

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)