Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak znaleźć oszczędności w domu?

0
Podziel się:

Każdy z nas chciałby zmniejszyć wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i kontrola comiesięcznych kosztów.

Jak znaleźć oszczędności w domu?
bELnvqcB

Każdy z nas chciałby zmniejszyć wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i kontrola comiesięcznych kosztów.

Zacznijmy od podsumowania poprzednich miesięcy – rachunki za wodę, prąd, gaz, czynsz, kablówkę. Podsumujmy, na co wydajemy najwięcej i zastanówmy się, gdzie warto szukać oszczędności.

Ziarnko do ziarnka...

Czy myjemy zęby przy odkręconej wodzie? Czy gotując wodę zawsze napełniamy cały czajnik? Długa kąpiel w wannie czy szybki prysznic? Zwróćmy uwagę na codzienne czynności i towarzyszące im przyzwyczajenia. W drobnych zmianach tkwi duży potencjał finansowy. Oto kilka wskazówek, jak zaoszczędzić na rachunkach za wodę:

bELnvqcD
  • sprawdźmy krany, jeśli zaobserwujemy kapiącą wodę zmieńmy uszczelki,
  • w oszczędzaniu wody pomoże również zamontowanie baterii bezdotykowej,
  • ekologiczna spłuczka pozwoli dostosować ilość wody potrzebnej do spłukania toalety,
  • jeśli jeszcze nie posiadamy zmywarki pomyślmy o tej inwestycji – przy czteroosobowej rodzinie jej koszt szybko się zwróci.

Jeśli myślimy o długofalowych oszczędnościach w domu, rozważmy również inwestycje, które przełożą się na wysokość rachunków. Możemy na przykład zamontować w rączce prysznica ogranicznik przepływu wody, dzięki któremu sami regulujemy siłę strumienia oraz możemy zmniejszyć przepływ wody nawet o 50 proc., w zależności od zakupionego modelu. Istnieje również możliwość wymiany kranu na ekologiczną baterię wyposażoną w perlator (napowietrza wodę, pozwalając zmniejszyć jej zużycie). Dostępnych na rynku ekologicznych rozwiązań jest wiele, najważniejsze, by zapoznać się z różnymi ofertami i wybrać dla siebie tą najkorzystniejszą cenowo, ale również najkorzystniejszą pod względem eksploatacji i zużycia wody, z myślą o przyszłych rachunkach.

Zgaś światło, czyli jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd

Myśląc o oszczędnościach w domu, zwróćmy również uwagę na rachunki za prąd. Jak często zdarza się nam zostawić ładowarkę w gniazdku elektrycznym, chociaż ładowanie już dawno zostało zakończone? Jeśli często - powinniśmy wiedzieć, że w ten sposób również następuje pobór mocy. Zmieniając nawyki, znajdujemy oszczędności. Sprzęt pozostawiony w stanie stand-by zużywa energię, dlatego pamiętajmy o wyjmowaniu urządzeń elektrycznych z gniazdek oraz wyłączaniu wszelkiego rodzaju monitorów. Gaśmy światło i zmieńmy oświetlenie na energooszczędne. Jeśli planujemy zakup nowego sprzętu, generalnie należy zawracać uwagę na jego energooszczędność. Na przykład lodówki klasy A zużywają o wiele mniej prądu. Warto rozejrzeć się za rozsądnym stosunkiem ceny do klasy i jej energooszczędności. Ceny lodówek najwyższej klasy (A+++) potrafią być dwukrotnie wyższe od sprzętu A+ i A++ (klasy niżej), zaś przełożenie na zużycie prądu i rachunki może wynieść zaledwie ok. 50 zł rocznych kosztów. Dlatego warto zwrócić uwagę na lodówki klasy
A – porównując parametry ceny i zużycia prądu możemy precyzyjnie oszacować koszt eksploatacji.

bELnvqcJ

Oszczędności możemy również szukać porównując oferty dostawców usług – prądu, telewizji czy Internetu. Może warto pomyśleć o skorzystaniu z ofert łączonych np. telewizja kablowa, abonament na telefon stacjonarny i Internet. Przy wykupieniu kilku usług u jednego dostawcy mamy szansę wynegocjować korzystną ofertę.

Jeśli jesteśmy zdecydowani poświęcić trochę uwagi na domowe rachunki możemy znaleźć sporo oszczędności. Pierwszy krok to determinacja i konsekwencja we wprowadzaniu zmian.

bELnvqcK

Zespół „Finansów na co dzień” eurobanku

bELnvqde
eurobank
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)