Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Serwis edukacyjny eurobanku i Money.pl

Money.plTwoje finanse - eurobank i Money.plJuż teraz pomyśl o wakacjach!
2017-03-24 11:22

Już teraz pomyśl o wakacjach!

2 minuty czytania
Już teraz pomyśl o wakacjach!

Zalety wczesnego planowania letniego urlopu są dwie: można kupić wybraną ofertę taniej albo dać sobie czas na oszczędzanie. W tym roku przestańmy myśleć, że wakacje są poza zasięgiem naszego portfela, tylko zróbmy wszystko, aby wyjechać w wymarzone miejsce. A im wcześniej zaczniemy, tym lepiej.

Małymi krokami do celu

Kiedy obudzimy się późną wiosną, na oszczędzanie na wyjazd może być już za późno. Załóżmy, że rodzinny wyjazd będzie kosztował 4 tys. zł. Trudno od razu znaleźć taką kwotę. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd w sierpniu, to mamy jeszcze 5 miesięcy. Aby uzbierać założoną kwotę, wystarczy odkładać po 200 zł tygodniowo.

Zysk na oszczędnościach

Pieniądze możemy odkładać w domu, ale po co kusić los? Bezpieczniej jest wpłacić je do banku – na konto oszczędnościowe albo lokatę. Lokaty zazwyczaj są wyżej oprocentowane, ale nie można wypłacić z nich pieniędzy bez utraty odsetek przed upływem zadeklarowanego okresu. Dla osób ceniących finansową swobodę lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Można na nie wpłacać pieniądze, kiedy mamy więcej wolnej gotówki oraz wypłacać w razie potrzeby. Oprocentowanie jest naliczane od średniego salda, utrzymywanego na rachunku w danym miesiącu. Aby nie musieć pamiętać o wpłatach, możemy ustawić zlecenie stałe ze swojego konta osobistego. Raz ustawiamy kwotę, którą bank automatycznie przelewa na konto oszczędnościowe.

Wakacje „first minute”

Kolejną zaletą tego, aby wcześniej pomyśleć o urlopie są wakacje „first minute”. Biura podróży chcą skompletować uczestników na dany kierunek i termin jak najszybciej. Jak to robią? Obniżają ceny. Jeśli mamy już wymarzoną wycieczkę, to zazwyczaj wiemy, ile ona kosztuje w sezonie. Sprawdźmy, jaka jest jej cena teraz. Jeśli dużo niższa, to warto wykupić wyjazd już teraz. Możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych. Dobrą informacją jest to, że zazwyczaj musimy wpłacić tylko zaliczkę (około 30 proc. ceny wycieczki), a resztę bezpośrednio przed wyjazdem. Mamy więc czas, by zaoszczędzić odpowiednią kwotę.

Tanie bilety lotnicze

Dla osób preferujących samodzielne zorganizowanie wakacji, dobrym rozwiązaniem będzie jak najszybsze kupno biletów lotniczych. Tanie linie pierwszą pulę biletów wyprzedają po naprawdę niskich cenach, dlatego trzeba się spieszyć. Do europejskich miast można polecieć nawet za kilkadziesiąt złotych.

Wykorzystajmy więc najbliższe wolne popołudnie na zaplanowanie wakacji. Przeniesiemy się myślami na upalną plażę, w wysokie góry czy do klimatycznego miasteczka i od razu będziemy mieli więcej energii do działania.


Piotr Kowalski, dziennikarz Money.pl

oceń artykuł(słaby)

(bardzo dobry)