Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

Serwis edukacyjny eurobanku i Money.pl

Money.plTwoje finanse - eurobank i Money.plPromocje w sklepach - jak sprawdzić, czy faktycznie się opłacają?
2017-03-27 08:00

Promocje w sklepach - jak sprawdzić, czy faktycznie się opłacają?

2 minuty czytania
Promocje w sklepach - jak sprawdzić, czy faktycznie się opłacają?

Prawdopodobnie każdy z nas lubi od czasu do czasu „popłynąć” na zakupach. Sklepy na każdym kroku kuszą nas promocjami, jednak warto sprawdzić, czy na pewno wszystkie okazje są opłacalne.

Często okazje, które możemy znaleźć w sklepach, są naprawdę opłacalne. Musimy tylko dokładnie przemyśleć zakupy i brać ze sklepowej półki tylko takie rzeczy, które są nam potrzebne. Gdy świadomie robimy zakupy z pewnością, zaoszczędzimy pieniądze.

Cross-selling, marketing i inne chwyty

Sprzedawcy i specjaliści od marketingu doskonale wiedzą jak wykorzystywać, skłonności klienta do zakupów produktów w super ofertach. Doskonale sprawdza się cross-selling, czyli kupując jeden produkt w dobrej cenie, dostajesz dodatkową promocyjną ofertę. Na takie oferty powinniśmy uważać, zazwyczaj decyzja o zakupie drugiego produktu jest podejmowana spontanicznie. Zakupy, które są impulsywne najczęściej, należą do tych, których konsumenci żałują.

W sklepach na każdym kroku widzimy slogany: obniżka, promocja, -50%, które wyróżniają się na tle produktów. Koniecznie musimy porównać cenę na własną rękę, wtedy będziemy mieli pewność, że kupujemy w dobrej cenie, a napis promocja nie jest tylko pustym sloganem.

Promocje dla stałych klientów

Coraz częściej korzystamy z kart lojalnościowych w sklepach, nasze portfele są nimi wypełnione i sprawiają, że chętnie wracamy do sklepu, który wyda nam taki plastik. Dodatkowo dzięki nim dostajemy zniżki, wymieniamy punkty, które zbieramy na różne nagrody. Ta forma promocji i przywiązania klienta do sklepu, należy do najmniej inwazyjnych i opłacalnych. Warto korzystać z takich promocji, oczywiście nie zapominając o tym, żeby kupować tylko w przemyślany sposób.

Co robić, żeby nie wpaść w pułapkę wyprzedaży

Gdy idziemy na zakupy, warto, abyśmy pamiętali o kilku prostych zasadach, które pozwolą nam nie wpaść w wir promocji mianowicie ważne jest:

  • zrobienie dokładnej listy zakupów,
  • płacenie gotówką,
  • przemyślenie czy potrzebujemy produktu, który jest w promocji,
  • porównanie cen w innych sklepach,
  • sprawdzenie, czy takiej samej jakości produkt, innej firmy nie będzie w lepszej cenie.

Jeden zakup produktu w promocyjnej cenie, może spowodować, że nadwyrężymy swój budżet. Każdą promocję warto dobrze przeanalizować, zamiast kupując spontanicznie produkty, które po powrocie do domu mogą okazać się zupełnie niepotrzebne. Zakupy, mogą być dobrym sposobem na poprawienie sobie nastroju, w szczególności, gdy zrobimy te zakupy mądrze. Wtedy satysfakcja z nich jest jeszcze większa.


Piotr Kowalski, dziennikarz Money.pl

oceń artykuł(słaby)

(bardzo dobry)