Niższe ceny prądu. Kluczowy dokument i ostatni dzwonek dla firm
Tylko do 30 czerwca firmy, które w drugiej połowie 2024 r. korzystały z maksymalnych cen energii elektrycznej, mają czas na złożenie oświadczenia u swojego sprzedawcy energii. To bardzo ważny obowiązek. Brak dokumentu może oznaczać utratę prawa do preferencyjnej stawki za prąd i konieczność dopłaty do rachunków.
To już ostatni dzwonek. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z niższych cen energii w drugiej połowie 2024 r. mają czas do końca czerwca, aby rozliczyć się ze wsparcia, które zapewniło im niższe ceny prądu.
Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. przedsiębiorcy spełniający ustawowe warunki mogli korzystać z maksymalnej ceny energii elektrycznej wynoszącej 693 zł za MWh, czyli 0,693 zł za kWh. Mechanizm miał chronić firmy przed skutkami kryzysu energetycznego i wysokich cen kontraktowych zawieranych w latach 2022-2023.
Szkieletowy czy murowany? Daria wybudowała dom za 466tys. w 3 miesiące
Cena maksymalna, którą stosowano w rozliczeniach z firmami od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest pomocą publiczną. Każdy mikro, mały lub średni przedsiębiorca, który korzystał z ceny maksymalnej energii elektrycznej, musi złożyć informację o pomocy do swojego ówczesnego sprzedawcy energii elektrycznej.
Brak dokumentu może oznaczać utratę prawa do preferencyjnej ceny energii i konieczność dopłaty nawet setek tysięcy złotych. Niektóre spółki energetyczne wprost wskazują również na możliwość naliczenia odsetek ustawowych.
Oświadczenie należy złożyć na odpowiednim formularzu, w formie elektronicznej albo listownie lub osobiście w punkcie obsługi klienta właściwego sprzedawcy energii.