Niższe ceny prądu. Kluczowy dokument i ostatni dzwonek dla firm

Tylko do 30 czerwca firmy, które w drugiej połowie 2024 r. korzystały z maksymalnych cen energii elektrycznej, mają czas na złożenie oświadczenia u swojego sprzedawcy energii. To bardzo ważny obowiązek. Brak dokumentu może oznaczać utratę prawa do preferencyjnej stawki za prąd i konieczność dopłaty do rachunków.

Stock Arkadiusz Zió?ek
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News.
n/z Licznik energii elektrycznej na tle pieniedzy, zarowek i kalkulatora.
ARKADIUSZ ZIOLEKPrzedsiębiorcy, którzy korzystają z maksymalnej ceny energii, muszą do 30 czerwca złożyć odpowiednie oświadczenie
Źródło zdjęć: © East News | ARKADIUSZ ZIOLEK
Katarzyna Kalus

To już ostatni dzwonek. Przedsiębiorcy, którzy skorzystali z niższych cen energii w drugiej połowie 2024 r. mają czas do końca czerwca, aby rozliczyć się ze wsparcia, które zapewniło im niższe ceny prądu.

Od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. przedsiębiorcy spełniający ustawowe warunki mogli korzystać z maksymalnej ceny energii elektrycznej wynoszącej 693 zł za MWh, czyli 0,693 zł za kWh. Mechanizm miał chronić firmy przed skutkami kryzysu energetycznego i wysokich cen kontraktowych zawieranych w latach 2022-2023.

Szkieletowy czy murowany? Daria wybudowała dom za 466tys. w 3 miesiące

Cena maksymalna, którą stosowano w rozliczeniach z firmami od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami, jest pomocą publiczną. Każdy mikro, mały lub średni przedsiębiorca, który korzystał z ceny maksymalnej energii elektrycznej, musi złożyć informację o pomocy do swojego ówczesnego sprzedawcy energii elektrycznej.

Brak dokumentu może oznaczać utratę prawa do preferencyjnej ceny energii i konieczność dopłaty nawet setek tysięcy złotych. Niektóre spółki energetyczne wprost wskazują również na możliwość naliczenia odsetek ustawowych.

Oświadczenie należy złożyć na odpowiednim formularzu, w formie elektronicznej albo listownie lub osobiście w punkcie obsługi klienta właściwego sprzedawcy energii.

Wybrane dla Ciebie