Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bieńkowska: Pieniądze z UE to szansa, ale i wyzwanie

0
Podziel się:

Mamy szansę na to, by w 2020 r. Polska była konkurencyjna w Europie i na świecie - przekonuje przyszła wicepremier.

Bieńkowska: Pieniądze z UE to szansa, ale i wyzwanie
(Zbyszek Kaczmarek/East News)

_ Wykorzystanie unijnych pieniędzy daje nadzieję na to, by w 2020 r. Polska była konkurencyjna w Europie i na świecie _ - uważa przyszła wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju, która stanowisko obejmie za tydzień.

Szef rządu wyjaśnił, że decyzja o strukturalnej zmianie w Radzie Ministrów - połączeniu resortów rozwoju regionalnego i transportu - dojrzewała od kilku miesięcy. Chodzi o to - jak tłumaczył Tusk - by szanse związane z wykorzystaniem unijnych pieniędzy i inwestycjami w infrastrukturę _ złożyć w jedne ręce _. Nowy resort określił jako _ ministerstwo odpowiedzialne za skok cywilizacyjny _. _ Chcemy, by w roku 2020 Polska była krajem konkurencyjnym na mapie Europy i świata nie ze względu na tanią siłę roboczą, tylko z powodu tego, co się rodzi w naszych głowach i jak cenne to będzie. Żeby to osiągnąć, musimy zrobić jeszcze jeden ogromny krok infrastrukturalny i modernizacyjny _ - podkreśliła Bieńkowska.

Przypomniała, że na realizację polityki spójności w latach 2014-2020 Polska otrzyma - po przeliczeniu na ceny bieżące - ponad 80 mld euro. Z tej kwoty znaczna część trafi właśnie na inwestycje transportowe. Pieniądze znajdą się w dużym zarządzanym z Warszawy programie Infrastruktura i Środowisko (ok. 24 mld euro), w adresowanym do pięciu województw wschodnich programie Rozwój Polski Wschodniej oraz kierowanych przez marszałków województw programach regionalnych. Inwestycje w infrastrukturę transportową będą mogły być też współfinansowane z instrumentu Łącząc Europę (CEF - Connecting Europe Facility). Według wstępnych szacunków z CEF-u na inwestycje infrastrukturalne w Polsce trafi co najmniej 4 mld euro.

To już kolejne pieniądze z Unii na polskie drogi i koleje, więc problemy związane z tymi inwestycjami nie są dotychczasowej szefowej resortu rozwoju regionalnego obce. Kilka miesięcy temu kierowane przez nią ministerstwo musiało uporać się z zablokowaniem przez Komisję Europejską pieniędzy na budowę dróg w Polsce, ponieważ przy kilku inwestycjach mogło dojść do zmowy przetargowej. Po negocjacjach z Brukselą i dokonaniu przez MRR przeglądu wszystkich projektów, pieniądze zostały odblokowane. W lutym br. Bieńkowska wynegocjowała też w KE podniesienie progu unijnego dofinansowania inwestycji w transport szynowy - dzięki temu kolejarze potrzebują mniejszego wkładu własnego. To znacznie zmniejszyło ryzyko, że nie wykorzystają dostępnych dla polskiej kolei pieniędzy z funduszy na lata 2007-13.

W obecnym resorcie transportu skupione są też rządowe kompetencje związane z budownictwem i gospodarką morską. W ministerstwie tym urzęduje obecnie siedmiu wiceministrów, a szefowi resortu podlegają liczne spółki i urzędy, jak choćby cała Grupa PKP, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Urząd Transportu Kolejowego, Przedsiębiorstwo Państwowe _ Porty Lotnicze _ w Warszawie, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, urzędy morskie i urzędy żeglugi śródlądowej i inne. To znacznie większe ministerstwo, niż kierowany przez Bieńkowską resort rozwoju regionalnego.

Dotychczasowym szefem resortu transportu był Sławomir Nowak, który w piątek podał się do dymisji. Powodem rezygnacji były wątpliwości prokuratury dotyczące jego oświadczenia majątkowego, w którym nie uwzględnił wartego kilkanaście tysięcy złotych zegarka. Wniosek prokuratury o pozbawienie byłego ministra immunitetu poselskiego już trafił do Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl
Z funduszy UE do Polski wróciło 35 mld euro Wartość środków przekazanych Polsce przez Komisję Europejską - czyli zaliczek i refundacji - przekroczyła 35,1 mld euro.
Światowe media o zmianach w polskim rządzie Financial Times zwraca jednak uwagę, że słabą stroną przyszłego szefa resortu finansów będzie brak doświadczenia politycznego i odpowiedniego zaplecza.
Oceniał finanse państwa, teraz będzie za nie odpowiadał Zdaniem premiera Mateusz Szczurek jest jednym z najzdolniejszych polskich ekonomistów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)