Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

CEIDG - co to jest? Ta wiedza przyda się przedsiębiorcom

0
Podziel się:

Rejestr firm pozwala w szybki sposób zarejestrować i zlikwidować biznes. Zobacz, jakie funkcje spełnia ewidencja działalności gospodarczej.

CEIDG - co to jest? Ta wiedza przyda się przedsiębiorcom

Założenie własnej firmy nie jest możliwe bez uprzedniego wpisu do rejestru, a dokładniej - do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, Ministerstwo Gospodarki prowadzi spis wszystkich przedsiębiorców będących osobami fizycznymi.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej została uruchomiona w 2011 roku na mocy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (z 2 lipca 2004 roku). Wszystkie dane o przedsiębiorcach i innych podmiotach zawarte w bezpłatnej bazie mają charakter ogólnodostępny.

Wpisy są dokonywane zdalnie poprzez system prowadzony przez Ministerstwo Gospodarki lub tradycyjnie za pośrednictwem urzędu gminy wybranego przez wnioskującego przedsiębiorcę. Przed modyfikacją w Polsce funkcjonowały gminne Ewidencje Działalności Gospodarczej. Były to jednak miejscowe jednostki, które stanowiły barierę dla przedsiębiorców z uwagi na rozproszenie po całym kraju.

Obecny, scentralizowany system ma za zadanie ułatwić zapisy do rejestru, a także w prosty sposób udostępniać informacje o już istniejących podmiotach. Właściciele firm nie mają też obowiązku rejestracji działalności w urzędach gminy przypisanych do swojego miejsca zamieszkania. Mogą dokonać tego bez wychodzenia z domu za pośrednictwem sieci internetowej. Podobna opcja przysługuje także przedsiębiorcom, którzy chcą wprowadzić zmiany, zawiesić lub zlikwidować działalność.

Główne zadania centralnego rejestru działalności

Wszelkie czynności związane z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej są bezpłatne. Do głównych celów funkcjonowania systemu należą:

  • ewidencjonowanie przedsiębiorców, którzy są osobami fizycznymi;
  • udostępnianie informacji o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie wskazanym w ustawie;
  • ułatwienie wglądu do danych bezpłatnie udostępnianych przez Krajowy Rejestr Sądowy (KRS);
  • umożliwienie ustalenia terminu i zakresu zmian wpisów do CEiDG i identyfikacja tych zmian z podmiotem wprowadzającym;

Wniosek o wpis do CEiDG jest równoznaczny ze zgłoszeniem do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON). Dane zawarte w dokumencie są także przesyłane do wskazanego przez przedsiębiorcę naczelnika urzędu skarbowego, urzędu statystycznego oraz jednostki terenowej w ciągu 3 dni od daty dokonania wpisu.

Jakie informacje znajdują się w ewidencji?

CEiDG jest źródłem informacji na temat jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych osób fizycznych na terenie Polski. W spisie znajdują się zarówno podstawowe dane o firmach, jak i szczegóły dotyczące posiadanych przez nie koncesji, licencji i zezwoleń.

System teleinformatyczny publikuje informacje i udostępnia je w bazie danych za pośrednictwem strony internetowej. Jej zawartość jest jawna i każdy bezpłatnie może uzyskać wyszukiwane informacje. Drogą elektroniczną można także pobrać zaświadczenie o wpisie do CEiDG (zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej).

Dzięki ogólnodostępnemu systemowi w łatwy i szybki sposób istnieje szansa na sprawdzenie wiarygodności konkretnej firmy. Wystarczy znać jej NIP, który jest numerem identyfikacyjnym przedsiębiorcy w rejestrze, aby sprawdzić czy poszukiwana działalność naprawdę istnieje.

działalność gospodarcza
baza wiedzy
zakładam firmę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)