Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Co grozi za udział w zmowie?

0
Podziel się:

Udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może oznaczać surowe kary finansowe. Wysokość sankcji ustalana jest indywidualnie do każdej sprawy i adekwatnie do stopnia naruszenia.

Co grozi za udział w zmowie?
(Antonio Muñoz Palomares/Dreamstime)

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grożą surowe kary finansowe. Prawo określa górną granicę ich wymiaru - 10 proc. przychodu przedsiębiorcy. Wysokość sankcji ustalana jest indywidualnie do każdej sprawy i adekwatnie do stopnia naruszenia. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i dbając o transparentność naszych działań opracowaliśmy Wyjaśnienia w sprawie ustalania wysokości kar pieniężnych za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję.

Podstawą wymierzenia sankcji jest określenie szkodliwości danego naruszenia. Do najpoważniejszych, a tym samym najsurowiej karanych praktyk, należą porozumienia zawierane między konkurentami, np. zmowa cenowa, przetargowa czy podział rynku. Ze względu na rozmiar negatywnych skutków, nieco łagodniej mogą być traktowane zmowy przedsiębiorców działających na różnych szczeblach obrotu, np. producent - dystrybutor, jeśli nie dotyczą one ceny lub warunków odsprzedaży towarów.

Kolejnym kryterium jest wpływ nielegalnej praktyki na rynek. Im większe są negatywne skutki lub im wyższe korzyści czerpie z niej przedsiębiorca, tym wyższa sankcja. Urząd bierze również pod uwagę długotrwałość naruszenia. Może to mieć bowiem wpływ na korzyści, które osiągnął przedsiębiorca z tytułu udziału w zmowie.

Okoliczności łagodzące i obciążające

Przykładem czynników obciążających mogą być np. rola lidera lub inicjatora praktyki, umyślność naruszenia i wywieranie presji na inne podmioty. W takich okolicznościach przedsiębiorca powinien liczyć się z możliwością otrzymania znacznie wyższej kary od innych uczestników zmowy.

Na wymiar kary mają także wpływ okoliczności łagodzące, takie jak bierna rola w porozumieniu lub działanie pod przymusem. Ponadto podmiot, który dobrowolne usunie skutki nielegalnej praktyki i zaniecha jej stosowania, również będzie traktowany łagodniej.

Od kary można się odwołać

Każdy przedsiębiorca, który nie zgadza się z całością lub częścią decyzji Prezesa UOKiK może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Należy to zrobić w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Prezes Urzędu ma możliwość zmiany swojej decyzji w ramach tzw. procedury samokontroli. Jej zastosowanie wymaga jednak wystąpienia okoliczności, które mogły mieć wpływ na treść ostatecznego rozstrzygnięcia, a nie były wcześniej znane organowi.

Niezależnie od wskazanych kryteriów, należy pamiętać, że każde działanie przedsiębiorcy, którego celem lub skutkiem jest ograniczenie konkurencji na rynku jest przez Urząd analizowane indywidualnie. A kara ustalana adekwatnie do stopnia naruszenia.

Zobacz film UOKiK poświęcony temu tematowi:

Więcej o akcji Przedsiębiorco nie zmawiaj się! dowiesz się w serwisie specjalnym Money.pl.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)