Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Coraz lepsze nastroje pracowników. To skutek lepszych warunków zatrudnienia

11
Podziel się:

Badanie wykazało, że 75 procent zatrudnionych ocenia, iż w razie konieczności jest w stanie w ciągu najdalej sześciu miesięcy znaleźć pracę nie gorszą, niż wykonywana obecnie.

Coraz lepsze nastroje pracowników. To skutek lepszych warunków zatrudnienia
(imago stock&people/EASTNEWS)

Nastroje pracowników są coraz lepsze, co potwierdzają wyniki ostatnich badań Instytutu Randstad. Jak podkreśla Agnieszka Bulik - ekspert rynku pracy z firmy doradztwa personalnego Randstad - spadły obawy o stabilność zatrudnienia i wzrosły chęci do szukania nowej pracy.

Badanie wykazało, że 75 procent zatrudnionych ocenia, iż w razie konieczności jest w stanie w ciągu najdalej sześciu miesięcy znaleźć pracę nie gorszą, niż wykonywana obecnie. Z badań wynika też, że głównym motorem zmiany postawy pracowników jest poprawa warunków zatrudnienia. W ocenie Agnieszki Bulik, przy obecnym bardzo wysokim tempie wzrostu liczby miejsc pracy i poprawie jakości tych miejsc, będzie rosło nie tylko poczucie bezpieczeństwa zatrudnionych Polaków, ale też ich zadowolenie z wykonywanej pracy.

Zdaniem Grzegorza Baczewskiego, dyrektora Departamentu Pracy, Dialogu i Spraw Społecznych Konfederacji Lewiatan, poprawa nastrojów pracowników wynika z coraz lepszej sytuacji na rynku zatrudnienia. Z szacunków resortu Rodziny i Pracy wynika, że poziom bezrobocia we wrześniu spadł do 8,4 procent, bijąc kolejny rekord. Zatrudnienie i płace rosną w tempie około 5 procent rok do roku.

- W takiej sytuacji trudno się dziwić, że utrzymuje się wysoka skłonność pracowników do szukania lepszej pracy - zaznaczył Baczewski. Dodał, że pracodawcy coraz częściej oferują coraz lepsze warunki zatrudnienia i można powiedzieć, że konkurują o pracowników. Oprócz podwyżek wynagrodzeń, oferują różne dodatkowe świadczenia i coraz częściej zawierają umowy o pracę na czas nieokreślony, czyli najbardziej stabilne.

Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i redaktor portalu Rynekpracy.org, komentując wyniki badania, zwrócił uwagę, że obok Czech jesteśmy w europejskiej czołówce zadowolenia z pracy i przekonania, że jest ona osiągalna.

- Powszechnym zjawiskiem jest narzekanie pracodawców, że trudno im znaleźć pracowników za wynagrodzenie takie, jak przed rokiem. To oczywiście tworzy presję płacową i przedsiębiorcy, którzy nie mogą sobie pozwolić na znaczące podwyżki, sięgają po różne metody zachowania lojalności pracowników. Zaczynają się interesować ich zadowoleniem, satysfakcją i poczuciem spełnienia. Zapewniają im indywidualne ścieżki kariery. Muszą się starać, bo inaczej pracownicy sobie pójdą - podkreślił Łukasz Komuda.

Sondaż Instytutu Badawczego Randstad przeprowadzony został poprzez ankiety on-line w sierpniu i wrześniu tego roku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
stefan
7 lat temu
A ja straszę Petru Sfetru - uuuuuuuuuuuuu!
pawel230
7 lat temu
Jasne. Zwłaszcza dlatego, że trwa masowy najazd Ukraińców. Za zgodą rządu. Ten najazd powoduje, że nie trzeba podnosić płac, bo ciągle znajdzie się desperat żeby pracować za te grosiki. A takich desperatów z Ukrainy jest mnóstwo. Efekt dla Polaka jest taki, że dla nas pracy jest coraz mniej, a podwyżek pensji nie ma i nie będzie. Niech żyje Polska, niech żyje rząd, który dba tylko o Ukraińców !!! Hurrraaaa !
emigrantuk
7 lat temu
6 miesięcy ze znajdzie sie nowa prace? Jak będzie to 10 dni to wrócę z zagranicy ,,, pozdro
Zim
7 lat temu
W takim razie ja i moi znajomi żyjemy w jakiejś alternatywnej rzeczywistości. A może to autorom tekstu coś się pomieszało i chodzi o Szwecję a nie Polskę?
konan
7 lat temu
Podam przyklad znana firma Telekomunikacyjna Exatel inz najgorsze stanowisko w firmie nisko oplacane a abolwent antropologi syn Bartoszewskiego w zarzadzie za wielka kase i taki wiesniak siedzi tam zeby sprzedawc informacja do USA