Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Jedna wpłata na ZUS zamiast czterech. Rząd szykuje ułatwienia dla firm

49
Podziel się:

Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał wszystkie opłaty ZUS - zapowiada Centrum Informacyjne Rządu. Gabinet Beaty Szydło przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw.

Na zdjęciu szefowa resortu rodziny, pracy o polityki społecznej Elżbieta Rafalska
Na zdjęciu szefowa resortu rodziny, pracy o polityki społecznej Elżbieta Rafalska (Andrzej Hulimka/REPORTER)

Każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał wszystkie opłaty ZUS - zapowiada Centrum Informacyjne Rządu. Gabinet Beaty Szydło przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw.

Projekt zmian przygotował resort rodziny i pracy. Zmiany mają dotyczyć 6,9 mln płatników składek. Jak podaje CIR w komunikacie, jedna wpłata do ZUS zastąpi dotychczasowe składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, a także Fundusz Emerytur Pomostowych.

Obecnie przedsiębiorca musi w każdym miesiącu dokonywać kilku wpłat na różne rachunki bankowe wykorzystując przy tym odrębne dokumenty płatnicze. Obowiązek ten jest dla niego kosztowny i czasochłonny. Projekt ograniczy ilość informacji podawanych na dokumentach płatniczych. Wpłaty będą dokonywane jednym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego utworzony przez ZUS dla każdego płatnika składek. Oznacza to ograniczenie w skali roku liczby wpłat do przetworzenia przez systemy informatyczne banków i ZUS-u z 65 do ok. 27 mln - czytamy w komunikacie.

Po wejściu nowelizacji w życie, to ZUS będzie musiał rozdysponować pieniądze między poszczególne fundusze i ich dysponentów. Będzie to realizowane w oparciu o algorytm podziału wpłaty na określone tytuły. W dalszej kolejności nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.

Ma być też łatwiej dostać od ZUS-u zaświadczenie o niezaleganiu z wpłatami. Rząd chce to osiągnąć przez zrównanie pod względem prawnym zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych samodzielnie wygenerowanych przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS.

Projekt porusza również kwestię tzw. "outsourcingu pracowniczego". Zaproponowane przepisy będą prowadzić do zmniejszenia obciążeń składkowych przedsiębiorców, którzy skorzystali z takich rozwiązań przez możliwość przeksięgowania przez ZUS już dokonanych wpłat - czytamy w komunikacie.

Nowe rozwiązania, korzystne dla przedsiębiorców, wejdą w życie 1 stycznia 2018 r.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(49)
Wieria
7 lat temu
TO nowe rozwiązanie Zus z ułatwieniem dla małych przedsiębiorców miało być od lipca 2017r a teraz piszą ,że od stycznia 2018r ,może pani Rafalska i pan Morawiecki się konkretnie określą .
jozfa
7 lat temu
rzad nie rozumie co to slowo znaczy ,od poczatku swoich rzadow nic innego nie robia tylko na sile ulatwiaja wszystkim i wszystko ,tylko ze zamiast ulatwic ,skomplikowali swoimi decyzjami zycie milionow ludzi Sprobujcie nie pomagac moze wtedy bedzie lepiej albo nauczcie sie podejmowac madre ,przemyslane decyzje
hORnET
7 lat temu
Straszne ułatwienie - większość systemów komputerowych rozdziela prawidłowo składki a przelew w banku do ZUS jest przeważnie darmowy. To jest dopiero mydlenie oczy jak z mniejszym CITem
Jam
7 lat temu
Kosmetyka, obeznie przelew na ZUS z konta firmowego i tak można ustawić że jednym kliknięciem idzie na 3 oddzielne konta, w moim banku bez opłat. Dawno dawno temu podatek drogowy był dodany do ceny paliwa - zeby na drogi było - wpadł do wspólnego wora i przepadł - na drogi i tak trzeba było pożyczać czy budować za prywatne (np A2) Nowość będzie po to aby łatwiej mieszać miedzy składka na emeryturę / leczenie - jak ma być likwidowany NFZ to i tak z rok nie będzie wiadomo kto i komu płaci za leczenie więc łatwiej będzie manipulowac składką w zusie.... ciekawe co dalej - Podatki naliczane "automatycznie" w skarbówce i proporcjonalna do dochodów składka ZUS dla firm? czyli coś z czego się kilka miesięcy temu wycofano?
Polak
7 lat temu
Czyli znowu nic nowego dla mnie. Jak nie placilem zusu i podatkow przez 6 lat tak nie zaplace. Czekam az zus bedzie max. 500 zl, wtedy zalegalizuje dzialalnosc. Na razie w skarpete. Pozdrawiam wytrwalych.
...
Następna strona