Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Konstytucja powinna chronić firmy rodzinne"

10
Podziel się:

Z badań przeprowadzonych w 2016 r. przez Fundację Firmy Rodzinne wynika, że 43 proc. polskich konsumentów byłoby skłonnych zapłacić więcej za produkt z tego typu przedsiębiorstwa, ale nie wie, gdzie ich szukać.

"Konstytucja powinna chronić firmy rodzinne"

Firmy rodzinne jako fundament życia gospodarczego powinny podlegać ochronie polskiej konstytucji na tej samej zasadzie, co sama rodzina i rodzinne gospodarstwa rolne - powiedział w czwartek prezydent Centrum im. Adama Smitha prof. Andrzej Sadowski.

- Rodzina jest podstawową komórką gospodarczą tak samo, jak społeczną. Można powiedzieć, że polskie firmy rodzinne są bardziej patriotyczne niż każdy polski rząd, ponieważ to one realizują w praktyce hasło patriotyzmu gospodarczego - dodał Sadowski podczas Drugiego śniadania Fundacji Firmy Rodzinne, które odbyło się w siedzibie Centrum im. Adama Smitha pod hasłem "Co chcecie wiedzieć o firmach rodzinnych?"

Prezes współorganizatora Drugiego śniadania - Fundacji Firmy Rodzinne Katarzyna Gierczak-Grupińska zwróciła uwagę na dyskryminację firm rodzinnych w stosunku do zagranicznych inwestorów. - Z doświadczeń naszej fundacji wynika, że jesteśmy w Polsce bardzo gościnni. Firmy przychodzące z zewnątrz dostają wysokie dotacje na nowe miejsca pracy, które de facto nie są nowe, lecz zabrane firmom rodzinnym. To my zatrudniamy i kształcimy zawodowo bezrobotnych. To firmy rodzinne zatrudniają często całe wioski, ponieważ mają lepsze warunki do rozwoju na wsi niż w mieście - powiedziała.

Z badań przeprowadzonych w 2016 r. przez Fundację Firmy Rodzinne wynika, że 43 proc. polskich konsumentów byłoby skłonnych zapłacić więcej za produkt z tego typu przedsiębiorstwa, ale nie wie, gdzie ich szukać. Dzieje się tak, ponieważ nie wszyscy właściciele firm rodzinnych eksponują ich historię.

- Oni wciąż pamiętają czasy, gdy zakładali biznesy. Wtedy za prywatnymi przedsiębiorcami ciągnęła się zła opinia. Nasze badania pokazują, że wśród polskich konsumentów nie ma już mitu nieprofesjonalnego cinkciarza, ale nadal żyje on w głowach niektórych biznesmenów - powiedziała Gierczak-Grupińska. Wyraziła nadzieję, że za kilkanaście lat właściciele polskich firm rodzinnych będą tak dumni ze swoich korzeni, jak dziś np. szefowie japońskich koncernów.

Adam Rozwadowski, założyciel i prezes Centrum Medycznego ENEL-MED dodał, że winę za lekceważący stosunek do polskich firm rodzinnych ponosi również brak wiedzy klientów. - Często musimy uświadamiać korporacje, z którymi współpracujemy, że sami jesteśmy korporacją. Nie wszyscy ich pracownicy zdają sobie sprawę, że rodzinny biznes wyszedł już w Polsce poza rzemiosło i garaże, że możemy być ich pełnoprawnymi partnerami - powiedział.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
riki
6 lat temu
Firmy i nie tylko rodzinne chronione są jedynie przez mądre prawo i mądry system podatkowy. I do tego potrzeba odpowiedzialnych, dalekowzrocznych polityków a nie enigmatycznych zapisów w konstytucji...
Anthony Sopra...
6 lat temu
Konstytucja powinna chronić firmy rodzinne
JA
6 lat temu
NO I CO.JAK ZAWSZE JAJO.PRZEDSIEBIORCY DALI SIE WPUSCIC W KANAL.I BARDZO DOBRZE-DOOOOOOBRA ZMIAN JESZCZE NIKOMU DOBRZE NIE ZROBILA.TAK WSIKI WAS PIS ZROBIL W KONIA.UDAJAC ZE BIEDNYM DAL?Z MOICH I RESZTY PODATNIKOW?A WY MYSLICIE ZE TO DOBRA ZMIANA.ZOBACZYMY JAK KASY BRAKNIE,A WY JUZ NA PIS NIE ZAGLOSUJECIE DO KONCA ZYCIA.
poLack
6 lat temu
- A polski, PiS-owski rząd te firmy dobija, Amen.
opos
6 lat temu
oczywiście mówiąc "firmy rodzinne" mamy na myśli konkretne rodziny: Kulczyków, Solorzów, Czarneckich i innych...