Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Lepiej w handlu i budownictwie, pogorszenie nastrojów w przemyśle

0
Podziel się:

W maju nastąpił spadek oceny koniunktury w przemyśle z plus 20 w kwietniu do plus 14. Natomiast lepiej niż w kwietniu oceniają przyszła koniunkturę przedstawiciele firm handlowych i budowlanych

Wskaźnik koniunktury w przemyśle w V spadł do plus 14

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w maju w przetwórstwie przemysłowym spadł do plus 14 z plus 20 w kwietniu - podał GUS w piątek.

Poprawę koniunktury w maju sygnalizuje 27 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie 13 proc., wobec odpowiednio 32 proc. i 13 proc. w kwietniu.

"Ogólny klimat koniunktury jest oceniany pozytywnie w jednostkach obu sektorów własności, lepiej w przedsiębiorstwach prywatnych niż w publicznych" - napisał GUS

Przedsiębiorstwa zgłaszają w maju mniejszy niż w kwietniu wzrost portfela zamówień, co jest wynikiem słabszego wzrostu zarówno portfela zamówień krajowych jak i zagranicznych. Wzrost bieżącej produkcji jest też mniejszy niż przed miesiącem.

GUS pisze, że prognozy portfela zamówień i produkcji są nadal optymistyczne, jednak ostrożniejsze niż przed miesiącem, a zapasy wyrobów gotowych nadal nieznacznie przekraczają poziom uznawany za wystarczający.

"Mimo wciąż występujących opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, przedsiębiorstwa nie odczuwają trudności w bieżącym regulowaniu swych zobowiązań finansowych" - napisał GUS dodając, że w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawić.

"Prognozowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe od przewidywanych w kwietniu. Ceny produkowanych wyrobów w najbliższych trzech miesiącach mogą nadal rosnąć, chociaż w stopniu nieznacznie mniejszym niż przewidywały prognozy przed miesiącem" - dodano w komentarzu do badania.

Wskaźnik koniunktury w budownictwie w maju wyniósł plus 8

Wskaźnik klimatu koniunktury w budownictwie w maju osiągnął poziom plus 8 i był wyższy niż w kwietniu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 27 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 19 proc. jej pogorszenie, podczas gdy w kwietniu było to odpowiednio 22 proc. i 26 proc.

Z badań GUS wynika, że portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe jest oceniany pozytywnie, lepiej niż przed miesiącem.

"Prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest optymistyczna, dużo lepsza dla przedsiębiorstw publicznych niż prywatnych" - napisał GUS.

Pozytywne i lepsze niż przed miesiącem są też oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej. Prognozy produkcji na najbliższe trzy miesiące są pozytywne, nieco lepsze od przewidywań sprzed miesiąca.

GUS podał, że utrzymuje się trudna sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych, tak w firmach prywatnych jak i publicznych.

"W ciągu najbliższych trzech miesięcy przedsiębiorstwa nie przewidują trudności finansowych, w większym stopniu jednostki sektora publicznego" - napisał GUS.

W najbliższych trzech miesiącach przedsiębiorcy przewidują znaczący wzrost cen realizacji robót budowlano-montażowych.

GUS podał, że po raz pierwszy od kwietnia 2000 roku przewidywany jest niewielki wzrost zatrudnienia w budownictwie, zarówno w przedsiębiorstwach publicznych jak i prywatnych.

Wskaźnik koniunktury w handlu w V wzrósł do minus 14

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym w maju wzrósł do poziomu minus 14 z minus 16 w kwietniu - podał w piątek GUS.

Wśród badanych przedsiębiorstw 14 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 38 proc. - jej pogorszenie, podczas gdy w kwietniu odpowiednio 14 proc. i 30 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Według GUS, przedsiębiorstwa handlowe oceniają pozytywnie bieżącą sprzedaż, a w konsekwencji zmniejszają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

"W najbliższych miesiącach sprzedaż może być ograniczana w stopniu większym niż przewidywano przed miesiącem. W efekcie, prognozy dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw są bardziej pesymistyczne niż przewidywano w kwietniu" - napisał GUS.

Dodatkowo zwiększa się niedobór bieżących zapasów towarów, a przyszłe zamówienia na towary będą ograniczane w stopniu większym niż prognozowano w ubiegłym miesiącu.

Według GUS, przedsiębiorcy sygnalizują dalszy, znaczny wzrost bieżących cen towarów, a w najbliższych miesiącach ceny mogą nadal znacznie rosnąć.

"Skala zwolnień pracowników może być mniejsza w stosunku do przewidywań z ubiegłego miesiąca" - dodano w komunikacie.

przemysł
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)