Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Mały ZUS przez dwa lata dla początkujących przedsiębiorców

3
Podziel się:

Mały ZUS pozwala na opłacanie niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Początkujący biznesmen może dzięki temu zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie.

Mały ZUS przez dwa lata dla początkujących przedsiębiorców
(PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)

Przedsiębiorcy na początku działalności nie mogą zrezygnować z wydatków związanych z prowadzeniem firmy, ale niektóre koszty mogą nieco zredukować. Mały ZUS pozwala na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Początkujący biznesmen może dzięki temu zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie. Okres preferencyjny przez dwa lata.Przez pierwsze dwadzieścia cztery miesiące prowadzenia działalności przedsiębiorca ma prawo do preferencyjnych składek. W 2016 roku różnica między małym a standardowym ZUS-em sięga ponad 600 złotych (w zależności od opłacanego ubezpieczenia chorobowego). Poniesione oszczędności płatnik może więc przeznaczyć na rozwój firmy i utrzymanie płynności finansowej.

Kto może skorzystać z małego ZUS-u?

Prawo do składek na preferencyjnych warunkach przysługuje osobom, które rozpoczynają prowadzenie firmy na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub przepisów szczególnych. Nie każdy nowy przedsiębiorca może więc skorzystać z ulgi. Przywilej małego ZUS-u nie dotyczy płatników, którzy:

  • prowadzili działalność gospodarczą w ciągu 5 lat poprzedzających założenie następnej firmy;
  • w ramach zakładanej firmy chcą świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy, jeśli pracowali u niego na etacie w tym samym (lub poprzednim) roku i zamierzają wykonywać te same zadania (nie dotyczy umów cywilno-prawnych, np. umowy zlecenia);
  • są wspólnikami spółek jawnych, komandytowych, partnerskich i jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz twórcami lub artystami (bez zarejestrowanej działalności);

Ile wynoszą preferencyjne składki ZUS?

Niższe składki ZUS dotyczą tylko ubezpieczeń społecznych, czyli składki emerytalnej, rentowej, wypadkowej i chorobowej (składka nieobowiązkowa). Składka zdrowotna wynosi natomiast tyle samo, co dla przedsiębiorców na tzw. dużym ZUS-ie. Jej podstawa stanowi 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Osoby objęte okresem preferencyjnym nie opłacają też Funduszu Pracy, chyba że posiadają równolegle inną umowę (np. o pracę, zlecenie), a podstawa wymiaru łącznych składek wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Przedsiębiorcy mają dowolność w wyborze wysokości składek. Mogą zdecydować się na wyższe, które w przyszłości zagwarantują wartościowsze świadczenia emerytalne, chorobowe i rentowe, ale także na formę podstawową. W przypadku okresu preferencyjnego, przedsiębiorca może zadeklarować kwotę nie niższą niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. W 2016 roku wynosi ono 1850 zł, czyli podstawa składek to 555 zł (przy standardowym ZUS-ie jest ona wyższa - 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, które w 2016 roku kształtuje się na poziomie 4055 zł).

Składki ZUS dla nowych przedsiębiorców (podstawa wymiaru - 555 zł) z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym
Emerytalna - 19,52 proc. 108,34 zł
Rentowa - 8 proc. 44,40 zł
Chorobowa - 2,45 proc. 13,60 zł
Wypadkowa* - 1,8 proc. 9,99 zł
Fundusz pracy przedsiębiorca z małym ZUS-em nie opłaca FP
Zdrowotna (podstawa - 3210,60zł) 288,95 zł
SUMA 465,28 zł
*składka na ubezpieczenie wypadkowe dla płatników zgłaszających nie więcej niż 9 osób;

Jak skorzystać z ulgi?

Na podstawie danych przekazanych z CEIDG urzędnicy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przygotowują dla przedsiębiorcy dokumenty zgłoszeniowe płatnika składek. Prowadzący działalność gospodarczą musi jednak pamiętać o samodzielnym zgłoszeniu w ZUS-ie do ubezpieczeń, wypełniając odpowiedni formularz (ZUS ZUA przy zgłoszeniu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych lub ZUS ZZA, jeśli zgłoszenie dotyczy wyłącznie składek zdrowotnych).

Termin dokonania rejestracji wynosi 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca nie musi tego jednak robić osobiście. Jeśli korzysta z usług biura rachunkowego czy firmy księgowej, dokumenty może złożyć w jego imieniu upoważniona osoba. Dodatkowy formularz ZUS ZCNA można wypełnić w sytuacji zgłoszenia do ubezpieczenie zdrowotnego także członków rodziny.

baza wiedzy
zakładam firmę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Samo_Zuo
5 lata temu
Kto to widział żeby tak łupać małych przedsiębiorców.. skandaliczne sa te składki, lecą na utrzymanie darmozjadów w tych wszystkich zusach... kiedy to w końcu się skonczy
kzworska
7 lat temu
ta niższa stawka to i tak 5 razy tyle co płaci rolnik mający milionowe przychody
POdPIS
7 lat temu
Zastanów się dwukrotnie zanim podejmiesz decyzje, bo jak się nie powiedzie nie masz prawa na zasiłek dla bezrobotnych!