Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie inspektorów ochrony przeciwpożarowej

0
Podziel się:

Inspektorów ochrony przeciwpożarowej zastąpią pracownicy po zwykłym szkoleniu bhp.

Nie będzie inspektorów ochrony przeciwpożarowej
(Michael Reynolds /PAP)

Pracodawcy nie będą musieli zatrudniać inspektorów ochrony przeciwpożarowej, ale wyznaczą pracowników odpowiedzialnych za zwalczanie pożarów. Po zmianie przepisów małe firmy mogą być zwolnione nawet z tego obowiązku.

Jak informuje Gazeta Prawna Nadzwyczajna Komisja ds. zmian w kodyfikacjach rozpatrzy wkrótce poprawki do nowelizacji kodeksu pracy, który znosi obowiązek zatrudnienia inspektorów ochrony przeciwpożarowej w każdej firmie. Może on zostać uchwalony jeszcze w tym tygodniu, po czym trafi do Senatu.

W myśl nowych przepisów pracodawca nie będzie musiał wyznaczać pracowników odpowiedzialnych za wykonywanie czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej, lecz za zwalczanie pożarów. Wg informacji Gazety Prawnej, dzięki takiej zmianie z kodeksu pracy zniknie odwołanie do ustawy o ochronie przeciwpożarowej, zgodnie z którą czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej może wykonywać tylko inspektor ochrony przeciwpożarowej. Firmy nie będą musiały więc ich zatrudniać lub szkolić własnych pracowników. Osoba wyznaczona będzie musiał być może jedynie zaliczyć zwykłe szkolenie bhp, obowiązkowe dla wszystkich pracowników.

Posłowie PO i PiS chcą jednak jeszcze bardziej złagodzić obowiązki pracodawców związane z ochroną przeciwpożarową. Wg informacji Gazety Prawnej pierwszy z klubów zgłosił poprawkę, zgodnie z którą w firmach zatrudniających wyłącznie osoby niepełnosprawne lub młodocianych pracodawca mógłby wyznaczyć samego siebie jako osobę odpowiedzialną za zwalczanie pożarów. Klub PiS chce natomiast, aby z obowiązku wyznaczania takich pracowników zwolnieni byli wszyscy pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 20 osób. Szanse na uchwalenie takiej poprawki są jednak niewielkie, ze względu na opinię UKIE.

Gazeta dodaje, że w praktyce pracodawcy już teraz nie muszą obawiać się sankcji, jeśli nie zatrudniają inspektora ochrony przeciwpożarowej. Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że aż do uchwalenia nowelizacji kodeksu pracy nie będzie karać pracodawców za niewypełnienie tego obowiązku.

wiadomości
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)