Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja prawa antymonopolowego. Zobacz, co się zmienia

0
Podziel się:

Celem noweli, która wejdzie w życie 18 stycznia 2015 r., jest zwiększenie ochrony konsumentów oraz skuteczniejsze wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję.

Nowelizacja prawa antymonopolowego. Zobacz, co się zmienia
(vizafoto - Fotolia.com)

Projekty rozporządzeń do noweli antymonopolowej trafiły do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. Uwagi do nich można zgłaszać do piątku. Na mocy noweli UOKiK będzie mógł ostrzegać konsumentów przed reklamami, które narażają ich na straty.

Celem noweli, która wejdzie w życie 18 stycznia 2015 r., jest zwiększenie ochrony konsumentów oraz skuteczniejsze wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wyjaśnił, że zmiany w ustawie będą sprecyzowane w rozporządzeniach wykonawczych. Dotyczą one programu łagodzenia kar tzw. leniency, informacji i dokumentów, jakie należy podać w zgłoszeniu zamiaru koncentracji, a także sposobu obliczania obrotu przez podmioty planujące fuzje i przejęcia.

Pierwsze z rozporządzeń - jak podkreślił Urząd - reguluje kwestie proceduralne związane z rozpatrywaniem przez UOKiK wniosków przedsiębiorców o odstąpienie od wymierzenia kary lub jej obniżenie. Ustawa wprowadza odpowiedzialność finansową osób zarządzających za naruszenia przepisów, dając im jednocześnie możliwość skorzystania z programu łagodzenia kar. _ W przypadku złożenia wniosku przez przedsiębiorcę obejmowane są nim również osoby fizyczne. Rozporządzenie m.in. precyzuje sposób postępowania w takim przypadku _ - zaznaczył.

Kolejne rozporządzenie dotyczy zgłaszania koncentracji. Zawiera ono wykaz informacji i dokumentów, które powinny znaleźć się w zgłoszeniu zamiaru koncentracji. Zdaniem UOKiK ustawa wraz z rozporządzeniem powinna przyczynić się do skrócenia czasu trwania postępowań dotyczących koncentracji oraz ułatwić transakcje. Będzie to możliwe dzięki dwuetapowej procedurze analizowania wniosków w sprawie fuzji i przejęć. Proste koncentracje będą rozpatrywane w ciągu miesiąca, a bardziej złożone przez dodatkowe cztery.

Ostatni z projektów aktów prawnych to rozporządzenie w sprawie sposobu obliczania obrotu przedsiębiorców zgłaszających zamiar koncentracji. Zgodnie z ustawą transakcja podlega zgłoszeniu do Urzędu, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Zgodnie z nowelą ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów m.in. prezes UOKiK będzie mógł ostrzegać klientów np. przed reklamami wprowadzającymi ich w błąd, jeszcze w toku prowadzonego postępowania antymonopolowego; chodzi np. o takie przypadki jak Amber Gold.

Ostrzeżenia mają być wydawane przez prezesa UOKiK w formie postanowienia. Przedsiębiorca będzie mógł zaskarżyć to postanowienie, jednak to nie wstrzyma jego wykonania do momentu rozstrzygnięcia sprawy przez sąd. To ma pozwolić na efektywniejsze ostrzeganie konsumentów o występujących choćby potencjalnie zagrożeniach na rynku.

Czytaj więcej w Money.pl
UOKiK obniży firmom karę, jeśli... Szef UOKiK Adam Jasser ocenia, że nowela ustawy o ochronie konkurencji, nad którą głosował dziś Sejm, wzmocni system ochrony praw konsumenckich w Polsce.
UOKiK obniży karę o 10-proc. Tego chce rząd Rządową nowelizacją zajmie się w tym tygodniu Sejm.
Budowa atomówki zniszczy rynek energii? UOKiK orzekł czy budowa elektrowni atomowej w Polsce doprowadzi do ograniczenia konkurencji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
1 Praca
KOMENTARZE
(0)