Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowelizacja ustawy o działalności gospodarczej skierowana do podpisu prezydenta

0
Podziel się:

Skorzystać mają zwłaszcza małe i średnie biznesy - przekonuje Ministerstwo Gospodarki.

Nowelizacja ustawy o działalności gospodarczej skierowana do podpisu prezydenta
(East News/ Bartosz KRUPA)

Ustawa upraszcza procedury administracyjne związane z dokonywaniem wpisów, wykreśleń i sprostowań w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, które w zamierzeniu ustawodawcy mają zwiększyć szybkość i sprawność obsługi przedsiębiorców.

Ustawa o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw (w skrócie CEIDG) została przyjęta przez Sejm 25 września. Teraz, jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, skierowano ją do podpisu prezydenta.

"Uproszczenie stosowania przepisów ustawy o swobodzie gospodarczej i usprawnienie systemu CEIDG powinno przełożyć się na zmniejszenie liczby wniosków wymagających wszczęcia postępowania administracyjnego i skrócenie czasu oczekiwania na aktualizację wpisu. Oznacza to, że przedsiębiorcy otrzymają o kilkadziesiąt tysięcy mniej decyzji i postanowień administracyjnych rocznie" - czytamy w komunikacie resortu.

Nowelizacja doprecyzuje także istniejące przepisy ustawy, co ma uprościć i ujednolicić stosowanie prawa i zapewnić wysoką jakość danych w ewidencji przedsiębiorców.

"Ma to szczególne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw, których zaufanie do kontrahentów bazuje na informacjach czerpanych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadzonej przez ministra gospodarki" - czytamy dalej.

W ramach nowelizacji ustawy przewidziane zostały też zmiany zmierzające do udostępniania danych CEIDG poprzez wyszukiwarkę nieodpłatnie wszystkim zainteresowanym podmiotom.

"Nastąpi więc zrównanie podmiotów publicznych i komercyjnych w zakresie udostępniania danych CEIDG, poprzez zniesienie opłaty za ich udostępnianie. Nowelizacja ma umożliwić ponadto organom państwowym, takim jak np. sądy czy prokuratury, dostęp do wszystkich danych wpisowych" - czytamy w komunikacie resortu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)