Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opłata za wynajem samochodu bez limitu kilometrówki

0
Podziel się:

Kiedy przedsiębiorca wynajmuje samochód osobowy dla celów firmowych, wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Opłata za wynajem samochodu bez limitu kilometrówki

Organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych prezentują stanowisko, iż opłata za wynajem samochodu może stanowić firmowy koszt jedynie w granicach limitu wynikającego z tzw. kilometrówki.

Pogląd ten po raz kolejny został zakwestionowany przez Naczelny Sąd Administracyjny, który orzekł w wyroku z dnia 20 sierpnia 2013 roku, iż czynsz za wynajem samochodu przedsiębiorca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w całości, bez uwzględniania ww. limitu.

W sytuacji, kiedy przedsiębiorca wynajmuje samochód osobowy dla celów firmowych, wydatki z nim związane mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, ale tylko do limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu, potocznie zwanej kilometrówką. Wspomniana granica wynika z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów przez stawkę określoną w rozporządzeniu ministra infrastruktury.

Obecnie dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm sześciennych stawka wynosi 0,5214 zł, a dla pojazdu o większej pojemności - 0,8358 zł.

W celu ustalenia limitu przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, w której rejestrowane są wszystkie służbowo przejechane trasy. Powinna ona spełniać warunki określone w odpowiednich przepisach.

W ramach kilometrówki rozliczane mogą być wszelkie wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego, niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych (a więc również wynajętego). Do kosztów takich zaliczyć należy:

- zakup paliwa,

- koszty najmu pojazdu,

- opłaty parkingowe,

- opłaty za przejazd autostradą,

- usługi myjni i konserwacji,

- naprawy i części zamienne,

- przeglądy i usługi serwisowe.

- składki na ubezpieczenie samochodu.

Czynsz za wynajem poza kilometrówką

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego wśród ww. kosztów nie powinien znaleźć się czynsz za wynajem samochodu osobowego. Pogląd taki został przedstawiony w wyroku z 20 sierpnia 2013 roku, w którym NSA rozpatrywał sprawę spółki z Wrocławia, która przez najem pozyskuje pojazdy niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka ta wszelkie koszty związane z użytkowaniem wynajmowanych samochodów zaliczała do kosztów uzyskania przychodu w ramach kilometrówki. Natomiast opłatę za najem chciała zaliczać w całości, ponieważ uznała, iż czynsz nie jest wydatkiem związanym z eksploatacją samochodu.

Początkowo z wątpliwościami, czy taki sposób postępowania jest zgodny z przepisami, spółka zwróciła się do Izby Skarbowej w Poznaniu, która stwierdziła, iż opłatę tę można rozliczać tylko w ramach kilometrówki. Podobnie orzekł w swoim wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, do którego spółka złożyła skargę na interpretację izby.

W związku ze skargą na wyrok WSA we Wrocławiu, sprawą tą zajął się NSA. Orzekł on, iż stanowisko wrocławskiego sądu i poznańskiej izby jest nieprawidłowe i uchylił wyrok WSA oraz interpretację izby. Podobny wyrok został wydany również 20 sierpnia w podobnej sprawie.

Uzasadnieniem takiego podejścia jest rozróżnienie opłaty za wynajem samochodu od eksploatacji samochodu. Czynsz stanowi bowiem wydatek związany z uzyskaniem tytułu prawnego umożliwiającego używanie cudzego pojazdu, a nie z bieżącym użytkowaniem samochodu.

Podsumowując - kwestia zaliczenia wydatku, jakim jest czynsz za wynajem samochodu osobowego rodzi wątpliwości interpretacyjne nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również organów podatkowych oraz sądów. Ostatnie wyroki NSA (te z 20 sierpnia, jak również z ubiegłego roku - 17 października i 16 marca) wskazują, iż koszt wynajmu samochodu powinien być rozliczany w całości, z pominięciem limitu wynikającego z kilometrówki.

Czytaj więcej w Money.pl
Pracodawca zwróci koszty parkowania Opłaty za autostradę i parkowanie wliczają się do kilometrówki. Co to oznacza dla pracodawców?
Jak rozliczyć się z przejechanych kilometrów? Do wypełniania obowiązków służbowych pracodawcy najczęściej powierzają pracownikom auta firmowe.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)