Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Pomoc de minimis. Co to jest i kto może z niej skorzystać?

1
Podziel się:

Pomoc de minimis to wsparcie ze strony państwa dla przedsiębiorców. Nie wpływa na handel międzynarodowy, a jej założeniem jest pobudzanie biznesu.

Pomoc de minimis. Co to jest i kto może z niej skorzystać?
(Bartosz KRUPA/East News)

Pomoc de minimis to wsparcie ze strony państwa dla przedsiębiorców. Unia Europejska nie pozwala organom publicznym na finansowanie firm, bo na lepszą pozycję wysunęłyby się te wspierane przez rządy. A to mogłoby zaburzyć konkurencyjność na rynku. Dotacja o niskiej wartości nie wpływa jednak na handel międzynarodowy, a jej założeniem jest pobudzanie biznesu.

Przedsiębiorstwa mogą więc liczyć na zastrzyk gotówki, ale o stosunkowo niewielkiej sumie. Wsparcie pochodzi zarówno z dotacji ze środków unijnych, jak i bezpośrednio ze strony państwa. Rząd może pomóc właścicielom firm np. poprzez odroczenie płatności podatku od nieruchomości albo umorzenie odsetek ZUS. Najczęściej firmy przeznaczają dotacje na koszty rozkręcenia biznesu, doradztwo, kursy i szkolenia rozwojowe, a także tworzenie nowych miejsc pracy i wyposażanie siedziby.

Wsparcie finansowe o minimalnej wartości jest możliwe tylko dla ważnego interesu przedsiębiorcy lub w interesie publicznym. Jak to wygląda w praktyce? Firmy muszą udowodnić, że finansowanie np. wpłynie pozytywnie na rozwój dalszej działalności i przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy. Co ważne, pomoc de minimis przeznacza się przede wszystkim na funkcjonowanie przedsiębiorstw, a nie na wyciąganie ich z trudnej sytuacji. Jeśli więc firma znajduje się w kiepskiej kondycji finansowej, nie będzie brana pod uwagę przy dotacjach.

Termin "pomoc de minimis" pochodzi od łacińskiej zasady "de minimis non curat lex". Co to oznacza? "Prawo nie troszczy się o drobiazgi". Reguły przyznawania wsparcia finansowego można znaleźć w Rozporządzeniu Komisji Europejskiej (1407/2013 z 18 grudnia 2013 roku). Ten rodzaj stanowi atrakcyjną propozycję dla przedsiębiorców. Aby z niej skorzystać, należy jednak spełnić pewne warunki. Jednym z ważniejszych ograniczeń jest limit wartości pomocy.

Pomoc de minimis. Limit finansowego wsparcia

Zgodnie z nowymi zasadami, instytucje udzielają pomocy de minimis do wysokości 200 tysięcy euro w okresie trzech lat podatkowych. Dla przedsiębiorstw zajmujących się drogowym transportem towarów ograniczenie sięga kwoty 100 tysięcy euro (do 2014 roku niższa kwota dotyczyła też przewozu pasażerów). W drugim przypadku, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy przewóz rzeczy jest tylko jednym z elementów działalności zintegrowanej i firma świadczy również np. usługi kurierskie, zbieranie i przetwarzanie odpadów czy przeprowadzki.

Przedsiębiorca, który ubiega się o pomoc de minimis nie pierwszy raz, musi posiadać odpowiednie zaświadczenia. Dokumenty są potrzebne do zweryfikowania wysokości uzyskanego wsparcia. W sumie w ciągu trzech lat nie może ona przekroczyć określonych limitów. Wielkość otrzymanej dotychczas pomocy można sprawdzić w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ograniczenie kwotowe to nie jedyna przeszkoda w zdobyciu dofinansowania.

Kto nie skorzysta z pomocy de minimis?

Do wsparcia finansowego ma prawo praktycznie każdy podmiot działający na rynku. Istnieje jednak lista branż, którym taka pomoc nie zostanie przyznana. Na wsparcie ze strony organów publicznych nie mogą liczyć firmy działające w sektorach:

rybołówstwa i akwakultury;

podstawowej produkcji produktów rolnych (wymienionych w Załączniku I do Traktatu Wspólnoty Europejskiej) oraz ich przetwarzania i wprowadzania do obrotu (w niektórych przypadkach);

związanych z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich (pomoc dotyczy bezpośrednio liczby wywożonych produktów, tworzenia i prowadzenia sieci dystrybucyjnej i innych wydatków bieżących na prowadzenie działalności eksportowej);

uwarunkowanych pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do tych sprowadzanych z zagranicy;

drogowego transportu towarowego, jeśli pomoc miałaby być przeznaczona na zakup pojazdów;

baza wiedzy
zakładam firmę
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
ZOFIA
7 lat temu
WITAM W RAMACH POMOCY DE MINIMIS OTRZYMAŁAM SPRZĘT KOMPUTEROWY ZA KTÓRY CO MIESIĄC MUSZĘ PŁACIĆ 300,00 NETTO PRZEZ 5 LAT . CZY TAK MOŻNA.