Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo działalności gospodarczej. "To zmiana filozofii"

0
Podziel się:

Projekt opiera się na założeniu, że przedsiębiorca może podejmować wszelkie działania, o ile nie są sprzeczne z prawem.

Prawo działalności gospodarczej. "To zmiana filozofii"
(CarlosAndreSantos/iStockphoto)

Dziś pierwsze czytanie rządowego projektu nowego Prawa o działalności gospodarczej. Projekt opiera się na założeniu, że przedsiębiorca może podejmować wszelkie działania, o ile nie są sprzeczne z prawem. Urząd skarbowy (lub inne organy publiczne) będzie przyjmował wykładnię korzystną dla prowadzącego działalność gospodarczą - powiedział poseł PO Antoni Mężydło.

Poseł dodał również, że ustawa zmienia filozofię dotychczasowego myślenia o przedsiębiorcy, którego wciąż trzeba kontrolować na tego, który zatrudnia i daje wpływy do budżetu, więc wymaga szacunku.

Mężydło wyjaśnił, że projekt opiera się na wartościach, a nie sztywnych przepisach, bo te zwykle nie nadążają za rzeczywistością, tak jak w przypadku ustawy o dopalaczach. Powiedział również, że dzisiaj w świecie ten system prawa, nie ściśle normatywny, ale taki jak w tym projekcie „dosyć mocno wchodzi w życie”.

Projekt stanowi podstawowy zbiór norm prawnych dotyczących prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej porozrzucanych do tej pory w prawie 140 ustawach. Nowością jest wprowadzenie instytucji niezależnego mediatora w relacjach przedsiębiorcy z urzędami.

Ustawa zobowiązuje też organy administracji publicznej do planowania i przeprowadzania kontroli u przedsiębiorcy po uprzedniej analizie prawdopodobieństwa naruszenia przez niego prawa. Kontrole dokumentów mają być przeprowadzane w miejscu ich przechowywania.

Będzie też możliwość przeprowadzenia wspólnych kontroli na wniosek przedsiębiorcy. Projekt zawiera również grupę przepisów skierowanych do organów administracji, by w przypadku nie dających się usunąć wątpliwości interpretacyjnych rozstrzygały sprawy w sposób, który nie pogorszy sytuacji przedsiębiorcy.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że jego celem jest zwiększenie praw i gwarancji przedsiębiorców oraz wzmocnienie ich relacji z organami administracji publicznej. Napisano również, że mimo wielokrotnych nowelizacji dotychczasowa ustawa o działalności gospodarczej z 2004 roku nie spełnia już oczekiwań przedsiębiorców, bo nie odzwierciedla rzeczywistych problemów dynamicznie zmieniającego się rynku gospodarczego.

wiadomości
gospodarka
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)