Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo restrukturyzacyjne do zmiany. Wiele firm uniknie bankructwa?

0
Podziel się:

Przedsiębiorca będzie mógł wybrać sposób restrukturyzacji dopasowany do swoich potrzeb.

Prawo restrukturyzacyjne do zmiany. Wiele firm uniknie bankructwa?
(endostock - Fotolia.com)

Rząd przyjął założenia do projektu ustawy, dzięki której _ wniosek o wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego będzie miał pierwszeństwo przed wnioskiem o ogłoszenie upadłości _ - wyjaśniło Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Jednocześnie mają być chronione prawa wierzycieli.

Zgodnie z proponowanymi przez resort sprawiedliwości zmianami przedsiębiorca będzie mógł wybrać sposób restrukturyzacji dopasowany do swoich potrzeb. Przyjęte przez rząd założenia zakładają zrównanie wierzycieli prywatnych z publicznymi w kwestii zaspokajania roszczeń. Chodzi o to, by na wierzycielach publicznych wymusić w większym stopniu zaangażowanie w restrukturyzację firm, aby nie składali od razu wniosku o upadłość.

_ - Kontrahenci upadłego przedsiębiorcy i fiskus będą zrównani w procedurze dochodzenia należności w postępowaniu upadłościowym _ - wyjaśniło Ministerstwo Sprawiedliwości.

CIR poinformowało też, że rząd planuje też nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Ma ona wprowadzić nową definicję stanu niewypłacalności. A także uproszczenie i przyspieszenie procedury upadłościowej.

- _ Obecne przepisy zobowiązują firmy do spełnienia wielu wymogów formalnych dotyczących wniosków i pism w postępowaniu upadłościowym. Aby to zmienić wprowadzone będą ujednolicone formularze, w przyszłości w formie elektronicznej, co ułatwi i przyspieszy procedurę _ - podkreślono. Według CIR dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zyskają więcej czasu, zmniejszą się też koszty takich postępowań.

Przyszła regulacja przewiduje też utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Upadłości, w którym mają się znaleźć m.in. informacje o prowadzonych sprawach upadłościowych oraz wykaz syndyków i biegłych. W rejestrze będą też informacje o wszystkich postępowaniach upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Będzie się można z niego dowiedzieć ponadto, która spółka jest w upadłości i na jakim etapie znajduje się postępowanie. Korzystanie z rejestru ma być bezpłatne.

Czytaj więcej w Money.pl
34 zarzuty dla seryjnego włamywacza Do dziesięciu lat więzienia grozi 25-letniemu mężczyźnie, który włamał się i okradł trzydzieści domów i mieszkań na terenie Sądecczyzny. Włamywacz usłyszał w sumie 34 zarzuty.
Pobiliśmy rekord liczby spraw w Trybunale Trybunał rocznie rozpatruje od 110 do 150 spraw. Ale zasypywany jest setkami skarg.
Dwa miesiące więzienia za zastawienie auta Sprawca dzikiego parkowania musi też zgodnie z decyzją sądu wypłacić odszkodowanie sąsiadowi w wysokości 2 tysięcy euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)