Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Nikola Bochyńska
|

Prezydent podpisał Konstytucję Biznesu. Ułatwienia dla przedsiębiorców stają się faktem

146
Podziel się:

Konstytucja dla Biznesu, czyli pakiet ustaw, który zakłada m.in. wejście w życie zasady "co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone" została podpisana przez prezydenta. To oznacza m.in. domniemanie niewinności przedsiębiorcy czy przyjazną interpretację prawa.

W związku z nowymi przepisami jeszcze w tym roku ma być powołana instytucja rzecznika MŚP.
W związku z nowymi przepisami jeszcze w tym roku ma być powołana instytucja rzecznika MŚP. (East News/ Bartosz KRUPA)

Ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej szczególnie małym i średnim przedsiębiorcom to główny cel podpisanych przez prezydenta Andrzeja Dudę pięciu ustaw, zwanych zbiorczo Konstytucją Biznesu.

Konstytucja Biznesu to pakiet pięciu ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-prezydent-podpisal-piec-ustaw-skladajacych-sie-na-konstytucj,nId,2561222#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Nowe przepisymają między innymi zapewnić firmom przyjazną interpretację przepisów i zasadę proporcjonalności - urząd skarbowy nie może nakładać na przedsiębiorcę nieuzasadnionych obciążeń, np. nie będzie mógł żądać dokumentów, którymi już dysponuje.

Zobacz także: To jest wielkie święto dla przedsiębiorców – tak w programie "Money. To się liczy" powiedziała o prezydenckim podpisie minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz:

Celem jest zreformowanie i uproszenie przepisów, chodzi m.in. o łatwiejsze odzyskiwanie długów, przejmowanie firmy po zmarłym właścicielu czy korzystne rozwiązania prawne dla start-upów

Jedną z nowości ma być także powołanie instytucji rzecznika reprezentującego interesy przedstawicieli biznesu w relacjach z państwem – rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców ma być powołany jeszcze w tym roku.

Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, będąca gościem programu „Money. To się liczy”, zaznaczyła, że to pierwsza tak kompleksowa ustawa, która pomoże przedsiębiorcom.

Jak zapewniła, przepisy nie będą martwe. Rząd będzie edukował urzędników skarbówki, żeby przychylniejszym okiem patrzyli na przedsiębiorców. - Ruszamy w Polskę gminną i Polskę powiatową, a zatem w urzędach gminy i urzędach skarbowych będziemy przekładać literę prawa na język działania - powiedziała.

Jedną ze zmian, które wprowadza Konstytucja dla biznesu, będzie powołanie rzecznika praw przedsiębiorców. – Będzie one przede wszystkim stał na straży małych i średnich firm, bo duże sobie zawsze radzą. Rzecznik będzie mógł przerywać kontrole skarbowe, jeśli uzna je za niezasadne. Będzie mógł pytać, po co one są – wyjaśniła Emilewicz.

Minister była też pytana, kto może zostać rzecznikiem przedsiębiorców. Na pytanie, czy mógłby to być Roman Kluska, odpowiedziała: "dlaczego nie?". - Byłaby to dobra kandydatura, choć jeszcze z nim nie rozmawialiśmy - stwierdziła.

Konstytucja dla Biznesu to pakiet pięciu ustaw: Prawo przedsiębiorców; o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

przedsiębiorcy
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(146)
spred
4 lata temu
wszystko co podp[isuje ta atrapa jest z mocy prawa niewazne.złamał konstytucję tyle razy,że z mocy prawa /KONSTYTUCJA/jest niewazne.
adaś
4 lata temu
podpis przestepcy jest nic nie warty i będzie kwestionowany.
Andrzej
5 lata temu
Po wprowadzeniu tej ustawy , nastąpi BUM w Polskich interesach, to było już dano potrzebne ,niech każdy spróbuje swoich sił w biznesie, państwo Polskie w tym pomaga. Czy umiesz robić interesy i prarcować w swojej firmie, tu możesz się sprawdzić, a jak nie wyjdzie , poszukasz pracy jako pracownik a nie pracodawca.
Andrzej
5 lata temu
Mamy Polaka Prezydenta, niech żyje Prezydent Andrzej Duda.
taka prawda!
5 lata temu
[QUOTE] Jedną z nowości ma być także podpisanie Ustawy dla Frankowiczów. Zostanie zwrócona lichwa czyli SPEAD? Tym samym Słowo Honoru co to w 2015 r. poszło na spacer być moze w końcu wróci. Dobrze by było bo PAD bez honoru to c*ś strasznego! [/QUOTE]
...
Następna strona