Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przyznaj się do zmowy, możesz uniknąć kary

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy, którzy złamali prawo, ale zdecydują się na współpracę z UOKiK, mogą liczyć na łagodniejsze potraktowanie.

Przyznaj się do zmowy, możesz uniknąć kary
(diego_cervo/iStockphoto)

Porozumienia ograniczające konkurencje należą do najcięższych naruszeń prawa antymonopolowego. Z uwagi na sekretny charakter, ich wykrycie i zwalczanie jest znacznie utrudnione. Dlatego też przedsiębiorcy, którzy złamali prawo, ale zdecydują się na współpracę z UOKiK, zostaną łagodniej potraktowani.

Przedsiębiorca, który złoży wniosek o odstąpienie od wymierzenia kary musi liczyć się z koniecznością spełnienia określonych warunków. Musi jako pierwszy poinformować UOKiK o zmowie dostarczając dowody, współpracować z Urzędem celem wyjaśnienia okoliczności sprawy, a także zaprzestać udziału w porozumieniu. Aby uniknąć sankcji nie może być także jego inicjatorem.

Jeśli przedsiębiorca złożył wniosek jako drugi (i kolejny) albo był inicjatorem porozumienia może ubiegać się o obniżenie kary. Musi jednak z własnej inicjatywy przedstawić nieznane Urzędowi informacje o zmowie i zaprzestać udziału w niej.

Przedsiębiorca może złożyć wniosek osobiście w siedzibie Urzędu, przesłać go mailem, faksem albo pocztą a także ustnie do protokołu. Powinien w nim wskazać uczestników, zakres i terytorium porozumienia, cel i sposób zawarcia a także rolę poszczególnych podmiotów oraz czas trwania zmowy. Bardzo istotne są terminy, częstotliwość i efekty spotkań, które organizowali przedsiębiorcy. Do wniosku leniency należy także dołączyć dowody, np. protokoły, wydruki korespondencji elektronicznej.

Gdzie szukać informacji?

Jeśli przedsiębiorca ma wątpliwość co do tego, czy stosowana przez niego praktyka narusza prawo antymonopolowe, zanim złoży wniosek leniency, może skontaktować się z prawnikami Urzędu. Może też w trakcie rozmowy przedstawić _ hipotetyczny _ stan faktyczny, aby dowiedzieć się czy kwalifikuje się do skorzystania z programu.

Zobacz film UOKiK poświęcony na ten temat:

Antykonkurencyjne porozumienia ze względu na szkodliwy charakter są nielegalne i surowo karane. Można jednak uniknąć dotkliwej sankcji przyznając się do zmowy. Zachęcam do współpracy z Urzędem.

Czytaj więcej w Money.pl
Dlaczego zmowy zagrażają konkurencji? Szkodliwość konkretnego naruszenia ma także wpływ na wysokość kary przewidzianej w przepisach antymonopolowych - pisze dla Money.pl Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK.
Co grozi za udział w zmowie? Udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję może oznaczać surowe kary finansowe. Wysokość sankcji ustalana jest indywidualnie do każdej sprawy i adekwatnie do stopnia naruszenia.
Kontrola w siedzibie przedsiębiorcy Jednym z instrumentów umożliwiających walkę z porozumieniami ograniczającymi konkurencję jest kontrola w siedzibie przedsiębiorcy połączona z przeszukaniem.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)