Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Resort finansów zwalnia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W praktyce będzie z tym problem

9
Podziel się:

Jeśli na czas w życie nie wejdzie nowe rozporządzenie, od 1 stycznia 2016 r. obowiązkiem posiadania zostaną objęci wszyscy podatnicy, którzy obecnie korzystają ze zwolnienia.

Resort finansów zwalnia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W praktyce będzie z tym problem
(Włodzimierz Wasyluk/East News)

Kasy fiskalnej nie trzeba będzie posiadać, gdy usługi świadczy się na odległość. Taki ukłon w stronę prawników, lekarzy i doradców podatkowych zrobił resort finansów. W praktyce będzie bardzo trudno skorzystać z tego ułatwienia.

Ministerstwo Finansów w pośpiechu przygotowało nową wersję _ rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących _. Dotychczasowe traci ważność z końcem roku, a jeśli na czas w życie nie wejdzie nowe, od 1 stycznia 2016 r. obowiązkiem posiadania kasy zostaną objęci wszyscy podatnicy, którzy obecnie korzystają ze zwolnienia.

Nowe rozporządzenie pod względem katalogu zwolnień jest praktycznie kopią tego obowiązującego od 1 stycznia 2015 r., Znalazła się w nim istotna nowość. Zwolnienie z obowiązku posiadania kasy obejmie prawników, lekarzy i doradców podatkowych, jeśli swoje usługi świadczą na odległość, a cała zapłata za nie wpłynie na konto.

Jak ostrzegają, cytowani przez "Dziennik Gazetę Prawną", przedstawiciele samorządów prawniczych, w prawie nie istnieje definicja "usług świadczonych na odległość", przez co nie będzie wiadomo, jak interpretować takie przepisy.

Nie wiadomo na przykład, czy usługa świadczona na odległość całkowicie wykluczać będzie bezpośredni kontakt z klientem, albo czy chodzi jedynie o sytuację, gdy nie będzie możliwe rozliczenie się za wykonaną usługę gotówką.

Jeszcze ciężej będzie lekarzom uzyskać zwolnienie z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. W przypadku usług medycznych bardzo trudno uniknąć bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Maciej Hamankiewicz uważa wręcz, że proponowane przepisy w praktyce "zmuszają lekarzy i dentystów, prowadzących indywidualną praktykę, do posiadania kasy".

Przepisy nakładające obowiązek posiadania kas fiskalnych na zawody, które wcześniej były z niego zwolnione, weszły w życie 1 stycznia 2015 r. Objęły one między innymi prawników, lekarzy, mechaników samochodowych, fryzjerów i kosmetyczki. Jednocześnie z 40 do 20 tys. zł obniżono limit rocznych obrotów, przy jakich pojawiała się konieczność posiadania kasy.

wiadomości
gospodarka
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
Bodzio
6 lat temu
Co to za limit 20 tyś, kiedy Zusu rocznie wychodzi ponad 14 tyś, to na miesiąc zostaje ok 500 zł, przecież chodziło, o to by sprzedać kasy, i zarobić na mandatach, jak ktoś, nie zerwie w porę paragonu.Dla małych jednoosobowych firm to udręka, te kasy, a ich cena, byle urządzenie na 5 lat, ponad 1000 zł, przeglądy 80 zł rocznie + rolki.
Aga
6 lat temu
Dlaczego najwiecej zarabiający w tym kraju maja byc zwolnieni z posiadania kas?? Pytam się kto ma znowu w tym interes???
leonek_king
6 lat temu
" że proponowane przepisy w praktyce "zmuszają lekarzy i dentystów, prowadzących indywidualną praktykę, do posiadania kasy". A niby kim oni są żeby nie mieć kasy fiskalnej???? babcia klozetowa ma kasę robiąc dziennie 50-100 zł przychodu. Lekarz mający kolejkę na korytarzu i kasujący 100-150 od "głowy" czyli co 20-45 min nie muszą mieć. To jest demokracja i sprawiedliwość społeczna. Uciekają miliony a czepiamy się groszy
tim
6 lat temu
PO przez 8 lat nawet i tego nie potrafiło wymyśleć. Jedynie pracę do śmierci i nowe składki do ZUS....
fhjejejkek
6 lat temu
No kur.. już widzę lekarza, który leczy przez ... telefon ? internet ? lub każe pacjentowi trzymać się od niego 10 m , bo inaczej będzie musiał kupić kasę ! Może jeszcze receptę wyśle faxem ? RĘCE KTÓRE LECZĄ, pamiętacie ?