Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ile zarabia programista? Programiści wciąż w cenie.

291
Podziel się:

Średnio ponad 12 tys. zł miesięcznie brutto zarabiają w Polsce programiści zatrudnieni na umowę o pracę. Ich usługi wciąż są w cenie. Pandemia specjalnie nie zaszkodziła ich pozycji na rynku pracy.

Ile zarabia programista? Programiści wciąż w cenie.
Programiści wciąż w cenie. (Pexels, Vlada Karpovich)

W branży IT zarabia się dobrze. Jak dobrze? Pensja programisty jest średnio o ponad dwa razy większa niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w Polsce w ubiegłym roku.

Jak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Just Join IT, którego wyniki jako pierwszy publikuje money.pl, średnia pensja na umowie o pracę wynosi 12 017 zł. Z kolei programista zatrudniony na B2B może spodziewać się średnio 11 088 zł miesięcznie. Należy jednak podkreślić, że w raporcie przy umowach o pracę uwzględniono kwotę brutto, natomiast przy B2B netto. De facto więc na rękę więcej zarabiają zatrudnieni w tej drugiej formie.

Co wpływa na zarobki programisty?

Na pensję oczywiście wpływa staż pracy. W przypadku branży IT wraz z doświadczeniem pensja potrafi wzrosnąć prawie trzykrotnie. Jak ujawnił raport Just Join IT, junior zatrudniony na umowę o pracę zarabia średnio 6 945 zł, podczas gdy na konto seniora wpływa miesięcznie kwota 16 719 zł.

Zarobki programisty przy umowie B2B

W przypadku umów B2B, które domiunują w branży IT, kwota nieznacznie spada, u juniora do 6 100 zł, a seniora - 16 069 zł. Pensje tzw. midów zarówno związanych stosunkiem pracy, jak i freelancerów, wynoszą ponad 11 tys. złotych (12 387 zł na umowie o pracę, 11 096 zł - B2B).

- Po oferowanych wynagrodzeniach w ofertach na Just Join IT widać względną stabilizację w branży. Średnio na początku ubiegłego roku senior mógł liczyć na stawkę 16 115 zł., a kończył go z kwotą 16 540 zł na B2B. Jednocześnie w 2020 roku widzieliśmy wzmożony popyt na zatrudnienie programistów. Liczba opublikowanych ogłoszeń wzrosła ponad dwukrotnie na naszym portalu pracy i znacznie przekroczyła 20 tysięcy – stwierdza Piotr Nowosielski z Just Join IT.

Dla lepszego porównania, pokażmy, jaką siłę nabywczą ma pensja w IT. Według badania Just Join IT, programista na stanowisku seniora zarabiający miesięcznie średnio ponad 16 tys. zł może sobie pozwolić na kupno kawalerki w Polsce już po 2,5 roku odkładania połowy pensji (przy cenie 8 966 zł/m kw.).

Pandemia niespecjalnie zaszkodziła programistom

Koronawirus i wywołany nim kryzys uderzył w wiele branż. Działka IT jednak przeszła ten rok bez bardzo poważnych szkód. Programiści wciąż są na rynku pożądani.

- Oferty pracy dla specjalistów w tej dziedzinie utrzymały się na trzecim miejscu wśród najbardziej popularnych specjalizacji. Choć pandemiczny rok miał także pewien negatywny wpływ na zapotrzebowanie na tę grupę specjalistów na całym rynku, wciąż mogą oni wybierać z dużej liczby ofert. Warto pamiętać, że według danych Komisji Europejskiej w Polsce specjaliści IT stanowili w ostatnich latach około 3 proc. całej siły roboczej - mówi money.pl Aleksandra Skwarska, ekspertka pracuj.pl.

Pandemia jednak zmieniła zapotrzebowanie i na tym rynku. Pracodawcy szczególnie zaczęli zwracać uwagę na doświadczenie kandydatów. Jak wskazuje Aleksandra Skwarska, nastąpił spadek zapotrzebowania na kandydatów na poziomie juniorskim przy jednoczesnym wzroście popytu na seniorów, czyli w większości ekspertów z ponad pięcioletnim doświadczeniem i mocno udokumentowaną specjalistyczną wiedzą.

- Oznacza to, że próg wejścia do branży IT nieco się utrudnił w stosunku do ubiegłych lat - zaznacza ekspertka pracuj.pl.

Gdzie programistom płacą najwięcej?

Jeśli ktoś twierdzi, że geografia nie gra roli w branży IT, może się zdziwić. Jest pewna zależność między zarobkami a lokalizacją. Programistów najlepiej wynagradza Warszawa – zarabiają tu średnio 13 117 zł na umowę o pracę i 11 885 zł na B2B - wynika z raportu Just Join IT. Pensje mogą być znacznie wyższe. Senior potrafi odnotować zarobki powyżej 17 tys. zł.

Jednak pensja to nie wszystko. Ważny jest też koszt życia. Przekładając tę pensję na cenę mieszkań w Warszawie, na kawalerkę o powierzchni zaledwie 20 m kw. musiałby odkładać całą pensję przez niespełna rok.

No więc skoro nie Warszawa, to gdzie? Najlepszym miastem do życia w Polsce pod względem relacji zarobków do cen mieszkań okazał się Wrocław – miesięczna wypłata w branży IT na stanowisku seniora (16 234 zł na umowie o pracę) to równowartość 2 m kw. mieszkania. Średnie zarobki sięgają tam 11 696 zł na umowie o pracę i 10 942 zł na B2B.

Lepiej od stolicy w rankingu wypada też Kraków — wypłaty dla programistów są tam bardzo zbliżone do warszawskich (średnio 12 560 zł na umowie o pracę, 11 133 zł B2B), ale rynek nieruchomości jest tańszy (9 616 zł/m kw.). Na podium płac znalazło się także Trójmiasto, jednak porównując ceny mieszkań nad morzem, można stwierdzić, że są zbliżone do tych ze stolicy (9 782 m kw.), a niestety zarobki są średnio o tysiąc złotych mniejsze (11 932 zł na umowie o pracę i 10 945 zł na B2B).

Programiści nie zaznają luksusów natomiast w Katowicach. Tam średnie zarobki w branży nie przekraczają 10 tys. zł.

"Nawet znacznie tańsze ceny mieszkań nie są w stanie przebić wrocławskiego standardu życia programisty. Katowice pozostały w tyle nawet za Poznaniem, w którym zarobki wynoszą średnio 10 545 zł na umowę o pracę, a freelancer jest w stanie zarobić 10 641 zł" - czytamy w raporcie.

Poszukiwani "cyfrowo biegli"

Umiejętności cyfrowe stają się coraz ważniejsze na rynku pracy nie tylko w branży IT. Jak wskazuje ekspertka pracuj.pl, rekruterzy przychylniej patrzą na te kompetencje w różnych dziedzinach.

- Według Komisji Europejskiej tylko 44 proc. Polaków posiada podstawowe kompetencje cyfrowe – to jeden z najsłabszych wyników w UE. Tymczasem wzrost znaczenia pracy zdalnej uświadomił wielu firmom, że muszą być gotowe na nowe wyzwania. Dlatego poszukiwani będą coraz częściej "cyfrowo biegli" eksperci, niekoniecznie tylko programiści - zaznacza Aleksandra Skwarska.

- W handlu będą więc poszukiwani specjaliści ecommerce, w marketingu – eksperci od pozycjonowania w sieci i reklamy internetowej, w HR – osoby korzystające biegle z systemów HRM. W obliczu powszechnej izolacji coraz ważniejsza jest oczywiście zdolność sprawnego korzystania z narzędzi chmurowych - wylicza Skwarska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(291)
Natalie.
2 lata temu
Bardzo dobrze opłacani są również pracownicy z sektora medycznego - ja ukończyłam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych i jestem bardzo zadowolona.
ooo wy tvpiar...
3 lata temu
a co z tvn: urodziny hitlera, zatajenie popełnienia przestępstwa, wstrzymywanie emisji chwiejącego się Kwaśniewskiego na uroczystościach w Katyniu. Nigdy nam nie wmówicie że po czy sld = pis. Oj nie boberki moje kochane. Ale to już byłoooo i nananananaa naaaa :D
znawca
3 lata temu
Uważam, że wcale te zarobki programistów nie są duże. Tylko część zarabia naprawdę spore pieniądze. Nie jestem programistą ale miałem okazję pracować jako programista. No ale zrezygnowałem? Z jakiego względu? po pierwsze zbyt niskie zarobki jak na pracę, która jest w ogromnym stresie i można nabawić się nerwicy. Jestem ogólnie ruchliwy i potrzebuję ruchu , dlatego zrezygnowałem z tej pracy. Mam przyjaciół a także członków w rodzinie, którzy pracują jako programiści i wiem w jaki sposób zaczynali. Zaczynali za niską kasę i tylko część z nich zarabia naprawdę jakieś konkretne pieniądze . Fakt , że programistów dziś nie ma ale pracę też nie jest łatwo dostać na początku. Ciężko jest zweryfikować umiejętności. Gdy Ja szukałem pracy jako programista, to byłem zdziwiony, że mało kto Chciał zweryfikować moje umiejętności i w ogóle na projekty nie patrzeli. Rekrut rży , którzy nie mają pojęcie o programowaniu. Tylko dwa razy zdarzyło mi sie, że ktoś dał mi do zrobienia zadania i przeszedłem te testy. No ale jak wspominałem zrezygnowałem z tej pracy. Jest mnóstwo innych zawodów , gdzie też można zarobić dobrą kasę. Tylko trzeba w to wierzyć i się ciągle szkolić a nie narzekać. Mam budowlańca , która zaczynał na budowie a potem otworzył firmę i zarabia dziś krocie? I co można? i to są zarobki dużo większe niż piszą w tym artykule. Uważam, że wielkie pieniądze biorą się z idei a nie z Chęci zysku. Jeśli ktoś naprawdę lubi programować to będzie dobrym programistą i coś osiągnie ale jeśli ktoś będzie słaby to będzie zarabiał tak jak zwykły kowalski. I to tyczy się wielu zawodów. Ja na początku lubiłem programować i miałem z tego frajdę ale potem zaczęło mnie to męczyć. Wolę ruchliwą pracę i zarabiam w miarę nieźle . Bo mam dużo powyżej średniej krajowej . Pozdrawiam pasjonatów programistów ;)
weza
3 lata temu
artykul celem nadprodukvji inforatykow i progamistow ktorcyh juz jest na peczki. Chca by czlowiek sie uczyl 40 lat i inwestowal i siedzial po pracy dzioboac kod kub uczac sie technologii i by dostawal srednia kase. Se sami robcie za grosze
polak
3 lata temu
wiele zawodow ma maksymalne zarobki “wysokie” tylko trzeba negocjowac i zmiebiac prace a jak sie ma mentalnosc niewolnika z prl to sie nie zarobi.
...
Następna strona