Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Rząd zapowiada nowe ulgi podatkowe. 4 proc. CIT dla firm niebojących się ryzyka

42
Podziel się:

W najbliższych miesiącach rząd ma zaprezentować "innovation box". Za tą tajemniczą nazwą kryje się system zachęt podatkowych dla innowacyjnych firm. Będzie on dostępny już w 2018 r. A co z "małym ZUS-em"? Minister Jadwiga Emilewicz podaje realną datę.

Minister Emilewicz przekonuje, że jesteśmy bardzo innowacyjnym narodem
Minister Emilewicz przekonuje, że jesteśmy bardzo innowacyjnym narodem (EAST NEWS)

- Jeśli przedsiębiorca opatentuje albo wypracuje nową technologię, nowe urządzenie, usługę nieznaną w momencie, kiedy zacznie ją sprzedawać i uzyskuje z niej dochody - będzie mógł być opodatkowany kwotą nie większą niż 4 proc. CIT- powiedziała w wywiadzie dla PAP minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Pani minister przekonywała w rozmowie, że Polacy zawsze byli bardzo innowacyjnym narodem. Świadczyć ma o tym przykład Łukasiewicza, który zastanawiał się nie tylko nad tym, co to jest nafta, ale jak ją twórczo wykorzystać.

Zobacz także: Emilewicz o krytykowaniu Kaczyńskiego

Jak przypomniała Emilewicz to świetny przykład polskiego naukowca, który, zostawił po sobie bardzo duży majątek. Tym właśnie przykładem jej resort chce inspirować kolejne pokolenia naszych rodaków niebojących się biznesowego ryzyka.

Pomóc w tym mają prostsze, lepsze prawo i przejrzystszy, bardziej sprawiedliwy system podatkowy dla wszystkich. Jednak dla inwestujących w badania i rozwój ma być coś jeszcze. Wypracowany wspólnie z Ministerstwem Finansów pakiet znany na świecie pod nazwą innovation box.

- To zachęta podatkowa, która pozwoli płacić znacząco niższy CIT tym, którzy uzyskują przychody z tytułu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych – mówi dla PAP Emilewicz. Co to znaczy?

W szczegółach oznacza to wprost 4 proc. CIT dla przedsiębiorcy, który opatentuje, albo wypracuje nową technologię, nowe urządzenie, usługę nieznaną w momencie, kiedy zacznie ją sprzedawać i uzyskuje z niej dochody.

W ocenie pani minister pozwoli to zwiększyć polskie inwestycje w badania i rozwój. Za sprawą tych rozwiązań polscy przedsiębiorcy mają zdecydowanie częściej niż do tej pory odważniej produkować i komercjalizować wyniki swoich innowacyjnych poszukiwań.

Jak dodała minister Emilewicz, ponieważ będzie to korzystna zmiana podatkowa, to będzie można z niej skorzystać już w tym roku. Pytana o tzw. mały ZUS, odpowiedziała z kolei, że realne jest, by te nowe zasady weszły w życie już od 1 stycznia 2019 r.

Przypomnijmy, że jeszcze w połowie stycznia pani minister odpowiadając na pytanie: czy ZUS dla przedsiębiorców w Polsce nie jest za wysoki? Przekonywała, że w każdym kraju każdy przedsiębiorca odpowie, że podatków powinno nie być wcale albo powinny one być niższe.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(42)
lechu
6 lat temu
Niech się pocałuje z tym małym ZUSem. Dalej w porównaniu do ustawy Wilczka z PRL jest to zero. Morawiecki popiera wielkie korporacje i firmy - a te małych chcą wydusić albo zmarginalizować. Więc nic nie będzie dla małych, bo choć mały biznes jest "oczkiem w głowie" Morawieckiego - to on to oczko ma ślepe - chyba z zasady. Młodzi dalej będą wyjeżdżać za granicę otwierać działalość, bo taniej - a starsi, poza kliką, jak ja - są raczej ciężarem dla władzy. Tej poprzedniej - i obecnej też. Przyszłość Polski - to obce korporacje i rodzime robole - . No i rzesza nedzy emeryckiej oraz elita (wiadomo jaka) z kilkunastotysięcznymi emeryturami. Dla mnie raczej smutne i mętne - i upadlające.
Krasawica
6 lat temu
,,Innovation box"? A co z ustawą o języku polskim? Obciach. Zmiana terminu wprowadzenia małego ZUS-u: mega-obciach.
zahary
6 lat temu
"Pytana o tzw. mały ZUS, odpowiedziała z kolei, że realne jest, by te nowe zasady weszły w życie już od 1 stycznia 2019 r" hahahaha Trzy tygodnie temu Morawiecki zapowiedział że mały zus wejdzie w kwietniu 2018 roku hahahahaha No cóż prosty dowód, że w tym rządzie zasiadają Polacy, jest taki, że Polacy na świcie słyną jako zł0dzieje i 0szuści, a w Polsce nawet rząd kantuje własnych obywateli :D Ja już nie liczę na wasze "małe zusy", "obniżki podatków", "ułatwienia" to wszystko jest kiełbasa wyborcza, uprawiana od 1989 roku, ...tak tyle lat Polacy łapią się na tą propagandę. Uwierzcie mi prędzej żydzi uznają Jezusa za swego Mesjasza, niż w Polsce coś zmieni się na lepsze, ku ludziom!!! Nie ma takiej możliwości, takie zwierze jak zmiana polski na lepsze NIE ISTNIEJE!!!!! Dlatego postanowił przestać się łapać na te wszystkie propagandy i wyjeżdżam z tego państwa pseudopolskiego , bo życie jest za krótkie, by je tu marnować, ludzie mają marzenia i pragnienia, ja już nie zamierzam marnować więcej czasu, na propagandowe oszustwa pseudopolskich polityków, którzy super oszustami i złodziejami!!! Niestety, tu się nic, już, nie da zrobić!
zdd
6 lat temu
Tak tak....hhehehe a za 2 lata przyjdzie jakiś urzędnik zgodnie z wytycznymi pana ministra szukać kasy i wymyśli Pan kradł bo to nie było innowacyjne i musi pan nadpłacić podatek plus odsetki i zamrażamy panu płynność na ten czas zajmujemy środki.....tak będzie hehe
ja
6 lat temu
Niektórzy nie nadają się do pracy lub prowadzenia własnej firmy. Mają oczekiwania, a brakuje im umiejętności, za które ktoś chciałby dużo płacić. Ludzie nie uczą się. Trzeba też rozumieć, że nauka nie kończy się na szkole. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka drobnych zmian może zrobić wielką różnicę.
...
Następna strona