Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|

Split payment opóźniony. Premier zgodził się na prośbę przedsiębiorców

44
Podziel się:

Mechanizm podzielonej płatności miał być obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców działających we "wrażliwych branżach" od 1 września tego roku. Premier poinformował jednak, że regulacja wejdzie w życie 2 miesiące później.

Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd opóźni wejście w życie nowych przepisów o split payment
Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd opóźni wejście w życie nowych przepisów o split payment (PAP, Paweł Supernak)

- Słuchając przedsiębiorców, postanowiliśmy przesunąć datę wdrożenia split payment z 1 września na 1 listopada, by było więcej czasu na dostosowanie systemów księgowych – poinformował podczas wizyty w Krakowskim Parku Technologicznym Mateusz Morawiecki.

Przypomnijmy, mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment polega na wykonaniu dwóch przelewów przy opłacaniu faktury – jeden z kwotą netto trafia na konto przedsiębiorcy, drugi z kwotą równą podatkowi VAT na specjalne konto służące do regulowania zobowiązań wobec Urzędu Skarbowego.

Choć split payment pojawił się w Polsce 1 lipca ubiegłego roku, to na razie jest rozwiązaniem dobrowolnym. Choć w przypadku, gdy korzysta z tego mechanizmu nasz partner biznesowy, split payment przestaje być rozwiązaniem dobrowolnym.

Zobacz także: Oglądaj też: Split payment. Zysk dla budżetu, ogromne koszty dla firm

Zmienić, przynajmniej częściowo, miało się to 1 września. Wówczas przepisy o obowiązkowej podzielonej płatności miały objąć wszystkich przedsiębiorców działających w branżach wrażliwych na oszustwa związane z podatkiem VAT. I to właśnie ci przedsiębiorcy przekonali premiera, by opóźnił wdrożenie obowiązkowego mechanizmu o 2 miesiące do 1 listopada.

Branże wrażliwe to m.in. te objęte odwróconym opodatkowaniem VAT oraz handel akcesoriami i częściami samochodowymi czy węgilem oraz koksem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Ekonom
5 lata temu
Od trzech dni kolejny kryzys się rozkręca ( może największy w historii ). A ci nadal tylko by „ uszczelniali „ polskich przedsiębiorców. Trzeba wrócić do strategii Tuska : szanowni przedsiębiorcy robicie swoje , a ja wam nie przeszkadzam ( tez podatkami , zwanymi teraz daninami czy uszczelnieniem ).
sputnick
5 lata temu
Przelew robi się jeden wskazując jedno konto podstawowe. Taki przelew ma dodatkowy znacznik że jest to podzielona płatność, numer faktury i określoną przez przelewającego kwotowo część przypadającą na VAT. Bank do którego wpada kasa dzieli na tej podstawie na dwa konta.
Nikos
5 lata temu
PiS Kaczyński Morawiecji i reszta zakompleksionych ludzi musi odejść. Tylko na kogo głosować jak nie ma opozycji...Polska to piękny kraj
dde
5 lata temu
ludzki pan....PIS dąży do likwidacji przedsiębiorczości w Polsce - tylko ciekawe kto potem będzie utrzymywał te bandę darmozjadów w rządzie oraz ich popleczników
zeflik
5 lata temu
Bajki z krainy mchu i paproci. PIS wie doskonale, że wprowadzenie split payment przed wyborami, to druzgocąca porażka. Dokładnie wiedzą, że w miesiąc płynność w firmach się załamie i wiele z nich wpadnie w tarapaty, a to oznacza utratę głosów całych rodzin.
...
Następna strona