Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Trzy oferty na kupno GPW

0
Podziel się:

Grad: Sprzedaż giełdy do końca roku jest bardzo mało prawdopodobna.

Trzy oferty na kupno GPW
(PAP/Tomasz Gzell)

aktualizacja:18:40

Ministerstwo Skarbu Państwa otrzymało trzy oferty na kupno akcji warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych (GPW)
, poinformował rzecznik MSP Maciej Wewiór. Termin już upłynął.
Zdaniem minister skarbuAleksandra Grada warszawskiego parkietu nie uda się sprywatyzować do końca roku.

_ _ Rzecznik nie podał, czy wszystkie oferty pochodzą od inwestorów _ branżowych _ chcących kupić większościowy pakiet akcji GPW, czy wśród złożonych ofert znajdują się też propozycje nabycia akcji przez członków giełdy.

Wcześniej w piątek fakt złożenia oferty na kupno większościowego pakietu akcji GPW potwierdziła Deutsche Boerse.

_ - Potwierdzam, że Deutsche Boerse złożyła taką ofertę. Jesteśmy przekonani, że nasza propozycja będzie atrakcyjna i sprosta wysokim oczekiwaniom Ministerstwa Skarbu RP ogłoszonym na początku tego ważnego projektu prywatyzacyjnego _ - powiedział dr Jochen Biedermann, senior vice president Deutsche Boerse.

_ _Dr Biedermann podkreślił ponadto, że oferta Deutsche Boerse zakłada zapewnienie GPW i jej zarządowi zasobów finansowych oraz technologicznych, których warszawski parkiet potrzebuje, aby wyjść naprzeciw nadchodzącym wyzwaniom.

MSP zakwalifikowało do prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych wszystkich czterech kandydatów - Deutsche Boerse, London Stock Exchange, Nasdaq OMX i NYSE Euronext .
Oferty na większościowy pakiet akcji warszawskiej giełdy chcą złożyć Nasdaq OMX, NYSE Euronext i Deutsche Boerse. Natomiast z zakupu GPW zrezygnował London Stock Exchange.Deutsche Boerse to międzynarodowa spółka, w której 41proc. udziałów jest w rękach akcjonariuszy z USA, 32 proc. w rękach inwestorów brytyjskich i 18 proc. w rękach inwestorów z Niemiec. Deutsche Boerse zatrudnia na całym świecie ok. 3400 osób (z czego 1600 w Niemczech). Posiada 25 oddziałów we wszystkich zakątkach globu.

Minął termin składania ofert. Będzie kolejny?

Zdaniem Aleksandra Grad mimo wyznaczania kolejnych terminów prywatyzacja warszawskiej giełdy w tym roku jest bardzo mało prawdopodobna.

Pod koniec października, resort skarbu na prośbę inwestorów przedłużył do 6 listopada termin składania ostatecznych ofert na zakup warszawskiej giełdy. Była to już druga decyzja o przedłużeniu terminu składania ofert ostatecznych. Wcześniej resort skarbu przedłużył ten termin - także na prośbę inwestorów - o dwa tygodnie. Pierwotnie był on wyznaczony na 14 października.

Aleksander Grad ma nadzieję, że dzięki prywatyzacji warszawska giełda stanie się ważnym europejskim centrum finansowym.

POSŁUCHAJ ALEKSANDRA GRADA:

MSP zastrzegło wcześniej, że jeśli ofert nie będą satysfakcjonujące, to resort będzie przygotowywał się do nowego procesu prywatyzacji warszawskiej giełdy.

| Plan sprzedaży GPW |
| --- |
| Cały proces sprzedaży giełdy resort chciał zakończyć jeszcze w 2009 r. MSP dopuszcza także sprzedaż do 22,82 proc. akcji członkom giełdy, którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty na co najmniej 0,5 proc. lecz nie więcej niż na 10 proc. akcji przez jeden podmiot. Sprzedaż pozostałych 25 proc. + 1 akcja planowana jest w ciągu następnych 2-3 lat. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)