Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

UE zakaże palenia w pracy

0
Podziel się:

Jeśli rezolucja zostanie przyjęta, każdy pracownik w UE będzie miał zapewnione wolne od tytoniu miejsce pracy.

UE zakaże palenia w pracy
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Po wprowadzeniu zakazu reklamy wyrobów tytoniowych w UE przemysłowi tytoniowemu grożą kolejne problemy. Parlament Europejski chce wprowadzenia całkowitego zakazu palenia w miejscu pracy i w gastronomii.

Poza tym przemysł tytoniowy ma ponosić koszty leczenia chorób, które są wynikiem palenia papierosów. Na przykład w samych tylko Niemczech koszty te szacowane są na 15 mld euro rocznie.

Posłowie wezwali wczoraj komisję UE do rozszerzenia dyrektywy dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w miejscu pracy o zakaz palenia. Z rezolucji parlamentu wynika, że wszyscy pracodawcy w UE musieliby zapewnić miejsce pracy wolne od dymu tytoniowego. W przypadku, gdy państwa członkowskie nie wprowadzą same zakazu palenia, Komisja Europejska złoży odpowiedni projekt ustawy najpóźniej do roku 2011.

Brukselski urząd może z wdzięcznością przyjąć żądania parlamentu. *ZOBACZ TAKŻE: *
Zakazany dymek w całej UE? Unia chce papierosów, które nie grożą pożarem Opakowania papierosów będą straszyćKomisarz ds. zdrowia Markos Kyprianou podkreślał kilkakrotnie, że popiera zakaz palenia w miejscu pracy i chętnie przedłoży odpowiednią ustawę.

Kyprianou czeka jedynie na zielone światło Parlamentu Europejskiego. W roku 2008 komisarz chce złożyć odpowiednie sprawozdanie dotyczące działań przeciwko paleniu.

Na razie jest prawo, nie obowiązek

W minionych latach w sprawie ochrony osób niepalących poczyniono w wielu krajach Europy wyraźne postępy. Zakaz palenia obowiązuje w budynkach publicznych jak urzędu, uniwersytety i dworce kolejowe, również w publicznych środkach komunikacji. Na przykład w Belgii zakaz palenia obowiązuje generalnie również w miejscach pracy. Jednak regulacje te nie obowiązują jeszcze w wielu krajach. Pracownicy mogą jedynie domagać się, by ich własne miejsce pracy było wolne dymu tytoniowego.

Przemysł tytoniowy umywa ręce

Przemysł tytoniowy krytykuje tak rozległy zakaz palenia jako niepotrzebny. W wielu krajach Unii istnieje już zakaz palenia w budynkach publicznych i w gastronomii, powiedział rzecznik producenta papierosów Reemtsma. Również duża część przedsiębiorstw wprowadziła odpowiednie regulacje dotyczące palenia w miejscu pracy.

Odpowiedzialność przemysłu tytoniowego za koszty jakie systemy zdrowotne ponoszą w związku z paleniem Reemtsma uważa za "niestosownie". Każdy zna ryzyko związane z paleniem papierosów i sam o tym decyduje, powiedział rzecznik koncernu. Dlatego sądy europejskie odrzucały do tej pory wszystkie pozwy o odpowiedzialność przemysłu tytoniowego.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)