Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Unijne standardy, nie w Polsce. W niemal co drugim sądzie rejestracja spółki trwa miesiąc i dłużej

27
Podziel się:

W co dziesiątym sądzie sprawa ta może utknąć nawet na 2-3 miesiące.

Średnia unijna na założenie spółki to jeden dzień.
Średnia unijna na założenie spółki to jeden dzień. (Paweł Kozioł/Reporter)

W nawet nie co piątym sądzie założenie spółki z o.o. zajmuje jeden dzień. A taki czas jest standardem w Unii Europejskiej. Tymczasem w niemal połowie sądów potrzeba na to miesiąc.

Polsce do unijnych standardów daleko. Jak sprawdził Instytut Badawczy ABR SESTA we wszystkich wydziałach gospodarczych KRS wciąż są sądy, w których na założenie spółki z o.o. zajmuje nawet 2-3 miesiące – donosi "MondayNews".

Tymczasem, w ramach unijnych struktur zachęca się kraje członkowskie do wprowadzenia zasad, zgodnie z którymi czas założenia firmy nie przekracza 3 dni roboczych. Mało tego, średnia unijna na załatwienie tej sprawy to jeden dzień.

Jak to wygląda w Polsce? Jak podaje "MondayNews", w 7 dni zarejestrujemy spółkę w Kielcach, Szczecinie i Toruniu. W Koszalinie i w Warszawie zajmie to już około 2 tygodni. Najdłużej poczekają na rozpatrzenie sprawy przedsiębiorcy w Bydgoszczy – kwartał i w Poznaniu – do 3 miesięcy.

Zobacz także: Reforma sądownictwa. Oto projekt prezydenta

W sumie deklarację założenia spółki w ciągu jednego dnia składa 19 proc. polskich sądów. Przeważająca większość, 38 proc., potrzebuje na to tygodnia. W co dziesiątym nasza sprawa może utknąć nawet na 2-3 miesiące.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(27)
Mirka
7 lat temu
To jest towarzystwo BEZKARNE. Siedzą różne ciotki, którym w ogóle nie chce się pracować. Udają na rozprawach, że niby coś robią i przekładają rozprawy o tygodnie lub miesiące według własnego widzimisię. Miałem fatalne doświadczenia z pracy takich sędzin. Mógłbym już napisać książkę na ten temat. Pozdrawiam
mtie 67/67
7 lat temu
Dam przykład. Sąd wydał wyrok, że posiedzenie było w obecności danej osoby, która nie wiadomo czy powiadomienie dostarczono do rąk nie przybyła. A więc popełniono urzędowo 2 kłamstwa pana sędziego. Za to powinien iść do kryminału do 3 lat. Niestety wysyła delikwenta do Sądu Okręgowego aby się odwołał a sam przestępca dalej sądzi bo uzasadnia, że tak sądzą. Kiedy za to usuną każdego takiego oszusta na stałe i wsadzą do ciupy na 3 lata ku przestrodze. Pewnie sądzą w języku z kirkutu bo język polski jak widać dla nich już nie istnieje. TFU oszuści i łapserdaki. Abyśta sczeźli w piekle!!!
jama1
7 lat temu
Sądy i sądownictwo w Polsce to stajnia Augiasza. 90% sędziów nie spełnia jakichkolwiek kryteriów do wykonywania zawodu. Do tego mają wielkie mniemanie na swój temat (vide wypowiedź przewodniczącej NSA Kamińskiej). Megalomania i szkodnictwo. Należało by za Piłsudskim wylać wszystkich na zbity pysk.
rok
7 lat temu
Dlatego potrzebna jest reforma . Sędziowie nie płacą też podatków i mają immunitet . Immunitet powinien byc tylko dla zagranicznych służb ambasad .
układ zamknie...
7 lat temu
NIECH BĘDZIE TAK JAK BYŁO
...
Następna strona