Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Urzędnicy niechętni e-dokumentom

1
Podziel się:

Urzędy nie wysyłają decyzji przez internet. E- administracja nadal kuleje.

Urzędnicy niechętni e-dokumentom
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Urzędy nie wysyłają decyzji przez internet, pomimo że od 1 maja mamy prawo załatwić sprawę za pośrednictwem sieci. Teoretycznie.

Kodeks postępowania administracyjnego nie pozwala wydawać decyzji w formie elektronicznej - uważają urzędnicy. Rząd przygotowuje zmianę przepisów- czytamy w _ Rzeczpospolitej _.

Część gmin przyjmuje elektroniczne wnioski i podania, ale żadna nie wydaje decyzji administracyjnych za pośrednictwem sieci. Zdaniem urzędników przeszkodą są niejasna i niekonsekwentne przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Jednak nie wszyscy prawnicy zgadzają się z interpretacją urzędników.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się _ Rzeczpospolita _, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowuje nowelizację k.p.a., z której wprost będzie wynikać, że decyzje i postanowienia administracyjne mogą być przekazywane drogą elektroniczną.

Interpretacyjne problemy nie tłumaczą jednak opieszałości w elektronizacji urzędów. Od 1 maja powinny być przyjmowane przez internet wszystkie podania i wnioski opatrzone e-podpisem. W praktyce niewiele gmin daje takie możliwości. Większość nie umożliwia załatwienia żadnej sprawy przez internet. Niektóre pozwalają wypełnić i przesłać wirtualny formularz. Niestety w przepisach brak jest sankcji za opieszałość we wprowadzaniu e-administracji.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
yugo
5 lata temu
Wystarczy brak prądu i po wspaniałym działaniu e-administracji. Przeszkodą jest kulejące, niedopracowane i niedostosowane do realiów oprogramowanie, które ciągle ulega awarii oraz byt dużo procedur i niejasności prawnych.