Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uważaj na nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

0
Podziel się:

Za niestosowanie się do nowych przepisów przedsiębiorcy grożą surowe kary.

Uważaj na nowe zasady zatrudniania cudzoziemców
(Robert Scoble/CC/Flickr)

Od 21 lipca bieżącego roku pracodawca, który zechce przyjąć do pracy cudzoziemca będzie musiał sprawdzić, czy przebywa w Polsce legalnie. Za niestosowanie się do nowych przepisów przedsiębiorcy grożą surowe kary. Zdaniem PKPP Lewiatan są one za wysokie.

Pracodawca będzie musiał przechowywać, w czasie wykonywania przez cudzoziemca pracy, kopię dokumentu poświadczającego jego legalny pobyt. Dotyczy to zarówno umowy o pracę, jaki umów cywilnoprawnych. Dodatkowo cudzoziemiec powinien zostać zgłoszony do ubezpieczeń społecznych, jeśli obowiązek taki wynika z innych przepisów. Firmy zatrudniające imigrantów będą miały 45 dni (od 21 lipca 2012 roku) na uzupełnienie dokumentacji o kopię dokumentu uprawniającego do pobytu ich pracowników na terenie Polski.

- _ Powierzanie pracy cudzoziemcom przebywającym w naszym kraju bez ważnego dokumentu będzie karalne. Wykroczenie zagrożone karą grzywny nie niższą niż 3 tys. zł popełni pracodawca, który zatrudni cudzoziemca nie mającego ważnego dokumentu. Karą do 10 tys. zł zagrożone będzie uporczywe powierzanie pracy nielegalnemu cudzoziemcowi, gdy nie ma ona związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przestępstwem będzie również powierzanie pracy nielegalnemu imigrantowi w związku z prowadzoną działalnością lub zatrudnianie wielu cudzoziemców w tym samym czasie. Będzie za to groziła grzywna lub nawet kara ograniczenia wolności. W czasie prac legislacyjnych wskazywaliśmy, że te kary są zbyt wysokie _ - mówi Ewelina Pietrzak, ekspert PKPP Lewiatan.

Jeśli pracodawca zostanie skazany za naruszanie przepisów zostanie, np. automatycznie wykluczony na rok z postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcesz dostać kredyt? Płać wysokie podatki Zobacz, jakie musisz spełnić warunki, by otrzymać zdolność kredytową i nie wyjść z banku z kwitkiem.
Leasing czy kredyt - co wybrać Istotna jest wielkość przedsiębiorstwa, długość okresu jego funkcjonowania, kwota środków własnych przeznaczonych na daną inwestycję oraz termin, w którym finansowanie ma być udzielone.
1,5 mln euro do wzięcia. Został tylko tydzień Firma, która zwycięży w konkursie ogłoszonym przez katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum może otrzymać 1,5 mln euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)