Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie projekt kilkakrotnie skracający czas rejestracji firmy

1
Podziel się:

Projekt przyspieszenia działania jednego okienka przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.

W Sejmie projekt kilkakrotnie skracający czas rejestracji firmy
(Gajus - Fotolia.com)

Ponad trzykrotnie krótszy czas potrzebny do rejestracji działalności gospodarczej przez osoby prawne - spółki, oddziały firm zagranicznych czy spółdzielnie - taki ma być efekt zmian w prawie zaproponowanych w projekcie nowelizacji m.in. ustawy o KRS.

Projekt przyspieszenia działania _ jednego okienka _ przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort zbadał m.in. ile czasu średnio upływa w warszawskim sądzie rejestrowym od złożenia wniosku o wpis podmiotu do rejestru do uzyskania numerów NIP i REGON. Okazało się, że jest to 25 dni. Nowe przepisy mają skrócić ten czas do dni siedmiu.

Dziś zainteresowany podmiot składa do sądu rejestrowego wniosek o wpis lub jego zmianę wraz z formularzami dla innych organów administracji: GUS, ZUS czy _ skarbówki _. Rolą sądu jest przekazanie ich odpowiednim urzędom za pośrednictwem poczty, co często zajmowało tygodnie.

Zgodnie z tą filozofią, przedsiębiorca co prawda składał dokumenty w _ jednym okienku _ - czyli w KRS, ale w kilku wnioskach powielał te same informacje. W praktyce, nawet jeśli sam wniosek do KRS jest prawidłowy, to często pisma do innych urzędów zawierają błędy lub braki, których przedsiębiorca nie może skorygować samodzielnie w danym urzędzie, a tylko za pośrednictwem KRS. To oznacza, że cała procedura zaczyna się od początku, a tylko jej zakończenie skutkuje wpisem do KRS.

Proponowana nowelizacja zmienia tę filozofię. KRS drogą elektroniczną - a nie pocztową - udostępni te dane innym urzędom. Nie będą one musiały ich weryfikować i opierając się tylko na zawartości wpisu do KRS wykonają swoje czynności, np. nadadzą NIP i REGON, które od razu zostaną przekazane do wpisu.

Jeżeli jakiś urząd wymaga dodatkowych danych, będzie się je składać bezpośrednio w nim, a nie za pośrednictwem KRS. Np. chodzi tu o formularz zgłoszeniowy do urzędu skarbowego.

Konsekwencją jest uzyskanie pełnego prawa do prowadzenia działalności gospodarczej w momencie wpisu do KRS. Natomiast urzędy będą miały siedem dni na dokonanie wpisów lub zmian w swoich rejestrach.

Projekt dotyczy jedynie działalności gospodarczej podmiotów, które mają obowiązek wpisów do KRS, czyli z osobowością prawną: wszelkiego rodzaju spółek, przedsiębiorstw państwowych, spółdzielni, oddziałów zagranicznych firm oraz stowarzyszeń, fundacji itp., jeśli prowadzą działalność gospodarczą.

Nowelizacja nie dotyczy osób fizycznych, które chcą zarejestrować działalność gospodarczą, dla których obowiązują inne procedury. Na przykład od połowy 2011 r. mogą one zrobić to niemal natychmiast, bezpłatnie i przez internet poprzez wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), uruchomionej przez Ministerstwo Gospodarki. Jak poinformowało PAP ministerstwo, na koniec 2013 r. w CEIDG było 2 mln 117 tys. zarejestrowanych przedsiębiorców o statusie _ aktywny _.

Projekt nowelizacji nie wzbudził żadnych kontrowersji. Prezesi kilku Sądów Apelacyjnych zasygnalizowali co prawda pewne wątpliwości interpretacyjne, jakie będą mogły budzić nowe przepisy. Ministerstwo Sprawiedliwości zapewniło, że dokonało odpowiednich zmian, by te wątpliwości usunąć. Uwag nie zgłosiły Krajowa Rada Sądownictwa, Sąd Najwyższy czy Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Spośród organizacji pracodawców wypowiedział się jedynie Business Centre Club, który generalnie pozytywnie ocenił projektowane zmiany. Jedyna krytyczna uwaga BCC dotyczyła kwestii ograniczenia do pięciu pozycji przedmiotów działalności, podawanych do KRS. W reakcji ministerstwo wydłużyło tę listę do 10 pozycji

Autorzy projektu podkreślili, że ujawnianie w KRS kilkudziesięciu, a nawet kilkuset przedmiotów działalności nie ma żadnej roli informacyjnej, ponieważ z góry wiadomo, że dany podmiot tyloma rodzajami działalności się nie zajmuje. Zdaniem ministerstwa, ograniczenie urealni informacje w KRS, bo znajdą się w nim tylko najistotniejsze dane, m.in. o rzeczywistym czy najważniejszym przedmiocie działalności.

Trudności z prowadzeniem biznesu, w tym rozbuchaną biurokrację i długi czas rejestracji firm od wielu lat wytyka nam Bank Światowy. W tegorocznej edycji raportu Doing Business, który zestawia warunki prowadzenia biznesu w 189 krajach, pod względem łatwości rozpoczęcia działalności gospodarczej Polska zajęła 116. miejsce, w porównaniu ze 124. przed rokiem. Jednak Bank Światowy zauważył, że średni czas oczekiwania na rozpoczęcie działalności wynosi - jak dotąd - w Polsce cztery tygodnie, podczas gdy średnia dla krajów OECD wynosi 11 dni.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska jak Szwajcaria? Musi być krajem wolnym gospodarczo Polska awansuje w rozmaitych rankingach oceniających łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, ale...
"Rząd wie o tych pomysłach?" Opozycja oburzona - _ Premier wyjechał na narty, a tutaj pod osłoną nocy, Grupiński i Szejnfeld proponują rozwiązania, które są zupełnie inne _- twierdzi Dariusz Joński z SLD.
Wakacje ubezpieczeniowe? Nowy projekt ustawy To propozycje skierowane m.in. do osób bezrobotnych, absolwentów oraz osób po 50. roku życia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
hy
5 lata temu
30 lat minęło jak jeden dzień a zarejestrowanie firmy to poród w bólach