Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Większe zagrożenia wypadkami w gospodarstwach rolnych

0
Podziel się:

To ryzyko związane z pracą w gospodarstwach dotyczy nie tylko rolników ale także ich rodzin a zwłaszcza dzieci, które nie powinny być dopuszczane do niebezpiecznych maszyn i urządzeń.

Większe zagrożenia wypadkami w gospodarstwach rolnych
(Marek Maliszewski/Reporter)

Nasilenie prac w gospodarstwach rolnych sprawia, że na każdym kroku czai się tam potencjalne zagrożenie wypadkiem i utratą zdrowia a nawet życia.

Jak wyjaśnia Informacyjnej Agencji Radiowej rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska, zagrożeniem jest zwłaszcza bezpośredni kontakt ze środkami chemicznymi, konieczność jednoczesnej obsługi skomplikowanych maszyn i urządzeń rolniczych, narażenie na hałas, drgania mechaniczne, zapylenie.

Potencjalnym zagrożeniem jest również obsługa zwierząt gospodarskich czy długotrwałe przebywanie w trudnych warunkach atmosferycznych. I tak tylko w pierwszym kwartale tego roku odnotowano ponad 5 tysięcy wypadków, w których 22 osoby straciły życie.

To ryzyko związane z pracą w gospodarstwach dotyczy nie tylko rolników ale także ich rodzin a zwłaszcza dzieci, które nie powinny być dopuszczane do niebezpiecznych maszyn i urządzeń. Tymczasem kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazują, że tak nie jest - podkreśla inspektor Rutkowska. Zdarza się, że giną dzieci przejechane ciągnikiem prowadzonym przez inne dzieci. Rodzice nie wydzielają też miejsc do zabawy.

Państwowa Inspekcja Pracy wspólnie z KRUS nie po raz pierwszy prowadzi kampanię pod nazwą _ Szanuj Życie. Bezpieczna Praca w Gospodarstwie Rolnym _. Chodzi o popularyzowanie wiedzy na temat zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy. Są prelekcje na wsiach, indywidualne rozmowy z rolnikami i ich rodzinami a także spoty ostrzegające przed wypadkami emitowane w mediach.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)